Poniedziałek 19-11-2018, imieniny Salomei, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Lao Che Lao Che

Historia w plenerze: Oblężenie Ritterswerde

Elbląg, Historia w plenerze: Oblężenie Ritterswerde Podczas ubieglorocznej inscenizacji Wojny Głodowej 1414 (fot. Aleksander Winter)
Rek

4 i 5 czerwca na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku staną obozy krzyżacki i litewski. Rycerze przygotowywać się będą do walki, by wreszcie zaprezentować widowisko w plenerze: Wojna Zakonu z Litwą - Oblężenie Ritterswerde 1385 r. Wszystko zgodnie z duchem historii: plądrowanie osady, ostrzał z machin oblężniczych. To warto zobaczyć.

W ubiegłym roku we Fromborku odbyła się pierwsza edycja plenerowej imprezy pn. Warmińskie Spotkania z Historią. Wówczas zaprezentowana została inscenizacja Wojny Głodowej z 1414 r. Organizatorzy zachęceni sukcesem postanowili udać się w kolejną podróż do przeszłości.
     - W zeszłym roku mieliśmy okazję zaprezentować Wojnę Głodową 1414 r. - zdobywanie Fromborka. Impreza udała się, ba, przeszła najśmielsze oczekiwania i myślę, że dla wielu było to coś ciekawego – mówi Jan Brzozecki z Fundacji na Rzecz Warmii i Mazur. - Frombork jest jedynym miejscem, gdzie zdobywa się oryginalny mur gotycki.
     W czerwcu odbędzie się druga edycja Warmińskich Spotkań z Historią – Wojna Zakonu z Litwą. Oblężenie Ritterswerde 1385 r.
     - Ritterswerde nie kojarzy się z Polską, a to Stare Kowno – wyjaśnia Jan Brzozecki. - Muszę powiedzieć, że będzie to ciekawe wydarzenie. Zbierając materiały, przygotowując się do tej imprezy musieliśmy przekopać bardzo dużo literatury i to szczegółowej, bo na ten temat mało się pisze i mówi. Stare Kowno było wielokrotnie oblegane. W 1384 r. odbudowany został zamek krzyżacki i w tym samym roku został zburzony przez Litwinów – opowiada Jan Brzozecki. - Następny rok – wielki atak. Dla Krzyżaków było to bardzo ważne, strategiczne miejsce. Kończyły im się możliwości wypadowe, a chcieli połączyć się z Zakonem Inflanckim, a to taki korytarz, który blokował. Po drugie – jesienią 1385 r. pod Kownem Jagiełło dowiedział się, że Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski zgodziła się na ożenek i Władysław, późniejszy Jagiełło, będzie mógł zostać królem Polski. I w tym czasie dzieje się oblężenie. Jeszcze wiele ciekawych rzeczy będzie można usłyszeć i zobaczyć podczas inscenizacji we Fromborku – zapewnia Jan Brzozecki.
     Pomysłodawcą imprezy jest powiat braniewski działający w imieniu i na rzecz Stowarzyszenia Dom Warmiński z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim. Do przetargu na realizację projektu stanęła Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur i wygrała.
     - Wielka to zasługa zgody biskupa warmińskiego, kapituły, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, że możemy odtwarzać bitwę na oryginalnych murach warowni fromborskiej – podkreśla Jan Brzozecki. - To są tereny kościelne i trudno byłoby cokolwiek zrobić, gdyby nie było tej zgody.
     Interesująco zapowiada się sama inscenizacja oblężenia, która odbędzie się 4 czerwca w godz. od 13 do 17.15. O godzinie 18 w katedrze we Fromborku rozpocznie się msza święta, w której wezmą udział rycerze w strojach z epoki.
     - W gotyckiej świątyni przeniesiemy się o kilka wieków do tyłu – mówi Jan Brzozecki. - To niesamowite.
     Po zmroku zaplanowany jest wykład Marty Jagły, która opowie o monetach krzyżackich w zbiorach muzeum we Fromborku (organizator Muzeum Mikołaja Kopernika). Odbędzie się także pokaz łuczniczy z ognistymi strzałami (organizator: kapituła warmińska i parafia rzymsko-katolicka we Fromborku).
     - 5 czerwca zapraszam na coś niesamowitego – zachęca Jan Brzozecki. – Ponieważ nasze działania wspomaga Muzeum Zamkowe w Malborku, wykład wygłosi Benedykt Jesionowski – wybitny znawca w zakresie budownictwa krzyżackiego. Na to warto przybyć.
     Będzie też wiele innych atrakcji, m.in. 4 i 5 czerwca Planetarium zaprasza najmłodszych na specjalne seanse. Dzieci płacą za wstęp 8 zł, a opiekunowie wchodzą za darmo.
     
     Program wydarzenia:
     4 czerwca (sobota)
     godz. 13
     - Uroczyste rozpoczęcie imprezy
     godz. 13-15
     - Ukazanie życia obozu litewskiego i krzyżackiego oraz źródła konfliktu, zwiedzanie obozów, turnieje bojowe
     ok. godz. 16
     - Przygotowanie oblężenia Ritterswerde - plądrowanie osady, ostrzał z machin oblężniczych
     ok. godz. 17.15
     - Zakończenie inscenizacji
     godz. 18
     - uroczysta msza św. w katedrze fromborskiej
     - po zapadnięciu zmroku:
     wykład Marty Jagły: Monety krzyżackie w zbiorach Muzeum we Fromborku.
     pokaz łuczniczy z ognistymi strzałami.
     
     5 czerwca (niedziela)
     godz. 11
     - Dalszy ciąg imprezy, zwiedzanie obozów, konkursy dla publiczności i uczestników
     godz. 13
     - Wykład Benedykta Jesionowskiego - Budownictwo krzyżackie na ziemiach pruskich i litewskich
     godz. 16
     - Zakończenie imprezy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Samochody używane HADM Gramatowski