Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Kobiet w polityce jest zdecydowanie za mało

 
Elbląg, Kobiet w polityce jest zdecydowanie za mało W spotkaniu wzięła udział m.in. Jadwiga Król, która w ubiegłym roku odebrała w Warszawie prestiżową nagrodę „Okulary równości 2014” przyznawaną przez Fundację im. Izabeli Jarugi – Nowackiej (fot. arch. AD)
Rek

Przyjechały, by rozmawiać o kobietach w polityce, by zachęcić je do działania w niej, by walczyć ze stereotypami na temat kobiet. O tym, jak ważne jest istnienie pań w polskiej polityce, rozmawiały dziś (2 października) w Ratuszu Staromiejskim z elblążankami przedstawicielki Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Polityczna Akademia Kobiet” prowadzonego przez fundację wspólnie z Fundacją im. Róży Luksemburg. Projekt adresowany jest do kobiet z całej Polski, a jego celem jest wpływanie na kształt polskiej polityki, w której kobiecego pierwiastka jest zdecydowanie za mało. Już od trzech lat przedstawicielki fundacji spotykają się z kobietami z polskich wsi, miast i miasteczek, by wpływać na kształt naszej polityki.
     - Więcej kobiet w polityce to inne spojrzenie na wszystko – mówiła Katarzyna Kądziela, dyrektorka Fundacji im. Izabeli Jarugi- Nowackiej. – Nie chodzi nam tylko zwiększenie liczby kobiet w polityce, ale o to, by głos połowy społeczeństwa był dobrze słyszany, a żeby mógł być dobrze słyszany, musimy nauczyć się same siebie wyrażać.
     Podczas dzisiejszego spotkania dyskutowano o stereotypach kobiet w polityce, o stereotypach w wizerunku kobiet w kampaniach politycznych a także o wspólnym działaniu kobiet (o czym mówiła Jadwiga Król, pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach).
     - Chcemy porozmawiać o tym, czy we współczesnych ruchach i partiach politycznych też mamy do czynienia z utrzymywaniem się stereotypu kobieta – mężczyzna, czyli osoba bardziej poddana i zarządzający, czy może tu już coś się zmieniło – dodała dyrektorka fundacji.
„Polityczna Akademia Kobiet” to kontynuacja tego, co na rzecz kobiet, na rzecz ich praw, na rzecz zwiększenia szans kobiet robiła nieżyjąca Izabela Jaruga – Nowacka.
– Podczas naszych spotkań z kobietami rozmawiamy o sytuacji społeczno-ekonomicznej kobiet w Polsce, o problemach kobiet, o drogach wyjścia z tych problemów, o polityce kobiet, o tym, co zrobić aby kobiety były coraz silniejsze i by coraz skuteczniej mogły walczyć o swoje, bo tak naprawdę to wcale nie jest tylko sprawa kobiet, ale nas wszystkich, to jest sprawa jakości polskiej demokracji, bo demokracja, w której połowa społeczeństwa nie znajduje miejsca dla siebie albo uważa, że jej interes nie jest wystarczająco reprezentowany to żadna demokracja – mówiła Katarzyna Kądziela.
     Podczas spotkania zwrócono uwagę na fakt, że kobiet w polityce jest nadal zdecydowanie za mało, a jeżeli już w niej są, ich głos albo jest słabo słyszalny, albo zwyczajnie ignorowany przez mężczyzn.
– W programach telewizyjnych typu „Kawa na ławę” mamy wyłącznie mężczyzn, którzy od czasu do czasu wypowiadają się w imieniu pań o ich problemach – kontynuuje Katarzyna Kądziela. - Panie potrafią jednak przecież powiedzieć to same za siebie i swoje problemy czy propozycje ich rozwiązania same świetnie artykułować. Grupa, która do tej pory nie miała dostatecznej reprezentacji, koniecznie musi uzyskać przestrzeń.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Za mało ?!?!? KOPACZKA atakuje co 30 minut na wszystkich kanałach !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 7
  (2015-10-03)
 • Kopacz to już do talerza u ludzi zagląda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 6
  (2015-10-03)
 • a na drugim planie stoją aktywne kobiety po 70-tce poprzebierane w jednokolorowe koszulki z krótkim rękawkiem z chorągiewkami w dłoniach-kiedyś stały dzieci albo harcerze, teraz tak wyglądają elbląskie zuchy! Te panie w zamian za swoją seniorską "aktywność" mają gratisy za darmową kawę, ciastka, sponsorowane wyjazdy, dyskoteki, pójdą nawet do piekła:))))) a swoją drogą to nie było im zimno, nie ma czerwonych kurteczek na stanie:)))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  (2015-10-03)
 • Nie dziwi mnie to, że uaktywniają się przed każdymi wyborami. U nas to już norma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 2
  (2015-10-03)
 • W kopalniach, na budowach też jest ich za mało i jakoś nikt lamentu nie podnosi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  ciuralla(2015-10-03)
 • MariuszLewandowski-Fc Niektórych kobiet jest za wiele. Pani Król 12 marca 2013 r namawiała Elblążan i Elblążanki do pozostania w trakcie Referendum w domach. Niech więc Pani Król zachowa się po królewsku i zgodnie z własną radą pozostanie w domu bo kto się nie sprzeciwia prowadzeniu polityki na plecach najbiedniejszych dla beztroski najbogatszych niech się do polityki nie pcha bo takich polityków mamy za wielu a takie " polityczki " to policzek dla tysięcy Elblążanek kóre miały z czego opłacać kosmicznych czynszów które poparła i Maria Kosecka wraz z wszystkimi radnymi Platformy. Wstyd i po wsze czasy hańba takim ludziom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 5
  MariuszLewandowski-Fc(2015-10-03)
 • Gdzieś mam, czy polityk jest mężczyzną, kobietą. Ma przede wszystkim dobrze pełnić swoją funkcję. Zastąpienie części polityków, tylko ze względu na płeć, to tylko mogły feministki wymyślić. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  (2015-10-03)
 • Same stare feministyczno - lewackie lampucery, do uczciwej pracy a nie do polityki! Ile jest wśród nich pań tyrających w marketach, barach czy fabrykach oraz wychowujących dzieci???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  rolio(2015-10-03)
 • Za dużo to jest politków
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  Redos(2015-10-03)
 • Kobiety w polityce to powód upadku cywilizacji białego człowieka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  dede(2015-10-03)
 • Bez przesady proszę z tymi paniami !!! już jest ich zbyt dużo, dlatego polityka zeszła na psy !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2015-10-03)
 • Co drugi w polityce okazuje się gejem, więc jak ich liczyć, pan czy pani ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  (2015-10-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski