Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Sianokosy Nad Jarem Sianokosy Nad Jarem

Janusz Kusociński - wielki sportowiec, wzór dla młodzieży

Elbląg, Janusz Kusociński - wielki sportowiec, wzór dla młodzieży Uczniowie SP nr 25 uczcili 102. rocznicę urodzin swojego patrona

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 25 w Elblągu obchodzili uroczyście 102. rocznicę urodzin swojego patrona, Janusza Kusocińskiego.

„Kształcić duszę cnotami, umysł słowami, a ciało sportem” taką maksymą kierował się Janusz Kusociński.
     - I właśnie dlatego w szkole odbyły się zajęcia, na których m.in. omówiono problem zasad fair play w życiu i sporcie – informuje Lidia Ścibisz, wicedyrektorka SP nr 25. - Uczniowie uczestniczyli w konkursie wiedzy o Januszu Kusocińskim, pisali wiersze o patronie, układali hasła o życzliwości, szacunku i tolerancji, a ponadto uczestniczyli w zawodach sportowych „Sprawni jak Kusy”. Wszystkie te działania podsumowano na uroczystym apelu.
     
     O patronie:
     Janusz Kusociński (fot. niżej) urodził się 15 stycznia 1907 roku w Warszawie. Jako 17-letni chłopiec wstąpił do klubu sportowego „Sarmata", gdzie zaczął stawiać pierwsze kroki w lekkiej atletyce. Przypadek zrządził, że w czasie święta klubów robotniczych poproszono Kusocińskiego o zastępstwo w biegu na 800 metrów - odniósł wtedy wspaniałe zwycięstwo. Były to początki jego błyskotliwej kariery, rozgłosu nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. W początkach lat trzydziestych zaczynają się nim interesować kluby zagraniczne. W 1932 roku wyjeżdża na Igrzyska Olimpijskie do Los Angeles, gdzie zdobywa złoty medal.

 

Po tym sukcesie Kusociński powoli wycofuje się z życia sportowego. Przyczyną jest coraz bardziej rozwijająca się choroba nogi.
     W 1935 roku podejmuje pracę w redakcji „Gazety Polskiej" i zostaje zagranicznym sprawozdawcą tego pisma. 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Janusz Kusociński, jak wielu polskich sportowców, staje do walki z hitlerowskim najeźdźcą. Jako ochotnik bierze udział w obronie Warszawy. Podczas walk jest dwukrotnie ranny, angażuje się w działalność konspiracyjną. Aresztowany przez gestapo zostaje przewieziony do więzienia na Mokotowie. Następnym etapem tortur i przesłuchań jest Aleja Szucha i więzienie na Pawiaku. Bity i katowany nie zdradza nikogo. 21 czerwca 1940 roku Janusz Kusociński wraz z transportem więźniów przewieziony zostaje do Palmir koło Warszawy i tam rozstrzelany.
     Więcej J. Kusocińskim na stronie www.sp25.elblag.com.pl
     w zakładce "patron".

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 2
!!!PROMOCJA3!!!
AMK Kuchnia 13
Szkło ozdobne 6