Piątek 20-07-2018, imieniny Czesława, Małgorzaty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mały Park Kajki Mały Park Kajki

Ich krew ratuje ludzkie życie

 
Elbląg, Ich krew ratuje ludzkie życie (fot. AD)
Rek

Blisko 50 osób oddających krew i popularyzujących honorowe krwiodawstwo odebrało w miniony piątek (2 grudnia) odznaczenia państwowe, statuetki, puchary i nagrody. Okazją do wyróżnienia tych osób były Dni Honorowego Krwiodawstwa. Zobacz zdjęcia z uroczystości.

Takie uroczystości pozwalają wyjść bohaterom życia codziennego z cienia, pokazać się innym i z dumą przyjąć podziękowania, słowa wdzięczności.
     
     Godni naśladowania

     Postanowieniem prezydenta Polski Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Janusz Burnicki, który oddał na potrzeby lecznictwa ponad 53 litry krwi. Srebrnymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali: Jerzy Kołakowski (26 litrów krwi), Iwona Majewska (28 litrów), Zenon Paszkowski (33 litry). Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali: Andrzej Jastrzębski, Adam Ławski i Andrzej Podwalny (21 litrów).
     Odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony Dla Zdrowia Narodu” nadane przez ministra zdrowia otrzymali: ś.p. Damian Cybulski, Tadeusz Drzewiecki, Sławomir Filipek, Jarosław Jaszczuk, Tomasz Kocięba, Janusz Koncewicz, Piotr Smyk, Zbigniew Żbikowski.
     Honorowymi odznakami Polskiego Czerwonego Krzyża wyróżnieni zostali: Szymon Kuciński, Ryszard Lasota, Adam Olszewki, Stanisław Denkowicz, Jerzy Pędzisz, Andrzej Jankowski, Robert Milewski, Kazimierz Stańczyk.
     Odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca krwi” odebrali: Piotr Sułek (po oddaniu 18 litrów krwi), Marcin Błaszkiewicz, Adrian Lis, Adrian Pazdyk, Krzysztof Toczko (12 litrów) i Agnieszka Majewska (6 litrów).
     Wyróżnieni przez Warmińsko-Mazurski Zarząd Okręgowy PCK w Olsztynie za propagowanie idei honorowego krwiodawstwa zostali honorowi dawcy krwi, członkowie klubu HDK PCK im. dr A. Ferstena w Elblągu: Adam Olszewski, Ryszard Lasota, Ryszard Tomaszewski, Kazimierz Tyburski.
     Podziękowania za aktywne popularyzowanie honorowego krwiodawstwa trafiły do: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu, Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu, Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, Zespołu Szkół w Pasłęku , IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu i Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu.
     Uhonorowani uczniowie elbląskich szkół to: Kamil Mikołajczyk, Tomasz Myszkowski, Luiza Weber, Maciej Marzec, Adam Młynarczuk, Kamil Szramke, Artur Urbański, Kamil Adrian, Dariusz Ewertowski.
     Nagrody za długoletnie bezinteresowne oddawanie krwi na rzecz drugiego człowieka odebrali: Krystian Skowroński, Zbigniew Rabaziński i Ryszard Winiczeńko. Nagrody za wspieranie zadań statutowych PCK otrzymali: Krzysztof Święcicki dyrektor Departamentu Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Bożena Konkol dyrektorka Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej.
     Spotkanie odbyło się w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Wyróżnienia krwiodawcom wręczali: wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, senator Witold Gintowt-Dziewałtowski oraz Andrzej Karski – dyrektor warmińsko-mazurskiego Zarządu Okręgowego PCK w Olsztynie, Zdzisław Krawczyk – prezes Zarządu Rejonowego PCK w Elblągu, Ryszard Tomaszewski – wiceprezes Zarządu Rejonowego PCK w Elblągu.
     
