Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Korupcja - publiczna tajemnica

- Debata o korupcji pokazała, że wielu z nas ma świadomość, że to zjawisko istnieje w naszym mieście i że gotowi jesteśmy z nim walczyć – uważa koordynator spotkania, Anna Garbarska - Werner z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Do instytucji i przedstawicieli różnych środowiska z Elbląga i całego regionu trafia właśnie raport na temat zagrożenia korupcją. Ponad dwudziestostronicowy dokument zawiera referaty specjalistów, wypowiedzi i postulaty uczestników debaty, którą pod patronatem Fundacji Stefana Batorego, w czerwcu zorganizował ESWIP. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń, elbląskiej palestry, Inspekcji Handlowej, policjanci i radni.
     - Debata pokazała, że osoby, które do nas przyszły mają świadomość, że korupcja jest i że jest w naszym mieście, urzędach, środowiskach zawodowych i że jest to problem - mówi Anna Garbarska - Werner. - Ważne jest jednak to, że osoby te stwierdziły, że trzeba i warto podjąć z nią walkę, bo korupcja dotyka nie tylko tych, którzy "dają", a czasem zmuszeni są dać, ale nas wszystkich.
     Gościem specjalnym debaty była szefowa "Programu przeciw korupcji" Fundacji Stefana Batorego, Grażyna Kopińska, która mówiła o zagrożeniach związanych różnymi obliczami korupcji: łapówkami, przekupstwem, obchodzeniem procedur zamówień publicznych, przekupstwem na granicach i w podatkach, niezgodnym z prawem dysponowaniem dobrem publicznym, nieuczciwą protekcją, nepotyzmem czy finansowaniem polityków w zamian za uzyskiwane wpływy.
     - Pani Grażyna Kopińska przytoczyła wymowny przykład korupcji – przypomina Anna Garbarska - Werner. - Jeżeli w przetargu wygrywa firma, która dała łapówkę, to zlecona praca zostanie wykonana gorzej, drożej, szybciej się zniszczy i trzeba będzie ją poprawić. Za tę poprawkę zapłaci samorząd, a więc my wszyscy. Za tę samą pracę zapłacimy dwa razy.
     W raporcie znaleźć można m.in. uwagi byłej radnej, działaczki społecznej Teresy Bocheńskiej, na temat ograniczonego dostępu do uzasadnień i załączników do podejmowanych przez Radę Miejską uchwał, o braku informacji o programach sesji czy sprawozdaniach z działalności prezydenta.
     - Dostęp do tego rodzaju danych mają tylko radni - mówiła w czasie debaty Teresa Bocheńska. - Brakuje też standardów realizowania ustawy o zamówieniach publicznych. Najczęściej liczy się tylko cena usługi, a nie jej jakość.
     Podobne uwagi zgłosił także przedstawiciel branży budowlanej. Jest także wypowiedź Arkadiusza Jachimowicza z ESWIP-u, który mówił, że wciąż za mało jest "przejrzystości" w rozdzielaniu publicznych pieniędzy.
     - Oczekuję ze strony radnych nacisku na władze miasta, by znane były zasady dotyczące np. finansowania organizacji pozarządowych – uważa Arkadiusza Jachimowicza. - Dziś wiadomo o 1/5 - 1/7 środków.
     W dokumencie znaleźć można również opinię szefowej elbląskiej Inspekcji Handlowej, Bronisławy Walawskiej - Pawlak, która opowiada o swoich działaniach na rzecz walki z korumpowaniem inspektorów.
     - Rozmawiamy w pracy o problemie korupcji ponieważ, trzeba o tym z pracownikami rozmawiać, wyrażać brak akceptacji, negatywną ocenę zjawisk, o jakich choćby informuje nas prasa – uważa Bronisława Walawska – Pawlak.
     Z osiemdziesięciu zaproszonych osób, w debacie wzięło udział tylko 25.
     - Nie pojawili się przedstawiciele wielu ważnych instytucji – mówi organizatorka spotkania. - Dla nas jest to objaw nie podejmowania dialogu, chowania głowy w piasek. Nie wierzę, by nikt z danej instytucji nie znalazł czasu na spotkanie.
     Organizatorzy spotkania liczą, że zainicjowanie publicznej debaty pozwoli na powstanie lobby przeciwko korupcji.
     - Zapraszamy osoby prywatne, firmy, urzędy i organizacje do wspólnych rozmów i działań w walce z korupcją. Wierzę, że jesteśmy w stanie walczyć z korupcją - przekonuje Anna Garbarska - Werner. - Najgorsza jest nasza apatia. Wiele osób uważa, że walka nie ma sensu, że jest to coś, co nas przerasta, ale jeśli powstanie silna grupa, która będzie gotować walczyć z problemem, zwycięstwo jest możliwe.
     Jak podkreśla Anna Garbarska - Werner, do walki z korupcją potrzebne jest przede wszystkim przerwanie milczenia w tej sprawie. - Tam, gdzie korupcja kwitnie, ludzie boją się podejmowania jakichś działań, załatwiania spraw w urzędach, bo uważają, że bez łapówki nic nie zrobią - mówi koordynator antykorupcyjnej debaty.
     - Rodzi się mit, który nas ogranicza, który sprawia, że jesteśmy bierni, nie korzystamy ze swoich praw. Tymczasem mamy prawo do realizowania własnych planów i przestrzegania prawa nie płacąc za to, nie załatwiając i nie mając znajomości.
     Raport na temat korupcji jest dostępny w siedzibie Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych przy ul. Związku Jaszczurczego. Można go także otrzymać pocztą internetową pisząc na adres e-mail ESWIP eswip@eswip.elblag.pl.
     
