UWAGA!

Jak będziemy świętować Rok Pionierów?

 Elbląg, Odgruzowywanie ul. Chmurnej
Odgruzowywanie ul. Chmurnej (fot. nadesłana)

Urzędnicy apelują do mieszkańców Elbląga, aby ci wypożyczyli pamiątki z pierwszych lat życia w naszym mieście po II wojnie światowej. Okolicznościowa wystawa będzie jednym z elementów obchodów Roku Pionierów Elbląga. Jakie inne imprezy uświetnią miejskie obchody?

Na styczniowej sesji radni podjęli uchwałę, która rok 2019 ustanowiła Rokiem Pionierów Elbląga. Plan obchodów przedstawili dziś (7 maja) prezydent Elbląga Witold Wróblewski, przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk oraz Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki.
       - Na przełomie października i listopada zostanie zorganizowana konferencja dotycząca elbląskich pionierów. Chcemy również wydać materiały związane z pionierami oraz przygotować film na ich temat. Planujemy także szereg przedsięwzięć dotyczących 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej – mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
       Na razie wiadomo jak będą przebiegać obchody 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej.
       - Program obchodów rocznicy jest już w szczegółach i datach dopięty. Z końcem maja chcemy rozpocząć obchody. Odbędą się dwie prelekcje na ten temat oraz konferencja naukowa o Sprawie Elbląskiej, na której chcemy przedstawić interesujące materiały – zapowiedział Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.
       Planowana jest także wystawa poświęcona pionierom. Ciekawych materiałów jest dużo (m. in. w Bibliotece Elbląskiej, Muzeum Archeologiczno – Historycznego w malborskim archiwum), ale i urzędnicy apelują do elblążan, aby wypożyczyli swoje pamiątki z tamtych czasów.
       - Chcemy zaapelować do osób, które posiadają pamiątki oraz spisane lub nagrane wspomnienia o ich wypożyczenie. Chcemy zgromadzić jak największą liczbę świadectw z tamtego okresu. Prosimy o zgłaszanie się do Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki – apelował Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki w elbląskim ratuszu.

  Elbląg, O obchodach Roku Pionierów mówili prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk
O obchodach Roku Pionierów mówili prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk (fot. Anna Dembińska)


       W planach jest jeszcze wybicie okolicznościowego medalu z okazji obchodów Roku Pionierów oraz wydanie książki publicystyczno - naukowej ukazującej dzieje Elbląga w pierwszych latach po II wojnie światowej. W przyszłym roku przypada też 75 lat od ważnych dla powojennego miasta wydarzeń jak np. powołanie pierwszego powojennego prezydenta (początek kwietnia), przejęcie miast od komendantury Armii Czerwonej (maj), czy przejęcie stoczni, z której powstanie Zamech (sierpień). Na razie nie ma planów, czy te daty będą uroczyście obchodzone.
       - To nie jest temat na dziś. Nie chodzi o to, żeby w jednej uchwale zapisać wszystkie daty. Dziś mówimy o tym, co wydarzy się w tym roku. Ważne daty i rocznice przypadające w przyszłym roku będą rozpatrywane w planach na rok przyszły – wyjaśnił Witold Wróblewski.
       Na razie nie ma też planów, czy uhonorować jedynego żyjącego w Elblągu pioniera tytułem Honorowego Obywatela Miasta.
       - Na dziś nikt nie zgłosił takiej inicjatywy – mówił Antoni Czyżyk.
       CSE „Światowid” zrealizuje też filmy ze wspomnień pionierów oraz scenariusze lekcji o tożsamości Elbląga. W obchody włączył się też elbląski oddział PTTK, który 20 lipca zorganizuje „Spacer z przewodnikiem” nt. Sprawy Elbląskiej. Planowane są także projekcje spektaklu pt. „Matnia” opowiadającego o Sprawie Elbląskiej.
       W przyszłym roku minie też 75 lat od powstania pierwszego klubu sportowego w Elblągu – piłkarskiej Syreny, do której tradycji sięga ZKS Olimpia Elbląg. O wybranych sezonach piłkarzy Olimpii (ale także Turbiny, Polonii) powstaje książka, którą autor planuje wydać w przyszłym roku.
      