     Kropla ratująca życie
     
W naszym regionie, obejmującym Elbląg, Braniewo i Pasłęk, funkcjonuje sześć klubów dawców krwi. Do akcji przyłączają się także szkoły - tych, których uczniowie oddają krew jest kilkanaście. Kluby honorowych dawców krwi istnieją także w zakładach pracy. Kluby zrzeszają dawców z dużym stażem, jednak corocznie do grona dołączają młodzi.
     - W ciągu roku mamy średnio 400 nowych, młodych, pierwszorazowych krwiodawców - mówi Ewa Mikołajewska, kierownik Biura Zarządu Rejonowego PCK w Elblągu. - Stawiamy na młodzież, prowadzimy akcje promocyjne w szkołach. Dzięki turniejowi „Młoda krew ratuje życie” mamy szansę pozyskać nowych dawców krwi i to zarówno wśród uczniów szkół średnich, policealnych, jak i wśród studentów. To bardzo ważne. Ponieważ ta sprawdzona kadra pomału nam się wykrusza. Większość z tych nowych zostaje z nami, a nawet jeśli zdecydują się krew oddać tylko dwa razy w roku to i tak jest już dużo - dodaje.
     Powodów, dla których postanawiają zostać honorowymi dawcami krwi jest kilka. Jedni oddają krew w momencie, gdy potrzebuje jej ktoś bliski. Inni na co dzień stykają się z ludzkimi tragediami. Jeszcze inni przyłączają się do akcji, po to tylko, by spróbować choć ten jeden raz. Oddawanie krwi to często także rodzinna tradycja. Wszystkich krwiodawców łączy dobre, wielkie serce i chęć niesienia pomocy. Ratowanie czyjegoś życia to najważniejszy argument. Nagrodą za ten czyn jest poczucie spełnienia.
     - Największa satysfakcja jest wtedy, kiedy człowiek dowiaduje się, że jego krew komuś pomogła - przyznaje Janusz Burnicki.
     - Jest mi bardzo miło kiedy moja znajoma pielęgniarka mówi, że dziś podała moją krew kobiecie, która rodziła albo, że podali krew mężczyźnie po wypadku. Właśnie po to to robię - tłumaczy Sławomir Filipek.
     - Oddaję krew od 18 roku życia, mój tata również oddawał krew i taką jakby motywacją było dorównać ojcu - przyznaje Tomasz Kocięba. - Najważniejsza jest satysfakcja. Czasami idę oddać krew i słyszę, że ktoś ma chore dziecko na białaczkę i potrzebuje ileś litrów krwi na przetoczenie. Wtedy mam poczucie, że jestem ważny, że robię coś dobrego.
     - Oddaję krew od 10 lat, robię to dlatego, że wiem doskonale jak bardzo jest ona potrzebna. Jestem uczniem policealnej szkoły Jadwigi Romanowskiej na kierunku ratownik medyczny, studiuję na wydziale nauk o zdrowiu na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej i jestem strażakiem. Stąd wiem jak niezastąpiona jest krew. Oddawanie krwi jest bardzo ważne, polecam to każdemu - apeluje Tomasz Myszkowski.
     Choć wśród wyróżnionych przeważali mężczyźni, to kobiet oddających krew nie brakuje.
     - Odznaczeniami państwowymi honorowane są osoby z pewnym stażem, wśród tych doświadczonych, długoletnich krwiodawców faktycznie większość jest panów. Kobiety zaczynają oddawać krew, ale później z różnych względów zdrowotnych przestają - tłumaczy Ewa Mikołajewska, kierownik elbląskiego PCK. - Kobiety nie mogą być dawcami ponieważ np. zachodzą w ciążę, więc nie dochodzą już do tego litrażu. Również z innych przyczyn zdrowotnych nie każda z pań ma szansę dojść do takiego poziomu jak panowie.
     Jednak młode dziewczyny chętniej oddają krew niż chłopcy. Widać to wyraźnie podczas akcji prowadzonych w szkołach.
     - Dziewczyny bardzo chętnie przyłączają się do szkolnych akcji, jest ich dużo więcej niż chłopaków - dodaje Ewa Mikołajewska. - Chłopcy się trochę boją, a dziewczyny są odważne. Myślę, że może w przyszłości będziemy mieli więcej pań i te cyfry się przesuną.

Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z abstrakcyjnymi wzorami
Obraz na płótnie Tygrys 110x50 cm
Fototapety z Elblągiem
Fototapety fashion z modą