Piątek 25-05-2018, imieniny Grzegorza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kaliningradzka żonglerka

Nikt nie zgodzi się na powstanie kolejnej malutkiej nadbałtyckiej republiki, nawet w składzie Rosji - mówią o kaliningradzkiej enklawie nad Bałtykiem moskiewscy politycy w odpowiedzi na spekulacje prasy.

"Najdalej na zachód wysunięty obwód Rosji to przysłowiowa bomba z opóźnionym zapłonem, która w razie odpalenia przez nieodpowiedzialnych ludzi może doprowadzić do utraty jednej z nielicznych już radzieckich zdobyczy wojennych" - donoszą w ostatnich dniach rosyjskie media. Wszak obecna Rosja przejęła po Związku Radzieckim - jako nagrodę za wojenny trud, a także za pokonanie hitlerowskich Niemiec i faszystowskiej Japonii - dwa odlegle od siebie skrawki terytorialne: stolicę dawnych Prus Wschodnich i malutki archipelag Wysp Kurylskich.
     Dla moskiewskich polityków rzekomy kaliningradzki separatyzm jest jednak odległym zagrożeniem. Przekonują, że nikt nie zgodzi się na powstanie kolejnej malutkiej nadbałtyckiej republiki, nawet w składzie Rosji.
     Niektórzy politycy i komentatorzy tłumaczyli jesienią ubiegłego roku, że niezadowolenie panujące nad Pregołą z powodu braku stosownej opieki ze strony Moskwy, która po prostu nie ma koncepcji na funkcjonowanie obwodu, może przybrać niekorzystny obrót.
     Zwracano też uwagę i na to, że pewne usamodzielnienie regionu w dużej mierze mogłoby ułatwić władzom obwodu, po uzyskaniu namiastki statusu międzynarodowego partnera, zarządzaniem tą enklawą.
     Ostatnio pojawiła się kolejna równie sensacyjna informacja, przekazywana przez niektóre - w tym kaliningradzkie - media. Powołujące się one na agencję APN, która podała, iż w rosyjskich patriotycznych kręgach z ogromnym zaniepokojeniem rozpatrywana jest wersja rzekomego przekazaniu Niemcom całego obwodu.
     Całe zamieszanie powstało w ciągu ostatnich kilkunastu dni, po ostatniej wizycie prezydenta Władimira Putina w Niemczech. Rosyjscy patrioci twierdzą, jakoby rosyjski prezydent Putin miał obiecać niemieckiemu kanclerzowi Schroderowi oddanie jądra Prus Wschodnich.
     Jak podała kaliningradzka agencja "Kaskad" taką informację przekazał korespondentowi agencji APN Wiktor Aliksin, deputowany Dumy Państwowej.
     - Oddawszy obwód kaliningradzki RFN, Władimir Putin mógł by stać się drugim “najlepszym Niemcem" po Michaile Gorbaczowie, który pobłogosławił wchłonięcie NRD przez Zachodnie Niemcy - czytamy w komentarzu NTRK "Kaskad".
     Przy okazji podano, iż deputowany rosyjskiej Dumy sam nader ostrożnie odnosi się do przekazywanej dziennikarzom sensacyjnej informacji.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • MUR Berliński rozebrano. Czy rozebrało redaktora MURa, że zajmuje się jątrzeniem i sianiem niepokojów wśród Polaków?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  repatryjant z za Buga(2002-04-23)
 • Kto wyraził zgodę na to, żeby można było po kilkudziesięciu latach rozebrać berliński mur? Na pewno nie uczynłl tego elbląski MUR.Dobrze się stało, że PORTEL uważnie obserwuje i relacjonuje niektóre sprawy w Królewcu. A z tamtym mure - to była decyzja komunistycznych władz radzieckiego imperium. I naprawdę należy o tym pamietać. Nawet przemiany ustrojowe w Polsce nie wzięly się z kosmosu, ale dzieęki wymuszonemu układowi z komunistami.Ten tekst pokazuje tylko cząstkę tego wszystkiego, co dzieje się nieopodal Elbląga. Myślę, że o jątrzeniu nie ma tutaj mowy, a jedynie - tak to odczytałem - jest to relacja z tego, czym zajmują się inni. Taki jest m.in. obraz współczesnej Rosji. Czy nie wolno też pisać, że Rosja nie wpuścila na swoje terytorium polskiego obywatela i dostojnika kościoła katolickiego - biskupa Mazura?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mało Znany(2002-04-23)
 • Najpierw Królewiec,później Elbląg,Gdańsk i znowu wszyscy wrócimy do unsere heimat!! Czy jakoś tak!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  web(2002-04-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini