UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak zachować zimną krew, gdy krew się leje

 
Elbląg, Dzisięciolatki z SP 14 wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy
Dzisięciolatki z SP 14 wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy (fot. AD)

Młoda dziewczyna ma obficie krwawiącą ranę ręki i traci przytomność, a mały chłopiec mdleje. Okazuje się, że już dziesięciolatki wiedzą, jak udzielić pierwszej pomocy. - Jak osoba poszkodowana nie oddycha to trzeba zrobić dwa wdechy i 30 uciśnięć klatki piersiowej, o tak – pokazuje Wiktoria, uczennica SP 14. Dziś (14 marca) w elbląskiej komendzie policji dzieci, ale i młodzież pokazała, jak należy reagować, gdy nagle, obok ktoś walczy o życie. Zobacz fotorelację ze szkolenia.

W auli KMP w Elblągu zgromadzili się dziś uczniowie SP nr 14 oraz Zespołu Szkół Technicznych. Wspólnie brali udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
       - To element dwuletniego programu Erasmus +, które realizujemy wspólnie z tymi szkołami oraz z Urzędem Miejskim – wyjaśniał komisarz Rafał Popławski z wydziału do zwalczania przestępczości przeciwko mieniu KMP w Elblągu. - Zajęcia związane są z bezpieczeństwem w szkole. Dlaczego szkolenie z pierwszej pomocy? Sytuacje w szkole pokazują, że nigdy nie wiemy kiedy i co się może wydarzyć. A młodzież ma wówczas zachować zimną krew i udzielić pomocy przed przyjazdem profesjonalnych ratowników.
       Jak się okazało, już dziesięciolatki mają dużą wiedzę w tym zakresie.
       - Jak osoba poszkodowana nie oddycha to trzeba zrobić dwa wdechy i 30 uciśnięć klatki piersiowej, o tak – prezentowała 10-letnia Wiktoria, uczennica SP 14 w Elblągu. - To nie jest trudne. Mieliśmy kurs, nasza pani wychowawczyni nas uczyła.
       Dziś dzieci pokazywały, jak ratować osobę, która zemdlała. Najpierw dzwoniły pod numer alarmowy, a następnie przystępowały do działania.
       - Masaż serca trzeba wykonywać tak długo, aż przyjedzie pogotowie - wyjaśniała 10-letnia Kinga z SP 14.
       - Potrafiłbym pomóc, ale pewnie byłbym trochę przestraszony – przyznał z kolei 10-letni Kacper, również uczeń "czternastki". - Rodzicom mówiłem o tym, czego uczyliśmy się na wcześniejszych szkoleniach. Na nich próbowałem nawet pozycję bezpieczną.
       - Dziesięciolatek ma przede wszystkim powiadomić odpowiednie służby i te dzieci już to potrafią – zapewniał kom. Rafał Popławski. - Mają również za sobą ćwiczenia na fantomach.

  Elbląg, W ratowaniu zdrowia i życia szkolą się również uczniowie ZST w Elblągu
W ratowaniu zdrowia i życia szkolą się również uczniowie ZST w Elblągu (fot. AD)

Dzisiejsze szkolenie było skierowane również do starszej młodzieży.
       - Chcieliśmy, by symulowane sytuacje wyglądały jak najbardziej realistycznie, stąd np. sztuczna krew – dodał podkom. Popławski. - Scenariusz zakładał, że ktoś doznaje złamania, inny ma krwotok, atak padaczki, doznaje porażenia prądem, były też zadławienia. Na zakończenie odbył się pokaz profesjonalnych ratowników medycznych i policjantów związany z zatrzymaniem krążenia i użyciem defibrylatora AED.
       Dziś szkolili się uczniowie, jutro przyjdzie czas na nauczycieli. Udzielania pierwszej pomocy uczyć się będzie ponad 70 pedagogów elbląskich szkół.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama