Sobota 22-09-2018, imieniny Tomasza, Maurycego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Osiemset piątka pod nowym sądem Osiemset piątka pod nowym sądem

Kobieta wielu talentów

 
Elbląg, Kobieta wielu talentów Rzadko się zdarza, żeby ktoś tak doceniał pracę wolontariacką - mówiła wzruszona Marlena Szwemińska (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Marlena Szwemińska została wyróżniona przez starostę elbląskiego tytułem Wolontariusza Powiatu Elbląskiego. To nagroda za kilkunastoletnią działalność wolontariacką skierowaną do osób niepełnosprawnych i mieszkańców Oleśna.

Od ubiegłego roku powiat elbląski nagradza swoich wolontariuszy – mieszkańców powiatu lub instytucje, które spieszą z pomocą potrzebującym. W tym roku starosta elbląski uhonorował Marlenę Szwemińską, mieszkankę Oleśna (gmina Gronowo Elbląskie), która pomaga osobom niepełnosprawnym i animuje życie wsi.
     - Marlena Szwemińska jest wolontariuszem od ponad 10 lat. Na co dzień współpracuje z wieloma osobami i środowiskami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi. Jest społecznikiem wielkim propagatorem kultury na wsi, gdzie aktywnie działa na rzecz rozwoju lokalnej społeczności - Ryszard Zagalski, przewodniczący Rady Powiatu przedstawił sylwetkę laureatki.
     Pani Marlena nie kryła wzruszenia. - Rzadko się zdarza, żeby ktoś tak doceniał pracę wolontariacką. Wolontariat to zresztą nie praca, to po prostu działanie z wewnętrznego przymusu zmieniania świata – mówiła.
     Marlena Szwemińska mieszka w Oleśnie. Jak sama podkreśla, wyprowadziła się z Elbląga, żeby zwolnić trochę tempo życia. Ale... „się nie udało”. W podelbląskiej wsi zajmuje osobami niepełnosprawnymi oraz „rozruszaniem” mieszkańców.
     - Ze względu na działalność zawodową chciałam zobaczyć, jak na terenach wiejskich mają się dzieci z dysfunkcjami. I tak się zaczęło. Zorganizowaliśmy kilka pikników dla osób niepełnosprawnych – Marlena Szwemińska wspominała początki wolontariatu w Oleśnie.
     A potem już samo poszło. Oprócz pomocy osobom niepełnosprawnych wolontariuszka zajęła się działaniami dla dzieci z terenów wiejskich. Laureatka aktywnie działa także w stowarzyszeniu „Oleśno – wieś z pomysłem”, którego jest jedna ze współzałożycielek. Nie można też zapomnieć o organizowanej od kilu lat Nocy Świętojańskiej we wsi. Dzięki pani Marlenie powstała też Stodolarnia – stodoła przekształcona w świetlicę, która stała się ważnym miejscem na mapie powiatu elbląskiego.- Mamy tam możliwości prowadzenia różnych warsztatów, osoby z niepełnosprawnością mogą tam rozwijać swoje talenty artystyczne – mówiła laureatka.
     Pewna ciekawostką jest też fakt, że Marlena Szwemińska zaangażowała się też w piłkarski projekt, który właśnie powstaje z inicjatywy młodzieży. - Od czasu do czasu jestem trenerem. No może trenerem to za duże powiedziane. Ale kilka meczów już sędziowałam – śmiała się Marlena Szwemińska. Już planuje kolejne warsztaty artystyczne dla osób starszych oraz działania mające na celu upiększenie Oleśna.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Pan starosta ślizga się na czyichś. .. .osiągnięciach. Brawo Pani Marleno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2017-12-01)
 • Zazdrość bezinteresowna ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-12-01)
 • gratulacje dla niezwykłej Kobiety i wspaniałego pedagoga. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2017-12-01)
 • Brawo pani Marleno taka nagroda to tylko dla Pani tylko jak do pani dojechać droga roz. .. .. na przez Karczowiska i Powiatowy Zarząd Dróg nic sobie z tego nie robi NIEPRZYGOTOWALI objazdu, takie koleiny że samochody stoją bokiem, a mostek robia już kilka miesięcy i teraz to będzie mała krokiew i na otwarcie przyjedzie Piotruś Żyła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  grono(2017-12-01)
 • Panie Starosta prosimy o większe zainteresowanie się stanem dróg powiatowych oraz większym nadzorem nad Zarządem Dróg Powiatowych zs. w Pasłęku. Nie wywiązują się w sposób należyty odnośnie dróg jak i jakością wykonywanych remontów cząstkowych oraz innych prac. Poza tym wydają zbyt wiele zezwoleń na przejazdy pojazdów 40 tonowych przez drogi do tego nie przystosowanych a mianowicie dróg o nośności nie większej jak 8 ton, co powoduje ich totalne zniszczenia a remonty nie są wykonywane tak jw. napisałem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2017-12-02)
 • Gmina Gronowo Elblaskie jest zapomniana przez Powiat i Zarzad Dróg. LICZY SIĘ TYLKO PASŁĘK
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  grono(2017-12-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia klasyczna
Kuchnia inna niż inne