UWAGA!

Historia pewnej wymiany w ZS nr 2

 Elbląg, Historia pewnej wymiany w ZS nr 2
fot. nadesłana

Od 25 do 30 maja gościliśmy w naszej szkole i w domach uczniów (w ramach wymiany) uczniów z Niemiec z miasta Eisenach, gdzie urodził się Jan Sebastian Bach.

Pierwszego dnia grupy biorące udział w projekcie integrowały się w Bażantarni - uczniowie brali udział w warsztatach łuczniczych oraz grach integracyjnych. Wieczorem rozpalono ognisko.
       Drugiego dnia nasi goście zwiedzali szkołę oraz brali udział w zajęciach lekcyjnych, na których poznawali szkolny dzień polskiego ucznia. Przez cały czas młodzież pracowała w mieszanych grupach polsko-niemieckich. Goście zwiedzali szkołę. Ich zadaniem było odnaleźć i spisać w ciągu 15 minut sale i przedmioty się w nich znajdujące. Część przedmiotów była opisana po niemiecku, a część po polsku. Wygrała ta drużyna, która zebrała więcej słówek i wspólnie je poprawnie przetłumaczyła. Zwieńczeniem drużynowych zadań i wyzwań był mecz piłki siatkowej. Wygrali lepsi. Wieczorem na naszych uczniów czekała gra miejska, dzięki której lepiej poznali oni naszą elbląską starówkę. Gra stworzona została w specjalnym polsko-niemieckim języku tak, aby wszyscy musieli ze sobą współpracować i świetnie się przy tym bawić. Udało się!
       Trzeciego dnia projektu uczniowie zwiedzali Zamek Krzyżacki w Malborku. To część historii, która w pewien sposób łączy obydwa narody.
       Czwartego dnia odwiedzili mniejszość niemiecką w Elblągu i poznali ciekawostki, dotyczące Elbląga oraz jego dawnych związków z kulturą krajów nadbałtyckich. Dowiedzieli się, że herb Elbląga jest nawiązaniem do herbu niemieckiego miasta Lübeck, z którym dawniej Elbląg był ściśle powiązany handlowo. Niemieccy uczniowie opowiedzieli nam o swoim mieście, szkole i projektach, jakie są u nich realizowane. Zagrali również z naszymi uczniami w historyczne memory. Na koniec organizatorki Ewa Krauze i Katarzyna Mielnicka postanowiły rozluźnić nieco atmosferę i zaproponowały, tzw. „Marshmallow- challenge”. Były to polskie i niemieckie łamańce językowe „Zungenbrecher”. Po obiedzie czekały uczestników kolejne gry zespołowe, gdzie trzeba się było wykazać daleko idącą współpracą.
       Ostatni dzień był wyczerpujący, ale bardzo ekscytujący. Odbyły się warsztaty kulinarne. Potrawy wyszły wybornie! Teraz już wszyscy nasi uczniowie wiedzą, jak smakuje Thüringer Bratwurst.
       Po degustacji przyszedł czas na punkt kulminacyjny spotkania, posadzenie drzewka, które ma symbolizować współpracę. Później okazało się, że w sytuacjach ekstremalnych bariery językowe tracą znaczenie, np. na ściance wspinaczkowej. Spotkanie zakończył wieczór filmowy, podczas którego obejrzeliśmy film niemiecki z polskimi napisami.
       Taki projekt ma sens, jeżeli widać zaangażowanie i radość z wzajemnego spotkania, które uczniowie chcą powtórzyć i kontynuować znajomość a przede wszystkim łamać bariery i stereotypy.
      
      
Irena Ośka, rzecznik prasowy ZS nr 2

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama