Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jutro Wigilia

Elbląg, Jutro Wigilia opłatka nie powinno zbraknać na wigilijnym stole. fot.wikipedia

W tradycji polskiej to dzień szczególny. Dzielimy się opłatkiem z bliskimi, spożywamy uroczyście wieczerzę i otwieramy serca dla potrzebujących. Wspominamy tych, którzy w minionym roku odeszli z tego świata i brak ich przy naszym stole. W chwili zadumy przypomnijmy sobie słowa Jana Pawła II skierowane specjalnie do rodaków wygłoszone na dzień przed Wigilią 1998 roku. Mimo upływającego czasu pozostają one wciąż aktualne…

Z głębi serca papież Jan Paweł II 23 grudnia 1998 roku w Auli Pawła VI podczas audiencji generalnej wygłosił do rodaków specjalne przesłanie na Wigilię. Pomimo upływającego czasu, słowa papieża pozostają wciąż aktualne, stanowiąc dla wierzących drogowskaz na przeżywanie świątecznych chwil.
     Papież mówił wówczas: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał” (J 3, 16). Zatrzymujemy się w skupieniu nad tymi słowami z Ewangelii św. Jana. Mówią one bowiem o niezmierzonej miłości Boga do człowieka, a zarazem o wielkości i godności samego człowieka. Hojność Boga, okazywana od samego początku stworzenia, osiąga swój zenit w Jezusie Chrystusie. Bóg stał się człowiekiem i narodził się z Dziewicy bezbronny, został owinięty w pieluszki i położony w żłobie, bo nie było dla Niego miejsca w ludzkim domu. „Ogołocił samego siebie - jak pisze św. Paweł - przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi” (Flp 2, 7). Nigdy nie zrozumiemy w pełni tej tajemnicy uniżenia, ogołocenia posuniętego do granic ostateczności. W tym wydarzeniu, tak dobrze nam znanym z Ewangelii, Bóg wszedł w dzieje człowieka i pozostanie w nich do końca. Z Betlejem płynie od dwóch tysięcy lat na cały świat wielkie orędzie miłości i pojednania.
     Narodzenie Syna Bożego ukazuje nam także głęboką prawdę o człowieku. W Chrystusie, i to właśnie w Nim człowiek w pełni odkrywa swoje najwyższe powołanie - jak uczy Sobór Watykański II w konstytucji Gaudium et spes. Jeżeli Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, to dlatego, żebyśmy mieli „życie wieczne”, abyśmy już nie kroczyli w ciemnościach, ale przyjęli światłość. Jakże trafnie streszcza tę prawdę nasza polska kolęda: „Z nieba wysokiego Bóg zstąpił na ziemię, ażeby do nieba wywiódł ludzkie plemię”. On, przychodząc na świat w ubóstwie, chciał nas obdarzyć swoim bogactwem i uczynił nas dziećmi Bożymi. Przyjął ludzką naturę, aby stać się do nas podobnym, aby zjednoczyć się jakoś z każdym człowiekiem i stać się prawdziwie jednym z nas (por. Gaudium et spes, 22).
     
     Jutro, w wigilijny wieczór, będziemy łamać się opłatkiem z naszymi najbliższymi. Niech ten piękny zwyczaj przybliży nas do siebie i rozszerzy nasze serca. Dzieląc się wigilijnym opłatkiem, tym chlebem, który jest darem Boga i owocem pracy ludzkich rąk, otwórzmy się ku sobie nawzajem, otwórzmy się szeroko na drugiego człowieka, zwłaszcza na tych naszych braci, którzy są samotni, zapomniani albo żyją w niedostatku, a może w biedzie, na tych, którzy pozbawieni są domu czy pracy. Niech ta Wigilia stanie się prawdziwą „ucztą miłości”.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA