UWAGA!

Historia polsko-ukraińska

12 listopada w Światowidzie odbędą się warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli historii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pn. „Stosunki polsko-ukraińskie”. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Nauczyciele obejrzą filmy dokumentalne dotyczące sytuacji Polaków na Wołyniu oraz na temat akcji „Wisła”, a także wysłuchają wykładu pt. „Stosunki polsko-ukraińskie w latach 1939-1947” – Mariusz Zajączkowski (OBEP IPN Lublin).
     Na zakończenie wezmą udział w otwarciu wystawy IPN „PRL – tak daleko, tak blisko…”.
     Ze względu na planowane przeprowadzenie ćwiczeń prelegenci zwracają się z prośbą do nauczycieli, by zabrali ze sobą podręczniki do historii do III klasy gimnazjum lub liceum.
     Uczestnicy bezpłatnych warsztatów otrzymają: pakiet edukacyjny „Stosunki polsko-ukraińskie w latach 1939-1947” (na rzecz instytucji i placówek oświatowych reprezentowanych przez uczestników kursu) oraz zaświadczenie o udziale w formach doskonalenia zawodowego.
     Warsztaty szkoleniowe są częścią projektu pn. „Z historią na Ty” realizowanego przy współudziale Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk.
     Chętni do udziału w zajęciach proszeni są o kontakt telefoniczny lub mailowy do 8 listopada, tel. 055 611-20-83, mail: jedrzej.rusinski@swiatowid.elblag.pl.
     
     Program warsztatów
     12 listopada (poniedziałek)
     Kawiarnia Muza – centrum kultury Światowid
     godz. 14 – 15 - Prezentacja filmów dokumentalnych dotyczących sytuacji Polaków na Wołyniu oraz nt. akcji „Wisła”
     godz. 15 – 15.45 - Wykład „Stosunki polsko-ukraińskie w latach 1939-1947” – Mariusz Zajączkowski (OBEP IPN Lublin)
     godz. 15.45 – 16 - Przerwa
     godz. 16 – 17.45 - Zajęcia warsztatowe - prezentacja i omówienie materiałów zebranych w pakiecie „Stosunki polsko-ukraińskie w latach 1939-1947”. Prowadzenie: Agnieszka Jaczyńska (OBEP IPN Lublin) i Mariusz Zajączkowski
     godz.17.45 – 18 - Przerwa
     godz. 18 - Otwarcie wystawy IPN „PRL – tak daleko, tak blisko…”
     
     ***
     Pakiet edukacyjny "Stosunki polsko-ukraińskie w latach 1939-1947" przygotowany został przez OBEP IPN w Lublinie w odpowiedzi na prośby nauczycieli o wyposażenie w pomoce umożliwiające przybliżenie uczniom kontrowersyjnych tematów. Poruszana w nim problematyka jest jednym z najtrudniejszych zagadnień realizowanych na lekcjach historii, gdyż wiąże się z wieloma mitami, stereotypami i uprzedzeniami. Pakiet zawiera m.in. esej omawiający stosunki polsko-ukraińskie, wybór materiałów źródłowych (relacje świadków, medunki wojskowe, dokumenty normatywne). Wszystkie prezentowane źródła mają niezbędny opis, a przy większości dopisano pytania, które mogą być wykorzystane przez nauczyciela w trakcie lekcji. Z wyborem źródeł korespondują trzy scenariusze lekcji: "Konflikt polsko-ukraiński w latach 1943-45", "Ludność ukraińska a wielka wędrówka narodów - przesiedlenia po zakończeniu II wojny światowej", "Stereotypy i uprzedzenia a przekaz historyczny". Do pakietu zostały załączone również materiały pomocnicze w postaci artykułów polskich i ukraińskich historyków, biogramów, tablic synchronistycznych, słownika, a także kopii dokumentów, afiszy, meldunków czy sprawozdań.
A

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • a czy moga wejsć normalni ludzie a nie tylko nauczyciele ja też mogę coś powiedzieć na temat ukrainskich mordów na polakach i przedstawić dowody
Reklama