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • proponuję czykl spotkan- warsztatów pt " Spotkanie z Ubekiem", zaproszony na warsztaty Ubek mógłby wyjaśnić wszystkim na czym polegała praca w tej instytucji i jak bardzo przyczyniała się do budowania dobrobytu mieszkańców miasta, Panie prezydencie troszkę odwagi i determinacji, czas odkłamać historię i pokazać wkład Ubeków w obecny dobrobyt
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    16
    12
    wyborca swiadomy(2019-05-07)
  • Zamiast patrzyć w przyszłość w Elblągu występuje wieczna nostalgia za komuna :D relikty tamtych czasów do dzisiaj rządzą miastem, wypedzili młodych i dalej babrają się w czerwonym szambie
  • Za rok ważne dla miasta rocznice, a pan prezydent. .. ani mru mru. .. i pan przewodniczący też. .. ani be ani kukuryku. .. .Nawet tak oczywistych wydarzeń nie są w stanie należycie przygotować?
  • A za to Pisowcy zawsze mru mru mru, oni zawsze wszystko przygotowóją (choć też tego nie widać) No ale piszą, że przygotowują, tacy superowscy są te Pisowce. Napiszą, pogadają i już zrobione. :) Żałosna beka z Was!
  • grudzień 70 postawinie pomnika SOLIDARNOSC 1980
  • @zdzichuMarynarz - To co teraz się w Polsce dzieje (PIS), uważasz za przyszłość? Nie, niestety, ale to jest cofanie się rakiem do średniowiecza, do zabobonów, cudów kościelnych, braku wykształcenia narodu. Ogólnie ciemnoty. To jest przyszłość, ale dla tylko garstki "ustawionych i wtajemniczonych" proktorów. No i rządzących oraz kleru. Dla nich będzie znowu sielanka. Nikt nie będzie patrzył co robią po godzinach.
  • do d, ,, z taka elita
  • A przekopu i tak nie będzie. A szkoda. Teraz do wyborów nic się nie ruszy bo nie ma pieniędzy jest szopka że niby przetarg itp. Bursztyn rydzykowi dali a wina obarcza zwycięzców wyborów że to ich wina i karawana jedzie dalej a elbląg znowu na lodzie
  • oto jak zapominamy ten okropny okres w dziejach naszego Narodu-jak długo jeszcze tkwić będzie w świadomości wielu ludzi sentyment do tamtych okrutnych dziejów naszego Państwa?????!!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    3
    jozefhajeczka(2019-05-08)
  • Przypominam, że Elbląg powrócił do macierzy dzięki Władzy Ludowej i to Polska Rzeczpospolita Ludowa zagospodarowywała te tereny po wojnie, nie szczędząc środków, wysiłku i trudu. To tej władzy i jej przedstawicielom oraz funkcjonariuszom należałoby również podziękować w rocznicę pionierskiego wysiłku - często okupionego daniną krwi w walce z reakcyjnym podziemiem i wrażym elementem kryminalnym - przywracania Elbląga Rzeczpospolitej.
  • A ci, co mieszkali na tych ziemiach przez całe wieki Prusowie z biegiem lat zniemczeni zostali wygnani do szukania drugiej macierzy. Bo według niektórych, można mieć jedną macierz, a potem drugą. I tak ludzie z ziem zwanych " Kresami " dzięki Armii Radzieckiej mieszkają dziś w nowej " macierzy ". A "pionierski " wysiłek tu osiedlanych polegał w głównej mierze na odbudowaniu Elbląga, zburzonego i rozkradanego przez rozdających nowe " macierze ", czyli tych co w Wilnie i Lwowie już znaleźli nowych chętnych na nowe " macierze ". I żeby była jasność, że ci obdarowywani nowymi macierzami nie byli zbytnio szczęśliwi, bo i z czego się mieli cieszyć ? Z utraconej ojczyzny, utraconej prawdziwej macierzy ? Bo kto pokocha prawdziwą miłością macochę, kiedy w pomięci ma się tę prawdziwą i jedyną.
  • Przybywszy do Ega w latach 90 bawiac sie pioniersko w ogrodku natrafilem na skarb. monete. Nade mna mieszkala pani po 80 tce. Nagrywala na kasety audycje radiowe o temetyce religijnej i nie tylko poprosila mnie czy jej nie pomoge bo kasety sie zacinają. Opowiedziala mi co sie dzialo w trakcie wojny z jej rodzina. O piekarzu (z Kadyn chyba juz nie pamietam ale tamte okolice w kazdym razie jej rodzina miala fabryke cegiel) co oddawal cala make Niemcom. Aby nie umrzec z glodu robil kleik z wody i tego pylu macznego ktory osiadl na podlodze. zamiatal to i tym sie zywili jego zona i dziecko. .. .Ta moneta posiada swastyke. Co innego zobaczyc a co innego znalezc dotknac historii i uslyszec czyjes indywidualne tragedie a nie statystyczne daty bitew i ilosc ofiar. No wiec skoro ja znalazlem w ogrodku to teraz nalezy do skarbu panstwa. Trzeba oddac cesarzowi to co cesarskie. tylko ktoremu bo juz nie wiem kto jest bardziej nasistą ta UE 4 rzesza czy Polska z faszystami od ktorych ja nazywaja srodowiska ktorym czegos brakuje chyba wlasnie tej monety.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    chloppanszczyzniany(2019-05-08)
Reklama