Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Informatyka+ w IV LO

Elbląg, Informatyka+ w IV LO
Rek

IV Liceum Ogólnokształcące w Elblągu zostało Regionalnym Ośrodkiem Projektu Informatyka+. Jest to ponadregionalny projekt edukacyjny z zakresu informatyki i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni uczniowie oraz nauczyciele z blisko 1000 szkół ponadgimnazjalnych (liceów i techników) z pięciu województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego.

W województwie warmińsko-mazurskim Regionalny Ośrodek Projektu Informatyka+ mieści się w IV Liceum Ogólnokształcącym, które otrzymało nowoczesną pracownię komputerową. Odbywają się tam wykłady i kursy prowadzone przez wykładowców z wyższych uczelni. Koordynatorem projektu jest Krystyna Kowalska a tutorem Ewelina Mikuła.
     W dniach 18-21 stycznia odbył się pierwszy kurs „Różnorodne algorytmy i ich komputerowe realizacje” prowadzony przez dr Ewę Figielską z Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatycznej. W kursie uczestniczyło 20 uczniów z IV LO. W pierwszej części zajęć zostały omówione m.in. algorytmy wyznaczania binarnej reprezentacji liczb i obliczania wartości wielomianu, największego wspólnego dzielnika dwóch liczb (algorytm Euklidesa), wartości potęgi. Motywacją dla wprowadzenia tych algorytmów jest chęć przedstawienia metody szyfrowania informacji z kluczem publicznym RSA, powszechnie stosowanej w kryptografii komputerowej. W drugiej części kursu zostały przedstawione wybrane sposoby rozwiązywania problemów za pomocą komputera, np. podejście zachłanne (do wydawania reszty), przeszukiwanie z nawrotami (do ustawiania królowych na szachownicy), programowanie dynamiczne (do optymalnego pakowania plecaka), metoda dziel i zwyciężaj, oraz rekurencja w realizacji wybranych algorytmów.
     Planowany jest kurs przygotowujący do matury z informatyki. Zajęcia poprowadzi prof. dr hab. Maciej Sysło. Kurs odbędzie się w dniach 8-11 lutego, jego uczestnikami będą uczniowie z elbląskich szkół średnich.
     Zajęcia prowadzone w ośrodku projektu są darmowe. Obejmują 24 godziny zajęć (6 godzin lekcyjnych dziennie). Jego uczestnicy otrzymują materiały dydaktyczne oraz ciepły posiłek. Ogólne zasady rekrutacji określa regulamin uczestnictwa w projekcie dostępny pod adresem: http://informatykaplus.edu.pl/infp.php/dokumenty.html.
     Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na kurs prowadzony przez profesora Sysło. Zgłoszenia, ewentualne pytania i wątpliwości można kierować na adres: iplus4lo@gmail.com.
     Projekt Informatyka+ to nie tylko kursy prowadzone w Regionalnych Ośrodkach Projektu. Uczniowie szkół zgłoszonych do projektu mogą brać udział w zajęciach z Wszechnicy Porannej, które odbywają się w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki. Zajęcia obejmują 2 godziny wykładów i 3 godziny ćwiczeń. Uczestnicy mają zapewniony dojazd i ciepły posiłek, otrzymują także materiały dydaktyczne do zajęć.
     W ramach tzw. Wszechnicy na Kołach w IV Liceum Ogólnokształcącym będą odbywały się także otwarte wykłady prowadzone przez wykładowców z wyższych uczelni. Zapraszamy do współpracy nauczycieli szkół średnich oraz uczniów zainteresowanych informatyką.
     Ewelina Mikuła, IV LO
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Żarówki LED