Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kilka dat z wyborczego kalendarza

Elbląg, Kilka dat z wyborczego kalendarza Czesławem Pieprzakiem

Rozmowa z Czesławem Pieprzakiem z Biura Komisarza Wyborczego w Elblągu.

Minął już termin zgłoszeń komitetów wyborczych, które chcą wystawić kandydatów do sejmiku wojewódzkiego, rad powiatów i gmin.
     Ordynacja określa cztery rodzaje komitetów: są to komitety wyborcze partii politycznych, koalicji partii politycznych, stowarzyszeń i organizacji oraz komitety wyborcze wyborców. Komitety partii politycznych i koalicji miały obowiązek rejestrowania się w Państwowej Komisji Wyborczej, pozostałe u komisarza wyborczego właściwego terytorialnie. U komisarza w Elblągu rejestrowały się komitety z powiatów braniewskiego, elbląskiego, lidzbarskiego, działdowskiego, iławskiego, nowomiejskiego, ostródzkiego, bartoszyckiego i miasta Elbląga. Zwolnione z tego obowiązku były komitety wyborców, które zgłaszają swoich kandydatów tylko do rad gmin, w których mieszka poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Oceniamy, że w rejonie działania komisarza wyborczego w Elblągu takich komitetów jest jednak większość.
     
     Ile komitetów wyborczych zgłosiło komisarzowi w Elblągu informację o utworzeniu komitetu?
     Do komisarza w Elblągu zgłosiły się 64 komitety wyborcze, wśród nich jest sześć komitetów powołanych przez organizacje i stowarzyszenia.
     
     Gdzie wyborcy najczęściej tworzyli komitety?
     Przeważnie z większych miast jest po kilka różnych komitetów, z mniejszych miejscowości zgłoszono jeden, dwa. Niewiele jest komitetów, które chcą zgłaszać swoich kandydatów do sejmiku, zdecydowanie jest więcej tych, którzy będą zgłaszać swoich kandydatów do rad powiatów i rad gmin.
     
     Do 27 września komitety, które chcą wystawiać swoich kandydatów, powinny zarejestrować listy wyborcze.
     Do tego terminu wszystkie komitety wyborcze zarejestrowane w Państwowej Komisji Wyborczej, u komisarza oraz tak zwane małe, które nie musiały się zgłaszać, do godziny 24.00 27 września mają prawo i powinny zgłosić listy swoich kandydatów. Komitety, które nie zgłoszą żadnej listy, z mocy prawa ulegną rozwiązaniu.
     
     Jest jeszcze kolejna ważna data - 2 października.
     Do 2 października wszystkie komitety wyborcze, które zgłosiły swoich kandydatów w conajmniej połowie okręgów do danej rady gminy lub miasta, powinny zgłosić kandydata na wójta, burmistrza czy prezydenta. Już właśnie 2 października będzie wiadomo oficjalnie, kto będzie ubiegał się o te stanowiska.
     
     Czy mieszkańcy zgłaszają już chęć zasiadania w komisjach wyborczych?
     Jest tym już dość powszechne zainteresowanie; odbieramy wiele telefonów w tej sprawie, odwiedzają nas także ludzie pytając, jak zostać członkiem komisji. Powołujemy dwa rodzaje komisji wyborczych: terytorialne (powiatowe, miejskie, gminne) i obwodowe. Czas zgłaszania kandydatów na członków komisji terytorialnych w zasadzie już minął, natomiast czas zgłoszeń kandydatów do komisji obwodowych upłynie 3 października. Na członków komisji mogą kandydować jednak tylko ci, których zgłoszą komitety wyborcze. Tylko komitety wyborcze wskazują kandydatów do składu komisji.

przyg. J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem