UWAGA!

Teraz ja - Herman wrócił do Elbląga

 Elbląg, Herman wrócił do Elbląga

Już kilka lat minęło od czasu, jak pisałem o elbląskich fontannach. Minęło również kilka lat od remontu fontanny na Placu Słowiańskim. Znużony syzyfową pracą wyciągania kilka razy w roku z niej śmieci – papierowych, foliowych oraz puszek po piwie i butelek po wódce, postanowiłem zaalarmować i prosić o pomoc oraz wsparcie w ratowaniu tego pięknego dzieła ludzkich rąk.

Cieszy fakt, że „ogołocona” fontanna jest punktem spotkań młodych ludzi, przed którymi jeszcze całe życie. W dni słoneczne i ciepłe na murku fontanny siedzą młodzi i starsi. Jednak czar pryska, kiedy po oddaleniu się grupki ludzi na niej lub w jej misie pozostają przeróżne śmieci. Serce boli i wściekłość ogarnia, jak widzę te rozstępujące się elementy fontanny, pozostałości po próbie wypełniania ubytków wykonane w sposób wskazujący, delikatnie mówiąc, na brak znajomości sztuki budowlanej. A – jak rozumiem – wszystkie naprawy i interwencje powinny być robione pod bacznym okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Mam nadzieję, że nie dojdzie do zniszczenia fontanny, aby po kilku latach stawiać jej replikę.
       Na całym świecie fontanny to element ozdobny miasta, jego wizytówka, miejsce charakterystyczne i punkt odniesienia dla mieszkańców i przyjezdnych – jak nas widzą, tak o nas myślą! Co ma pomyśleć gość naszego miasta, zerkający z okna hotelowego pokoju na fontannę i jej śmieciową zawartość?
       Dla mnie nie jest ważne, czy Herman Balk to krzyżak, Etiopczyk czy Eskimos! Herman na tej fontannie stanął jako założyciel miasta, a fontannę zbudowano z datków elblążan. Pora więc przywrócić normalność i równowagę w „ekosystemie” i postawić go tam, gdzie jego miejsce!
      
       Przed wiekami Elbląg i Toruń to były dwa ściśle ze sobą związane miasta – jako sojusznicy, ale bywało, że także jako konkurenci. Herman von Balk odegrał równie ważną rolę w dziejach Torunia, co Elbląga. 28 grudnia 2008 r. świętowano 775. rocznicę lokacji Torunia (1233 rok). Jak?
       „W tym dniu Toruń świętował. Na Rynku Staromiejskim pojawił się barwny tłum średniowiecznych rycerzy i osadników. Przewodził im mistrz krajowy na Prusy Herman von Balk oraz książę Konrad Mazowiecki. [...]
       Od strony ul. Szerokiej wkroczył orszak Księcia Mazowieckiego oraz rycerze Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie pod wodzą Hermana von Balka. Dmący w rogi korowód dotarł do sceny koło hotelu Pod Trzema Koronami, odpierając po drodze ataki Prusów. Później przybyli osadnicy, przyszli mieszkańcy Torunia, którym mistrz Herman von Balk wręczył akt lokacji. [...]”
       Za rok torunian czeka kolejna, okrągła rocznica.
       Ten sam Herman Balk w 1237 r. zapoczątkował budowę Elbląga.
      
      
       ***
      
       O elbląskich fontannach
      
O remoncie fontanny na Palcu Słowiańskim
      
O Toruniu
      
Wowka Liczba publikacji: 66
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.8 29 38

A moim zdaniem...

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • co to za karykatura?
  • Ja rozumiem że to jakiś żart?? Ja rozumiem że tam stanie niedługo "normalny" pomnik Hermana?? Porównajcie sobie to co tam postawili z byłym pięknym posągiem ze starych zdjęć, to jakaś parodia
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kondziur(2012-04-08)
  • Herman hahahaahahah dobra parodia
  • Herman powinien stanąć na fontannie ! To nie jest astronomiczna kwota. Miasto wydaje takie duże kwoty na elbląskie imprezy więc niech P. Nowaczyk zostawi coś po swojej kadencji.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    STARYDINO(2012-04-08)
  • Piękna krypto reklama Hotelu Arbiter
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    chyba tylko o to chodziło(2012-04-08)
  • Obecne władze Elbląga powinny zmienić przeznaczenie pl. Słowiańskiego wokół fontanny/ miejsce łączące Starówkę ze Śródmieściem/ z parkingu na plac spotkań elblążan ze stolikami wokół fontanny, stoiskami malej gastronomii, kawiarnią na tarasie Arbitra, miejsce wystepów, sprzedazy prac artystów itp. np. na wzór sopockiego monciaka, czy nawet berlińskiego Kudammu. Koszt żaden a efekt gwarantowany.
  • Do tego by zmienić oblicze placu słowiańskeigo na miejsce tętniące życiem od rana do wieczora i dłużej to trzeba mieć jaja, a nie tylko chodzić do roboty Urzędu od 8 do 15.
  • powinni zrobic wszystko by odbudowac przedwojenny ratusz i polaczyc plac ze starym miastem a fontanna powinna byc zrekonstruowana by wygladala jak przed wojna
  • Wowka może się najpierw naucz w narodowym języku pisać. Proste kogo czego Torunian. Rzeczownik, dopełniacz w liczbie mnogiej do tego określający konkretną przynależność, a więc z wielkiej litery. Jak nadrobisz zaległości w ortografii, to możesz już swoje mądrości głosić wszem i obec :) Pozdrawiam.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pixidi(2012-04-08)
  • .. .ups i sam się poprawię, bo pewnego lapsusu nie uniknąłem nie "obec" lecz wobec, ale moja uwaga co do Torunian pozostaje aktualna. .. Pozdrawiam.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pixidi(2012-04-08)
  • Byłem przeciwny stawianiu tego pomnika, ale teraz zmieniłem zdanie. Zakompleksione lemingi odwaliły taką kichę, że ten pomnik powinien stać jak najdłużej jako pomnik ich głupoty i nieudacznictwa. Gdy to zobaczyłem, to moja pierwsza myśl była taka, że to prima aprilis, a zdjęcie obrobiono w Photoshopie. Okazało się, że to rzeczywistość i mamy na fontannie Hermana von Balka podobnego do wyrośniętego krasnoluda. Świetnie. Sami zrobili z niego karykaturę. Leczcie dalej swoje kompleksy w taki sposób. Na szczęście nie potraficie zrobić nic porządnie, nawet rzeczy szkodliwych. A do wiadomości autora, to że jemu jest obojętne czy to był krzyżak czy eskimos mówi tylko o nim samym. Dla mnie ma to znaczenie, tym bardziej że w naszym mieście brak jest pomników związanych z polskością Elbląga. Jedni mają gdzieś swoje korzenie, a inni wręcz przeciwnie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Inżynier(2012-04-08)
  • Cześć Wowka :) Odezwij się bo chyba zmieniłeś nr tel. Pozdrawiam !
Reklama