Wtorek 25-09-2018, imieniny Władysława, Aurelii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Jak się ustrzec „tabletki gwałtu”?

Elbląg, Teraz ja - Jak się ustrzec „tabletki gwałtu”?

Dziś temat, jaki zapowiadałem tydzień wcześniej, czyli „tabletka gwałtu”, czym jest i jak działa, oraz odpowiedź na kolejne pytanie.

W związku z zapytaniem jednej z czytelniczek o tak zwaną tabletkę gwałtu, dziś odpowiedź czym jest i jak działa. Ponieważ ten temat dotyczy dziedziny kontaktów intymnych bez zgody i świadomości osoby w tym przypadku poszkodowanej, postanowiłem umieścić kilka wyjaśnień o specyfice działania tego preparatu.
     GHB, czyli „tabletka gwałtu” nazywana jest też narkotykiem dyskotekowym. Jest to kwas gammahydroksymasłowy, bezbarwny, nieposiadający smaku ani zapachu. Dobrze rozpuszczalna w wodzie, napojach, sokach, piwie, drinkach. Jej działanie jest bardzo podobne do działania alkoholu na organizm, gdzie, jak wiadomo, następuje rozluźnienie, zawroty głowy i w skrajnych przypadkach utrata świadomości i przytomności.
     Osoba, która, nieświadomie lub świadomie, spożyła GHB, po około 20 minutach traci świadomość nawet do sześciu godzin. Często taki fakt jest bagatelizowany ze względu na podobieństwo działania do alkoholu i, co za tym idzie, niezgłaszany na policję. Osoba, która zażyła tabletkę jest przekonana, że to alkohol spowodował „dziwne” zachowanie dnia poprzedniego.
     W przypadku, po spożyciu jakiegoś napoju, alkoholu lub innego artykułu spożywczego, nagle poczujemy się senni, będzie nam się kręcić w głowie, należy zaprzestać spożywania czegokolwiek, jak najszybciej należy powiadomić pogotowie lub policję i nie rozłączać
     telefonu do chwili, kiedy osoba odbierająca zgłoszenie pozwoli nam na to. W miarę szybko podajmy miejsce, w jakim się znajdujemy, adres i to, czy mamy podejrzenia, że coś zostało nam dodane do tego, co spożyliśmy. Taka sytuacja jest realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dlatego powiadomienie o niej pogotowia lub policji jest jak najbardziej zgodne z
     prawem. Jeśli jesteśmy świadkami sytuacji, w jakiej osoba po naprawdę niewielkim spożyciu alkoholu zaczyna tracić świadomość lub nawet zasypia, naszym obowiązkiem jest udzielenie pomocy, zapytanie, czy czuje się dobrze, a w przypadku utraty przytomności przez taką osobę powinniśmy natychmiast zawiadomić służby medyczne.
     Jest kilka prostych zasad jakie pozwolą nam uniknąć niekontrolowanego i nieświadomego spożycia GHB:
     Pilnujmy tego, co spożywamy na imprezach, i nie pozostawiajmy bez kontroli tego, co pijemy lub jemy.
     Dokonujmy zakupu osobiście przy barze, gdyż są znane przypadki, gdzie przygodnie poznana osoba zaproponowała nam drinka, a w drodze do stolika dosypała środek o działaniu usypiającym lub narkotycznym.
     Miejmy czujność nie tylko w dyskotekach, klubach, ale i w pociągach i autobusach. Znane są przypadki częstowania podróżnych artykułami spożywczymi uprzednio spreparowanymi środkami usypiającymi. Dokonują tego ludzie, którzy zamierzają nas obrabować lub w skrajnych przypadkach nawet zgwałcić.
     GHB jest znana na rynku narkotycznym i trzymanie się tych kilku prostych zasad uchroni nas od niepotrzebnych kłopotów i przykrych przeżyć. Dodam jeszcze, że posiadanie takiego środka przy sobie jest w świetle prawa odbierane jako posiadanie środków narkotycznych.
     
     Powracając do tematu seksu, dziś odpowiedź na kolejne pytanie z tym związane. Czy wypada „kochać się” na pierwszym spotkaniu?
     Osobiście znam kilka par, które właśnie na pierwszym spotkaniu miały intymny kontakt fizyczny i są już wiele lat ze sobą w formalnym czy też nieformalnym związku. Niekoniecznie zawarcie związku małżeńskiego w tym przypadku było „przymusowe”, czyli spowodowane nieplanowaną ciążą.
     Istnieje nieformalna reguła trzeciej randki, ale i to nie ma w praktyce. Zasadniczym kryterium jest nasze podejście do seksu: czy uważamy to za okazanie jako jednego z czynników miłości do partnera lub partnerki, czy jest to tylko zaplanowane, niezobowiązujące spotkanie „na jeden raz”. A może po prostu sami nie wiemy, jak to dalej będzie, ale oboje pragniemy
     zrobić „to” tu i teraz. Każdy ma swoje zasady moralne i etyczne, które mogą, ale nie muszą
     powstrzymywać od seksu na pierwszym spotkaniu. Sytuacja, otoczenie, klimat, w jakim się znajdujemy, czasami powodują burzę hormonów i przypływ podniecenia. W takiej sytuacji trzeba zdecydowanej, przemyślanej i w zgodzie z naszymi zasadami decyzji oraz wyraźnej i świadomej zgody partnera czy partnerki. Nieodzownym przedmiotem w takich sytuacjach jest prezerwatywa, najlepiej ze środkiem plemnikobójczym, ale pamiętajmy o tym, że prezerwatywa nie jest stuprocentowo skutecznym środkiem zapobiegania ciąży.
     
     W kolejnej części intymnego cyklu pojawią się wyniki anonimowej ankiety dotyczącej wiedzy na temat seksu i antykoncepcji wśród młodzieży.
     Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: redakcja@portel.pl lub canond1@wp.pl. Postaramy się w miarę możliwości odpowiadać na łamach portElu.

homzik Liczba publikacji: 18
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.7 7 6

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
POLO z HAFTEM
Polar z haftem
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki