UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jazda konna - od czego zacząć?

 
Elbląg, Jazda konna - od czego zacząć?

Na fali rosnącej popularności aktywnego spędzania wolnego czasu rośnie także rekreacja i sport będący dotychczas raczej niszą i egzotyką w Polsce, a więc jeździectwo. Mało kto wie, że jest to określenie wielu różnych dyscyplin sportowych. Najpowszechniejszą z nich są bez wątpienia skoki przez przeszkody z uwagi na swoją widowiskowość oraz stosunkowo łatwe do zrozumienia zasady nawet dla widzów

Jeździectwo nie takie oczywiste
     Zadaniem jeźdźca i jego konia jest pokonanie przeszkód w ustalonej kolejności z możliwie najmniejszą liczbą zrzutek i w jak najkrótszym czasie. Drugą pod względem popularności dyscypliną jeździecką jest ujeżdżenie. Dresaż - bo tak z francuskiego dressage inaczej nazywa się ujeżdżenie polega na zajmowaniu przez konia określonych pozycji i przyjmowania określonych ruchów. Celem tej dyscypliny jest osiągniecie harmonii konia z jeźdźcem. W tej dyscyplinie zawodnik i jego koń podlegają ocenie sędziów. Dresaż jest skomplikowaną dyscypliną jeździecką, dlatego głodnych wiedzy zachęcamy do zapoznania się z nieco szerszym artykułem na ten temat. Inną znaną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (w skrócie WKKW). Najkrócej rzecz ujmując, jest to dyscyplina łącząca konkursy skoków przez przeszkody oraz ujeżdżenia, wzbogacona dodatkowo o tzw. cross, a więc bieg z przeszkodami w terenie. Na końcowy wynik składają się tutaj rezultaty uzyskane w poszczególnych próbach. Powyższe 3 dyscypliny to tzw. jeździectwo klasyczne (inaczej angielskie od english riding). Oczywiście dyscyplin jest znacznie więcej. Jedną z bardziej znany form, spopularyzowanych przez amerykańską kinematografię jest western. Obok westernu wymienić należy jeszcze: powożenie, woltyżerkę, rajdy czy wyścigi konne.
     
     Od czego zacząć?

     Najlepszym wyborem dla żółtodzioba będzie znalezienie najbliższej stadniny lub szkółki jeździeckiej i udanie się na pierwszy kontakt z koniem. Warto sprawdzić czy koń nie budzi w nas panicznego strachu. Jeżeli nie, doświadczony instruktor lub trener powinien zacząć od zaprezentowania sposobu przygotowania konia do wyprowadzenia z boksu, a następnie przygotowań do jazdy. Warto już za pierwszym razem zapytać o możliwość użycia kopystki czy wykonania innych zleconych przez instruktora czynności celem oswojenia z koniem. Po przygotowaniu konia do jazdy i jego osiodłaniu (co za pierwszym razem na pewno wykona instruktor) przystępujemy do pierwszej jazdy, podczas której instruktor prowadzi konia wolnym krokiem. Po pierwszych zajęciach będziemy mądrzejsi o nowe doświadczenia i czeka nas odpowiedź na pytanie, czy początek tej przygody był fascynujący i czy gotowi jesteśmy zaakceptować bardzo długą i wyboistą drogę do sportowej wersji jeździectwa.
     
     Co powinienem mieć?

     Na pierwszych zajęciach warto zabrać ze sobą bagaż cierpliwości, dobrego humoru i... to w zasadzie wszystko. Nie zaczynajmy od drogich inwestycji w odzież, kask czy specjalistyczne buty jeździeckie. Oczywiście kask czy kamizelka ochronna to nieodłączny element każdego, a zwłaszcza początkującego jeźdźca, jednak tego typu wyposażenie powinno być na stanie każdej stajni. Pierwsze zajęcia mogą pogłębić fascynację końmi i kontaktem z nimi, a mogą też okazać się ostatnim kontaktem z tymi zwierzętami. Jeżeli po kilku zajęciach z intruktorem zdecydujemy się kontynuuować przygodę z jeździectwem warto udać się osobiście lub odwiedzić stronę internetową profesjonalnego sklepu jeździeckiego. Najważniejsze atrybuty jeźdźca? Kamizelka ochronna, kask lub toczek, bryczesy i obuwie jeździeckie (czapsy + sztyblety lub oficerki) to niezbędne elementy wyposażenia. Warto zastanowić się nad zakupem towarów sprawdzonych marek, które są objęte dwuletnią gwarancją producenta. W sklepie jeździeckim Equishop produkty mające zapewnić bezpieczeństwo jeźdźca są certyfikowane i dopuszczone przez światowe federacje do użytkowania podczas zawodów międzynarodowych.      

     -----  materiał płatny ------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl