UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kobiety mają głos

 
Elbląg, Elblążanki, wraz z Jolaną Kwaśniewską, na tegorocznym Kongresie Kobiet w Poznaniu
Elblążanki, wraz z Jolaną Kwaśniewską, na tegorocznym Kongresie Kobiet w Poznaniu (fot. dk)

Było o tym, że rodzina to nie jedyna opcja dla kobiety, o tym, że kobiety w mediach postrzega się stereotypowo i że trzeba to zmienić, w końcu o tym, że kobieta ma prawo mieć wszystkiego dosyć, zostawić obowiązki domowe i zwyczajnie wyjechać. Na kilka dni. I tak właśnie zrobiło tysiące kobiet, które pojawiły się na IX Kongresie Kobiet w Poznaniu. Wśród nich znalazła się ponad setka elblążanek. Zobacz zdjęcia.

Elbląg to miasto z fantastyczną, kobiecą energią 
       Rozmawiały o czarnym proteście, uchodźcach, ekologii, zdrowiu, osobach niepełnosprawnych, seksualności, polityce i edukacji. Dzieliły się swoimi doświadczeniami, pomysłami i wiedzą. Dyskutowały z politykami i postulowały zmiany, zapowiedziały też, że pojawi się ich więcej w polityce. Bo razem mogą więcej i nie przestaną walczyć o to, by ich głos był słyszalny. Kobieta bowiem nie tylko potrafi gotować, prasować i wychowywać dzieci. "Alert dla praw kobiet!" - pod takim hasłem obradowały w ostatni weekend polskie kobiety, wśród nich elblążanki.
       - Widzę was i właśnie o to chodzi, że jesteście tak bardzo widoczne – tak o elblążankach powiedziała prezydentowa Jolanta Kwaśniewska, która także zagościła na tegorocznym kongresie. - Pamiętam, jak podczas pierwszego kongresu wyszłam na scenę i zobaczyłam was, jak siedziałyście po prawej stronie na balkonie i wtedy, gdy przedstawiano różne regiony, Elbląg wstał i było wiadomo, że to wy. Było widać tę siłę i to jest bardzo fajne – dodała. - Ten kolor od razu przyciąga wzrok każdego z nas i pokazuje, że jest w was siła. Nie zmieniajcie więc tego stroju, bo to was wyróżnia.
       Na pytanie, jak prezydentowa wspomina nasze miasto, z wielkim entuzjazmem odpowiedziała: - Wiele razy byłam w Elblągu! Przez dziesięć lat prezydentury mojego małżonka byłam tam kilkukrotnie i później, na spotkaniach kongresowych. Cudne miasto z fantastyczną kobiecą energią. I tak trzymać! - dodała Jolanta Kwaśniewska.
       Podobne zdanie o naszym mieście ma Anna Komorowska, która w sierpniu była w Elblągu prywatnie.
       - Jestem zachwycona dynamiką rozwoju miasta, tym, że to miasto żyje, wieczorem ulice są pełne ludzi. Naprawdę jestem pod ogromnym wrażeniem Elbląga i wrócę tam kiedyś z ogromną przyjemnością – odpowiedziała na nasze zaproszenie do Elbląga. - Nie tylko Elbląg jest wspaniały, także elbląskie kobiety. Widzę, że elblążanki są bardzo aktywne, że działają i to jest imponujące.
      
       Powiedziałam im, żeby wzięli się do roboty
       Po kongresowych obradach przyszedł czas na podsumowania.
       - Kongres zachęca nas do działania. Sprawia, że chce się działać, że warto – powiedziała po kongresie Marzena Kata z podelbląskiej wsi.
       - Jestem zachwycona. Byłam na wielu panelach. Jednym z ciekawszych był panel o roli kobiety w mediach prowadzony przez Dorotę Warakomską – mówi Halina Sawicka – Oracz, elblążanka. - Bardzo się cieszę, że miałam możliwość słuchania wielu mądrych ludzi.
       - Cudownie, że można było spotkać tylu ciekawych ludzi: pisarki, aktorki, ludzi zajmujących się ekologią, osoby z mediów i świata polityki. Kongres Kobiet potwierdził, że dobrze myślę – mówi pani Danuta z elbląskiego Kongresu Kobiet. - Przyjechałam tutaj z zadaniem, które wykonałam w 110 procentach. Chciałam powiedzieć politykom, co o nich myślę i powiedziałam panom z PO, żeby wzięli się do roboty, że przespali ostatni czas, że na prowincji w ogóle ich nie było widać. Bardzo cieszy mnie to, że wykształcone kobiety, profesorki, posłanki, redaktorki, pisarki, prezydentowe zwróciły się w stronę kobiet i ciągną je za sobą. O to właśnie chodzi. Już dziś myślę o kolejnym kongresie. Mam już listę osób, które muszę zabrać.
       Mimo obaw Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, który nie spodziewał się wielkiej frekwencji, sale Międzynarodowych Targów Poznańskich były wypełnione po brzegi. A uczestnikami kongresu były nie tylko kobiety. Z roku na rok przybywa na nim mężczyzn.
       - Bardzo cieszy, że na tegorocznym kongresie oprócz kobiet było i wielu mężczyzn – mówi Jadwiga Król, pełnomocniczka Rady Programowej Kongresu Kobiet. - Cieszy mnie też to, że kobiety z małych miejscowości mogły posłuchać ludzi poruszających ważne sprawy dotyczące naszego życia. Te kobiety wyszły z kongresu uśmiechnięte, zadowolone, pełne nadziei, że idziemy w dobrym kierunku. Nie były tylko biernymi słuchaczkami lecz także zabierały głos w dyskusjach.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • w głowach im się poprzewracało do garów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 18
  (2017-09-11)
 • kwiat narodu średnia wieku 70 lat :) wnuki bawić!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 15
  (2017-09-11)
 • Raz to się nazywa KOD, raz czarny protest, raz Obywatele RP, teraz znów kongres kobiet - a przecież zawsze to te same osoby i te same duby smalone
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 12
  AGall(2017-09-11)
 • ja dziękuję same autorytety komorowskie, kwaśniewskie itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 11
  (2017-09-11)
 • wnuki bawić, a z jakiej racji?wolę na tarasie piwo pić z koleżanką, ja swoje dzieci wybawiłam i wychowałam, a wnuki mają rodziców i niech sie nimi zajmują
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 14
  babcia(2017-09-11)
 • wycieczki sponsorowane znudzonych babć cd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 14
  (2017-09-11)
 • Głonkiewiczowa, Bieńkowska i inne pokazały jak działają kobiety w polityce kosztem obywateli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 13
  złopdziej(2017-09-11)
 • Nie na darmo pitagorejczycy trzymali kobiety i dzieci z daleka od filozofii. Przynajmniej nikt nie wymyślał wówczas, że rodzina to nie jedyna opcja dla kobiety. Bo kobieta w/g dzisiejszej szkoły poznańskiej może robić, co chce, a nawet zabrać się w cholerę i zniknąć na kilka dni. Gdzie chce i z kim chce. A najlepiej z koleżankami udać się do Poznania. A tam cuda i cudeńka. Aktorki, wydmuchiwacze baniek mydlanych, profesorki socjologi, ekolożki i nawet spotkać można mężczyzn, ale bez przesady. Raczej namiastkę mężczyzny. Ważne jest, że za parę złotych sponsorowanych są kobiety, które dowiedziały się, że dobrze myślą. Że dobrze postępują i w nich cała nadzieja na lepsze życie, no i że kierunek jest prawidłowy. I to wszystko bez kompasu. Gorzej, że panie musiały parę gorzkich słów skierować do panów z PO. Czy przyniesie to jakiś skutek dowiemy się z mediów w których panie postrzegane są stereotypowo, ale koniec z tym. Wszystkie będą jak Pochanke i Kolenda - Zalewska. Niedościgłe i nieszablonowe. Kończąc powiem jeszcze, że p. Kwaśniewska i p. Komorowska kochają nasze miasto. Tak jak swoich mężów. I niech tak zostanie. Bo obaj nie chcą w nim zamieszkać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 8
  mieszkaniec.(2017-09-11)
 • spakować wszystkie i wysłać do Kalifatu !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 11
  (2017-09-11)
 • Lumpeksy w Elblągu już obleciały i szukały nowych!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 10
  AKCJA T4(2017-09-11)
 • ta w czarnym podobna do Kwasniewskiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 5
  sebazatorze(2017-09-11)
 • Do roboty! Rowy kopać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 10
  (2017-09-11)
Reklama