UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kasa ratusza przeżywa oblężenie

 
Elbląg, Kasa ratusza przeżywa oblężenie
(fot. Anna Dembińska)

Po czym poznać, że do końca zbliża się termin na opłacanie podatku od nieruchomości? Po długiej kolejce do kasy elbląskiego ratusza. Stoją w niej głównie starsze osoby, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z pośrednictwa banku. - Elbląski urząd jest jednym z nielicznych, które oferują taką możliwość płatności – informuje rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Od co najmniej kilku dni od rana aż do zamknięcia ratusza na parterze przed kasą urzędu ustawia się spora kolejka. Czasami trzeba w niej czekać nawet kilkadziesiąt minut, by móc zapłacić podatek od nieruchomości czy opłatę za użytkowanie wieczyste. Trzy okienka kasowe otwierane są codziennie o 8 rano i zamykane pół godziny przed pracą urzędu, by – jak wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga – kasjerki mogły się rozliczyć z wpłaconych pieniędzy.
       - Wielu spośród ok. 35 tys. podatników decyduje się na płatności przez internet, w bankach, bądź innych instytucjach finansowych. Utrzymywanie formy gotówkowej płatności podatków i opłat następuje głównie ze względu na osoby starsze, nie mające dostępu do internetu i w celu nie pobierania dodatkowych opłat – informuje Joanna Urbaniak. - Należy jednak podkreślić, że elbląski urząd jest jednym z nielicznych, które oferują taką formę płatności. Na przestrzeni ostatnich lat bowiem w wielu jednostkach samorządu terytorialnego, urzędach skarbowych, bankach i innych instytucjach publicznych dokonano likwidacji płatności gotówkowych w tzw. okienkach kasowych, ze względów oszczędnościowych, mających na celu zmniejszenie wydatków bieżących instytucji publicznych.

  Elbląg, Kasa ratusza przeżywa oblężenie
(fot. Anna Dembińska)


       Urzędniczka dodaje, że osoby stojące w kolejkach są informowane, że w przypadku braku dostępu do internetu zapłata podatku może nastąpić przez innego podatnika, gdy kwota podatku nie przekracza tysiąca złotych. - W praktyce oznacza to, że na przykład syn lub córka danej osoby dysponująca rachunkiem bankowym może dokonać wpłaty do 1.000zł. za rodziców czy teściów, podając ich dane i nr nieruchomości. Każda wpłata jest przekazywana na indywidualne konto podatnika, gdzie podlega zarachowaniu na poczet podatku. Z przeprowadzonej analizy wynika jednak, że tego rodzaju płatności nie cieszą się dużym zainteresowaniem – dodaje Joanna Urbaniak.
      
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama