Poniedziałek 19-11-2018, imieniny Salomei, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

J. Wilk: To nasz sukces

Elbląg, J. Wilk: To nasz sukces Jerzy Wilk

Rozmowa z Jerzym Wilkiem z Komitetu Wyborczego Wyborców Centroprawicy "Czas na Elbląg", szefem klubu radnych AWS z poprzedniej kadencji.

Czy ilość mandatów, jakie uzyskała prawica to sukces?
     Jest to bardzo duży sukces. 11 mandatów w radzie, to jest naprawdę dużo. Wystartowaliśmy jako lokalny komitet wyborców, w związku z tym mieliśmy o wiele trudniejszą sytuację niż nasi konkurenci. Oni mieli listy ogólnopolskie i zorganizowane struktury. Natomiast my musieliśmy promować nie tylko kandydatów, ale i listę.
     
     Ale to były m.in. Prawo i Sprawdliwość i Platforma Obywatelska. To nie są ugrupowania nieznane...
     Lista miała poparcie tych ugrupowań, natomiast sama lista nazywała się Komitet Wyborczy Centroprawicy “Czas na Elbląg”. Poparcie było tylko deklaratywne, natomiast nigdzie - ani na plakatach, ani na szyldach nie było ani PiS, ani Platformy.
     
     Co się zmieni w radzie w stosunku do minionej kadencji, poza tym, że teraz rada będzie liczyć 25-ciu radnych? Układ jest bardzo podobny.
     My uzyskaliśmy dużo lepszy wynik niż cztery lata temu. Wtedy było dziewiętnastu radnych w 45-osobowej radzie. To stanowiło około 40 proc. rady, a w tej chwili jedenastu radnych na dwudziestu pięciu to 45 proc. Więc to my uzyskaliśmy sukces, natomiast SLD, jako ugrupowanie rządzące w mieście, chyba nie może uznać tego za swój sukces.
     
     Na pewno w nowej radzie będą zmiany personalne. Nie ma chociażby Teresy Bocheńskiej czy Arkadiusza Jachimowicza. Na ile zmienił się skład wśród prawicowych radnych?
     Jest kilkoro nowych osób: Elżbieta Gelert, Jerzy Wcisła, Czesław Dębski. Nastąpiła tu pewna wymiana. Żałujemy, że oboje wymienieni [przez panią] nie dostali się.
     
     Do rady, jak wiemy, weszło dwóch przedstawicieli Samoobrony. Czy będziecie się państwo z nimi porozumiewać, by tym sposobem zdobyć większość w radzie?
     Nam zależy przede wszystkim na współpracy. Będziemy rozmawiać ze wszystkimi, z lewicą również, na temat tego, jak zrealizować odmienny program dla miasta. My postawiliśmy sobie jako najważniejszy cel zmniejszenie bezrobocia. Chcemy to zrealizować i na pewno łatwiej będzie wtedy, gdy ma się większość w radzie. Jeżeli uda się taką większość zbudować, to dobrze, ale nie będziemy jej budowali za wszelką cenę. Jednocześnie wydaje nam się, że Samoobronie również powinno zależeć na zwalczaniu bezrobocia czy powstrzymaniu emigracji młodych ludzi.
     
     Jak daleko będziecie państwo w stanie pójść, by jednak zachęcić Samoobronę do tego, by przystąpiła do koalicji?
     Koalicji chyba nikt nie będzie tworzył, natomiast będzie nam zależało na współpracy i wspólnym podejmowaniu decyzji. Uważam, że ten problem nie dotyczy tylko nas, ale i Samoobrony. My dosyć dokładnie słyszeliśmy, że Samoobrona krytykowała poczynania władz. Więc wejście radnych Samoobrony w koalicję z SLD i stworzenie większości w radzie sprawi, że ich program stanie się niewiarygodny. Wejście do SLD będzie więc akceptacją tego, co było.
     
     Wszyscy są zaskoczeni niską frekwencją w wyborach. Z wyliczeń wynika, że prawicę poparło około dziesięciu procent tych, którzy poszli głosować. Nie dziwi to pana?
     Wiemy, że była niska frekwencja. Ludzi uznają, że sytuacja jest zła i nikt jej nie zmieni. Nie wierzą w deklaracje. Dla nas ważne natomiast jest to, że część elektoratu SLD w ogóle nie poszła do wyborów. Gdyby poszedł cały elektorat lewicowy, to nie uzyskalibyśmy żadnego mandatu. My swoim programem i swoim działaniem zmusiliśmy mieszkańców, by poszli i zagłosowali na nas. A elektorat SLD zawiódł.
     
     Przed drugą turą wyborów prezydenckich obaj kandydaci przekonują, by iść głosować. Myśli pan, że przez dwa tygodnie uda się namówić elblążan?
     Chciałbym bardzo, by elblążanie poszli głosować. Przecież mają szansę sami zdecydować, kto będzie rządził miastem przez cztery lata. Trudno później krytykować, skoro samemu nie wzięło się udziału w wyborze. Mamy przecież dwóch dobrych kandydatów, więc dlaczego nie mamy wybrać.
     
     
     Rozmowy Studia El prezentowane są w każdy wtorek i piątek na antenie Telewizji Elbląskiej ok. godz. 17.45.
przyg. Joanna Ułanowska (Polskie Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Chyba mam przywidzenia, ten człowiek już się asekuruje... Poprawcie mnie, jeśli się mylę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Argonauta(2002-10-31)
 • Nie, nie mylisz sie argonauto - to jawna asekuracja, ale ja się wcale nie dziwię. Myślę, że mając tak przypadkową ekipę, każdy mówiłby to samo. Przypuszczam, że lepszą radę można byłoby wyłonić spośród Elblążan drogą losową. W obecnym kształcie - nasępne zmarnowane 4 lata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rych(2002-10-31)
 • To nowa część zakłamania i beznadziei.Dorwali się do stołków.Zapewnili sobie byt na cztery latka a nam marazm.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkanka(2002-11-01)
 • A !!! może jeszcze Pana BUZKA wypromujecie , napewno b edzie lepiej !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  z(2002-11-02)
 • A czemuż to prawica wystarowała pod nowym sztandarem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  .(2002-11-02)
 • a moim zdaniem tylko SLD wie czego naród chce...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  arcy tata co już mu wszystko l(2002-11-02)
 • Panie Wilk! Jakoś coś Panu przed kropką uciekło "e"...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Myśliwy(2002-11-02)
 • Czy widzieliście debatę prezydencką w środę o 17.50 na gdańskiej Trójce?,,Prezydent - Czas na EB'' się wzruszył :-)) i zapomniał hasła wyborczego kandydata Słoniny. Kto tego nie widział niech żałuje. Kabaret i tarzanie się po podłodze ze śmiechu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MARECKI(2002-11-02)
 • A odchodzącemu prezydentowi Słoninie trzęsły się kolana ( i nie tylko). Był też bardzo niemiły. Zydzi - nawet jeżeli są w dobrej komitywie, zaoprzyjaźnieni, w momencie kłótni, sporu, czy walki przechodzą do nazwisk. tak było i tym razem . dziennikarz prowadzacy powiedział, iz pnowie dobrze się znaja, przed progframem rozmawiali, sa zxe soboa po imieniui. W trakcie debaty H. Słonina nie wytrzymał i zwaracał się do konkurenta "panie Dębski".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Blezer(2002-11-02)
 • DĘBSKI na PREZYDENTA !!!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-11-03)
 • MARECKI Zgadzam się z toba, to było żeenujące.ale i tak lepiej wypadł Prezydent S.Ale i prowadzący byli niewiarygodni.DOROTA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-11-03)
 • Po zmnianie prezydenta szykują się zwolnienia dla wielu pracowników administracji miasta. Im trzeba dać odprawy czasem nawet b duże. Czy nas stać na takie wyrzucanie pieniędzy. Myślenie ekonomiczne to głosowanie na starego prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dominik(2002-11-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
RTV + SZAFA
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia, a aneks kuchenny