     
     ***
     
     Najważniejsze wnioski z debaty "Korupcja - problem każdego z nas"": edukacja obywateli w zakresie ich praw i procedur administracyjnych, edukacja przedsiębiorców i urzędników, stworzenie jasnych procedur działania w celu zmniejszenia uznaniowości urzędników, większy nadzór nad przygotowywaniem i prowadzeniem przetargów publicznych, szerszy dostęp do informacji m.in. o procedurach administracyjnych i rozdziale pieniędzy publicznych, wypracowanie kodeksu etycznego dla różnych grup zawodowych, kształtowanie antykorupcyjnych postaw moralnych.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A dlaczego używa się ;"zagrożenia korupcja" a nie jest korupcja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  alex(2003-10-13)
 • To chyba z tej polki jest decyzja wladz miasta o budowie nowej elektrocieplowni na mazurskiej w , gdy stara EC w pelni zaspokaja zapotrzebowanie na cieplo ( z duzym nadmiarem ), poprzez firme ktora powstala w tym roku, z malym kapitalem zalozycielskim, bez zadnych powiązan z energetyka. Czy stac nas na marnotrawienie spolecznych pieniedzy i realizacje urojonych partyjnych wizji.Dlaczego robi sie to po cichu i tak szybko. komu na tym zalezy. Czyje lobby i za ile. Czyzby afera na elblaska skale.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  barometr(2003-10-14)
 • ... a może czas joosh wymienic ekipe rządzącą bo ostatnimi czasy to same "pseudo nieudane" inwestycje poczyniają ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Gercio the mad wrrrrrr(2003-10-14)
 • A powinno sie "bidoty" do wladzy, czy na stanowiska decyzyjne nie dopuszczac. A z drugiej strony ten uczciwy i solidny to sie u nas nie dorobi. I to jest dowod na tzw kwadrature kola.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Piotr(2003-10-14)
 • Gercio: jak zywkle krotko i bez sesu ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sachmet(2003-10-15)
 • korupcja jest! wszędzie! i będzie trwać! Wystarczy stworzyć grupę może 3-5 osób zajmujących łapaniem tych co mają "za małe pensje" i problem z głowy. Ale niestety jest to tak proste, że aż do pomyślenia ....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  świadek(2003-10-19)
 • Litosci niech mnie ktos "skorumpuje" - bark mi kasy :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-10-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Hosting WWW START