Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Im jest bliżej do innych ludzi

 
Elbląg, Im jest bliżej do innych ludzi Wyróżnieni pracownicy socjalni (fot. AD)
Rek

To oni pracują w ośrodkach wsparcia, domach pomocy, w placówkach opiekuńczo - wychowawczych czy warsztatach terapii zajęciowej. To oni spotykają się z osobami bezdomnymi, z niepełnosprawnymi, odrzuconymi, z tymi, którzy pogubili życiowy kurs. Oficjalnie Dzień Pracownika Socjalnego przypada 21 listopada, ale w Elblągu świętowano go trzy dni wcześniej. Zobacz zdjęcia.

Według szacunków urzędników miejskich w Elblągu, w sferze pomocy społecznej, pracuje prawie 600 osób. Wśród nich jest Małgorzata Łucka - Ott z Zespołu Pracy Socjalnej przy ul. Myliusa. 
     - Zajmujemy się każdym człowiekiem, który potrzebuje wsparcia. Nie jest to tylko pomoc finansowa, czasami potrzeba zwyczajnej rozmowy, pomocy w załatwieniu czegoś, w kontakcie z instytucją – opowiadała podczas dzisiejszej (18 listopada) uroczystości. - Przyszło do mnie dwoje ludzi i podziękowali mi za to, że wyciągnęłam ich z bezdomności. Były to osoby bez dokumentów, zagubione w dzisiejszym świecie. Więc zaczynałyśmy od wyrobienia dowodu osobistego, rejestracji w Urzędzie Pracy, skierowania na szkolenia, przysposobienia do zawodu, czyli takich drobnych spraw, dla nas oczywistych, dla nich niekoniecznie. Skończyło się tak, że znaleźli sobie dach nad głową i są z tego zadowoleni, że żyją jak inni ludzie. Osobiście właśnie to było dla mnie satysfakcjonujące, że udało im się pomóc.
     Na pytanie, czy chciałaby zmienić zawód odpowiada, że "dzisiaj już nie".
     - Zostawiam część siebie w tej pracy, sprawia mi to pewną przyjemność, zadowolenie – dodała Małgorzata Łucka – Ott. - Spotykam się z drugim człowiekiem, który jest taki sam, jak ja, tylko po prostu pogubił się w życiu.
     Siostra Nazaria, jadwiżanka z Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie w Elblągu przy ul. Kasprzaka wyjaśniała, że bycie pracownikiem socjalnym nie jest łatwe.
     - Osoby, którymi się opiekujemy, które nie potrafią samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, musimy zapewnić takie warunki, żeby było im jak najlepiej – mówiła zakonnica. - Nie jest to też praca łatwa dlatego, że nasi podopieczni w większości przypadków nie mówią samodzielnie i nie potrafią sygnalizować, czego im brakuje oraz czego mają za dużo. Dlatego trzeba ich kochać, wtedy się lepiej pracuje.
     Jak mówiła s. Nazaria swojej pracy nie zamieniłaby na nic innego.
     - Mogłabym, bo choć jesteśmy posyłane przez nasz władze zakonne do takiej czy innej pracy, to jeśli zasugerowałabym, że się w niej nie czuję dobrze, że nie kocham tych dzieciaków, to pewnie skierowanoby mnie do innej placówki – dodała jadwiżanka.
     Jak dodała s. Nazaria cudownie byłoby wtedy, gdyby wszyscy, którym siostry opowiadają o potrzebach swoich podopiecznych, chcieli ich czasami posłuchać.
     - I docenić to, że znamy swoich podopiecznych i jeśli występujemy w ich imieniu to nie dlatego, że mamy takie widzimisię, ale dlatego, że jest taka potrzeba. Często spotykamy się ze zrozumieniem, ale czasami niestety nie – dodała s. Nazaria.
     Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, przypomniał, że realizacja zadań z zakresu polityki społecznej spoczywa w dużej mierze na samorządach. 
     - Na zadania te w Elblągu przeznaczamy ogółem 59,5 mln złotych, co stanowi ponad 10% całego budżetu miasta. Jest to istotna część tego budżetu - mówił włodarz. 
     Na koniec Witold Wróblewski pogratulował wszystkim zebranym w Kamieniczkach Elbląskich przy ul. Św. Ducha i wręczył coroczne nagrody. 
     
     Lista nagrodzonych:

     
     Dyrektorzy
     
Mirosława Grochalska - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
     Artur Dąbrowski - Dom dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta
     s. Elżbieta Dąbrowska - Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej
     Krystyna Grzybicka - Dom Pomocy Społecznej ul. Pułaskiego 1c
     
     Pracownicy
     
     Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
     Halina Markowska
     Beata Kulesza
     Małgorzata Łucka - Ott
     Barbara Bobrowska - Wajnert
     Julita Łuciw
     Joanna Ołoszewska
     Małgorzata Pałasz
     Anna Wnuk
     Teresa Rzodkiewicz
     Elżbieta Gut
     
     
     Socjalizacyjna Całodobowa Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza
     Dorota Jarzyńska
     Izabela Kukuć – Falatyk
     Sylwia Gnysińska
     Małgorzata Irzyk
     Aleksandra Tchórz
     
     Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza Nr 1
     Franciszek Dawgul
     
     Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza Nr 2
     Agnieszka Kuchta
     
     Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza Nr 3
     Małgorzata Marcinek
     
     Dom dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta
     Sławomir Żurański
     
     Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Saperów 14 d
     Weronika Kotlewska
     
     Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Bema 8
     Ewa Geiger
     Małgorzata Jastrzębska
     
     Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Kasprzaka 10
     Justyna Więckowska
     Jolanta Bożys
     
     Środowiskowy Dom Samopomocy „Lazarus”
     Blanka Kalinowska
     
     
     Pracownicy Domu Pomocy Społecznej ul. Pułaskiego 1c
     Anna Szafirowicz
     Małgorzata Świercz
     Dorota Dragan
     
     Środowiskowy Dom Samopomocy Filia Nr 1
     Jadwiga Kubacka
     Marta Knitter
     
     Środowiskowy Dom Samopomocy Filia Nr 2
     Katarzyna Chuchra
     Marzena Sokół
     
     Środowiskowy Dom Samopomocy Filia Nr 3
     Ludwika Załuska
     Elżbieta Nike
     
     Ponadto, na wniosek Prezydenta Miasta Witolda Wróblewskiego Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego przyznał nagrodę zespołową dla Domu Pomocy Społecznej "Niezapominajka" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pomocy i integracji społecznej.
     
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Naszywka HERB ELBLĄGA
Ręcznik z haftem
Czapka z nadrukiem