UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Karta przeciwko przemocy

 
Elbląg, Z roku na rok zwiększa sie liczba Niebieskich Kart w Elblągu
Z roku na rok zwiększa sie liczba Niebieskich Kart w Elblągu (fot. AD)
Reklama

Niebieska Karta to zapis wydarzeń, ale i działań pomocowych podjętych w rodzinie dotkniętej przemocą. To dokument służbowy wypełniany przez policjanta, pracownika socjalnego, ale także przez nauczyciela, pedagoga szkolnego czy lekarza. W Elblągu problem narasta, o czym świadczy zwiększająca się z roku na rok liczba Niebieskich Kart. Obecnie prowadzonych jest 640 procedur, a w 2015 r. założono już 308 nowych dokumentów.

Są różne rodzaje przemocy, nie tylko fizyczna powodowana alkoholem, jak się powszechnie myśli. Sprawca może stosować też przemoc psychiczną, seksualną, materialną, a przyczyny są różne. Ważne, by je w porę zauważyć i pomóc rodzinie. „Uspokoić” problem. Po to jest Niebieska Karta.
       - W tym roku wypełniono już 308 formularzy - mówi Mirosława Grochalska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. - Najwięcej Niebieskich Kart zakładają policjanci, bo to oni najczęściej bywają w środowisku zagrożonym przemocą - 271, dalej pomoc społeczna - 30, resort edukacji - 5, służba zdrowia - 2. Najwięcej interwencji wymagały sytuacje, w których pokrzywdzoną jest kobieta - 254, ale zdarzały się sytuacje, w których z powodu przemocy cierpieli mężczyźni - 38.
       - Najczęstsza forma przemocy to przemoc fizyczna - 287, dalej seksualna - 14, psychiczna - 6, ekonomiczna - 1 - dodaje mł. insp. Robert Muraszko, zastępca komendanta miejskiego policji w Elblągu.
       Policji najbardziej zależy na odizolowanie sprawcy przemocy od ofiar. W tym roku funkcjonariusze zatrzymali już 138 domowych agresorów (dla porównania w roku 2014 - 130). Na pomocy ofiarom skupia się zespół interdyscyplinarny powołany przez prezydenta Elbląga, w którym działa MOPS oraz wiele instytucji i organizacji niosących pomoc. W od początku tego roku zespół odbył 24 posiedzenia, przeprowadził 382 spotkania z ofiarami, ale i ze sprawcami przemocy.
       - W 2015 r. skierowaliśmy cztery sprawy do Prokuratury Rejonowej oraz 12 wniosków do sądu o wgląd w sytuację dzieci w rodzinach, w których stosowana jest przemoc - mówi Mirosława Grochalska.
       Aby jeszcze skuteczniej pomagać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pozyskano trzy dodatkowe etaty dla pracowników zajmujących się Niebieską Kartą oraz rodzinami zagrożonymi przemocą.
       - Na terenie miasta działa również specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy - kontynuuje szefowa MOPS. - Może w nim przebywać 15 osób, obecnie wszystkie miejsca są zajęte.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • takie karty trzeba założyć Straży Miejskiej i Policji !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2015-06-24)
 • Wiecie czemu jest taki wzrost niebieskich kart ? Bo jest nacisk odgórny i wyrabianie statystyk. Podobie jak w przypadku nagonki na kierowców. Obecnie policjant łamiąc zasady i przysięgi małżonków potrafi proponować założenie tej karty przy zwykłej kłótni między małżonkami gdy baba w złości a wiadomo jakie potrafią być zadzwoni na policje z byle powodu. Mało tego taki policjant zastrasza i namawia kobietę do rozpadu małżeństwa. Miałem taki przypadek ale nie udało się krętaczowi nakłonić żony na założenie mi karty z powodu jednej kłótni przez 20 lat. Jak zacząłem łobuza nagrywać słysząc jego namowy do rozwodu itp to zmienił diametralnie swoją gadkę i zaczął mówić o pojednaniu i zgodzie w rodzinie. Taka prawda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  Bez.karty(2015-06-24)
 • Szkoda, że nie podajecie statystyki ile z tych zgłoszonych zdarzeń jest nadużyciem jednej ze strony wobec drugiej osoby? Bo hipotetycznie zakładając taki scenariusz to co niektórzy mogliby zrobić z tej procedury prostą drogę choćby do rozwodu z orzeczeniem winy lub ograniczenie widzenia z dzieckiem. .. Inna kwestia to pracownicy, którzy nie koniecznie mogą być obiektywni i mogą mieć uprzedzenia ze względu na osobiste rodzinne dramaty. .. .Od taka hipoteza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  c.ieciorka(2015-06-24)
 • a policjant ten z osiedla za politechniką gdzie żona nawet w mediach apelowała o założenie mu karty bo po awanturach w tym krzywdzie dzieci i zgłaszaniu na tel. alarmowy przyjeżdżali koledzy w mundurach i kończyło się jedynie na wesołej gadce bez żadnych konsekwencji ma już założoną niebieską kartę czy dalej tylko poklepują się po plecach ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Ciekawski(2015-06-24)
 • zgadzam się z drugą wypowiedzią miałem podobny przypadek Pies namawiał żonę na założenie karty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2015-06-24)
 • papier ten nazywa się "Notatka dotycząca przemocy w rodzinie", a kiedy pojawi się podobny dokument dotyczący przemocy w konkubinatach, związkach nieformalnych, rodzinach niepełnych itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  chin(2015-06-24)
 • Problemem tego miasta jest rowniez Sebastian Bona Kuchejda. Wiecej o tym przestepcy na www.sbkwatch.blogspot.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sbk watch(2015-06-24)
 • Ciekawe czemu tej karty nie zakładają kobietom? Znam przypadek gdzie znajomy poszedł na policje z zawiadomieniem o znęcaniu się nad nim przez konkubine która mu w życiu narobiła totalnego syfu co przyczyniło się do popełnienia przez niego samobójstwa. Policjant na komendzie nie przyjął jego zeznań twierdząc że po pierwsze facet nie ma szans a po drugie, nikt mu w to nie uwierzy. Taki mają stosunek do przemocy na komendzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-06-24)
 • zapomniałem dodać jeszcze że powinien być dokument o nazwie "Notatka dotycząca przemocy w związkach homoseksualnych".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  chin(2015-06-24)
 • Bardzo pomocny byłby artykuł dotyczący tego, gdzie ofiary przemocy domowej mają szukać pomocy w Elblągu? Czy są w tym mieście kompetentni ludzie, którzy naprawdę pomagają?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Gosc1(2015-06-24)
 • Nie ma. To tylko służbiści wykonujący bezmyślnie rozkazy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-06-24)
 • Do Gosc1 - choćby w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy, ul. Zw. Jaszczurczego 17,drugie pietro. Pomoc psychologa, terapeutów, schronienie. Ps a kobietom tez są zakladane Niebieskie Karty, a propos poprzednich wypowiedzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  kgdgjf(2015-06-24)
Reklama