UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jedenaście wizji Elbląga

 
Elbląg, Jedenaście wizji Elbląga
"Incubator Kultury - Augmented Reality Elblag" - Baranowski.J, Magdziak.W,Nitka.M,Garcia-Go. Wszystkie koncepcje są dostępne na stronie Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu

Elbląg jako miasto wodne albo jako inkubator kultury? A może Wyspa Spichrzów jako nowa marka miasta? Ponad trzydziestu studentów z Polski i zagranicy zmierzyło się z tematem zagospodarowania przestrzeni publicznych Elbląga, czego efektem jest jedenaście pomysłów, które wykorzystują najmocniejsze strony miasta.

W połowie marca bieżącego roku prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk i Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej Antoni Taraszkiewicz podpisali porozumienie dotyczące wykonania studenckiego projektu zagospodarowania przestrzeni publicznych Elbląga. Następnie odbyły się warsztaty, podczas których studenci zapoznali się z historią i specyfiką miasta. O Elblągu opowiadali: wiceprezydent Adam Witek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Nieczuja-Ostrowski oraz kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Beata Myślińska. Ważnym elementem warsztatów była prezentacja oraz film dotyczące Biennali Form Przestrzennych, które to zostały przygotowane przez dyrektora Galerii El - Jarosława Denisiuka i zespół Galerii. Przez kolejne osiem tygodni studenci dopracowywali swoje wizje, by na koniec zaprezentować je podczas spotkania wieńczącego projekt.
     Każda z koncepcji skupiała się na uwypukleniu i zastosowaniu mocnych stron miasta. Jednym z najczęściej pojawiających się „motywów” w prezentacjach było wykorzystanie Wyspy Spichrzów na wielorakie sposoby, od kultury po promocję, na przykład poprzez organizację festiwalu muzycznego albo lokalnych wydarzeń, stworzenie galerii czy restauracji, ale także swego rodzaju centrum informacji turystycznej. Jednym z elementów, na który wskazywali studenci były także rzeźby powstałe podczas Biennali Form Przestrzennych. Ukazały się pomysły dotyczące większej ekspozycji tych tworów artystycznych, na przykład poprzez podkreślenie ich odpowiednim oświetleniem. Wśród pomysłów na przestrzeń miasta pojawiła się także koncepcja, która w sposób szczególny podkreśla powiązania miasta z wodą, tj. z rzeką Elbląg. Zakłada ona połączenie „tkanki śródmiejskiej” z rzeką poprzez stworzenie sieci kanałów i zbiorników jako narzędzia kompozycji urbanistycznej. Kanały te mogłyby tworzyć swego rodzaju przewodnik po kolejnych punktach miasta, proponuje się także edukacyjne wodne place zabaw, posiadające proste urządzenia pokazujące działanie praw fizyki czy chemii, organizowanie festiwali wodnych, spektakli „magicznych fontann” czy konkursy sportów wodnych. Studenci docenili także położenie Elbląga, proponując między innymi połączenie zielonych terenów Elbląga i okolic w sieć, która przyciągałyby mieszkańców m.in. poprzez wycieczki rowerowe, spacery z przewodnikiem, wystawy archiwalnych fotografii czy konkursy rzeźbiarskie i artystyczne. Jednym z pomysłów jest także stworzenie wirtualnej galerii w przestrzeni miejskiej, bez ingerencji w rzeczywistość. Byłaby to pierwsza tego typu wystawa w Polsce, którą można by było oglądać poprzez specjalną aplikację w telefonie. Wszystkie koncepcje wejdą w skład opracowywanej strategii rozwoju miasta, są one dostępne na stronie Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu.
     Projekt ten odbył się w ramach przedmiotu „Projektowanie urbanistyczne – semestr I studiów drugiego stopnia”. Głównymi prowadzącymi były dr inż. arch. Gabriela Rembarz i dr inż. arch. Justyna Martyniuk – Pęczek.
     Zajęcia realizowane były we współpracy z Referatem Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Elblągu, we współpracy z Galerią El oraz z Elbląskim Parkiem Technologicznym w Elblągu.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Żeby to wymyśleć nie trzeba być studentem architektury. Elbląg trzeba po prostu czuć. .. Każdy prawdziwy Elblążanin ma wiele ciekawsze pomysły na Elbląg, co prezentuje między innymi na PortElu. " Dzieciaki" nie czując Elbląga, lub mając luki w wykształceniu pominęli Elbląską Perełkę - zabudowę obecnego brzydkiego Bulwaru Augusta kamieniczkami, tak aby wrócił czar miasta hanzeatyckiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sławek -jurek(2012-06-12)
 • Po wnikliwym przeczytaniu projektów, w jednym projekcie pt. "Reurbanizacja Centrum Miasta" znalazłem jednak zapisy o odbudowie kamieniczek na nadbrzeżu i zwracam honor.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sławek -jurek(2012-06-12)
 • Elbląg - Wyspa ciemnoty i prostackiego kolesiostwa !.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-12)
 • Bardzo, bardzo ciekawe materiały. .. Dobra analiza. .. Gratulacje dla studentów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Master Blaster(2012-06-12)
 • Stąd wynika, że student byłby lepszym prezydentem miasta jak aktualny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-12)
 • Gratulacje studenci! Fajne, świeże pomysły, tylko żeby starczyło pieniędzy na wykup praw autorskich i realizację. Choć ta pierwsza wizja wirtualnego tworzenia wcale nie wymaga nakładu pieniędzy. Elbląg musi w końcu wyjść spoza zaścianka, bo giniemy Panie Prezydencie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-12)
 • A logo miasta w kształcie Wyspy Spichrzów to już zupełne mistrzostwo świata!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Master Blaster(2012-06-12)
 • Jak napisać „ mądry” tekst? Po napisaniu przetłumacz słowa kluczowe na jęz. angielski. INCUBATOR KULTURY położył mnie na łopatki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jaculek(2012-06-12)
 • Jacula, ale studenci byli nie tylko z Polski. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-12)
 • Miałem kiedyś taką małą i cichą nadzieję, że bylejakość zarówno myślenia jak i działania zniknie z Polski i jej miast z chwila odejścia nieskomplikowanych wodzów zeszłej epoki. Myliłem się jednak znacząco, bo ci wodzowie zaczepili w umysłach i dekalogach znaczącej grupy społeczeństwa ideologię równych żołądków i preferencji miernot do menażerii władzy i wzorów jak i standardów postępowania. To jak widać zbratane bractwo dwóch lewych rączek i prymitywnego pojmowania świata zawładnęło społeczeństwem szczególnie tym w kolebce myśli marksistowskiej, jakim jest województwo trzcińsko-bagienne. Obecnie nie widzę praktycznie jakiejkolwiek możliwości przełamania tej wielce zaraźliwej choroby duszy jak i umysłu wszak lotne hasła i porywające odezwy do ludu są zawsze nośnym materiałem w krypcie kościelnej jak i na forum wszelakim. Jednak źle się będzie działo, gdy indywidua z tej menażerii tworzyć będą naszą rzeczywistość i przyszłość i nikogo innego jak nas samych będzie to wina zaistnienia i trwania takiego realu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2012-06-12)
 • Logo z wykorzystaniem zarysu Wyspy Spichrzów rewelacyjne - zielony kolor kojarzy się z zielonymi płucami Polski, zielenią miejską, której w Elblągu dużo, kształt litery "e" nawiązuje do szeroko omawianej ostatnio spirali, kształt wachlarza kojarzy się z zachowanym zarysem dawnych bastionów wokół Wyspy, a więc nawiązuje bezpośrednio do urbanistyki Elbląga. Wielka szkoda, że autor nie zgłosił tego projektu do konkursu na logo. .. Podoba mi się koncepcja ustawienia rekonstrukcji obu elbląskich żurawi portowych (średniowiecznego i XVIII-wiecznego) przy nabrzeżach - byłyby fajną atrakcją, pomnikiem dawnej infrastruktury portowej i wspomnieniem dawnej tradycji morskiej Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mike016(2012-06-12)
 • logo Elbląga z projektu www.planowanie.umelblag.pl wkomponowane w wyspie (kształt korony) i to zawinięte "e" moim zdaniem bomba, tak powinno wyglądać logo tego miasta!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  moim_zdaniem(2012-06-12)
Reklama