Sobota 23-03-2019, imieniny Pelagii, Feliksa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Krew na litry, grosze na kilogramy

 
Elbląg, Krew na litry, grosze na kilogramy
Prezes elbląskiego oddziału PCK Marek Jarosz dziękowal nauczycielom za propagowanie wród dzieci i młodzieży idei wolontariatu (fot. Michał Skroboszewski)

O tym, jak ważna jest krew wie każdy, kto choć raz jej potrzebował. To lek, którego nie da się zastąpić i jest na wagę złota. Taką świadomość mają uczniowie elbląskich szkół, którzy wzięli udział w turnieju "Młoda krew ratuje życie". W sumie oddali blisko 200 litrów krwi! Młodzi biorą również udział w akcjach charytatywnych, m.in. zbierają grosze na kilogramy, żywność, gdy idą święta, a także artykuły szkolne przed pierwszym dzwonkiem. W ten sposób pomagają potrzebującym. Dziś przyszedł czas na nagrody dla wolontariuszy. Zobacz fotoreportaż.

Szkolne koła PCK działają od 1921 r. Ich celem jest "pomoc osobom wymagającym wsparcia poprzez kształtowanie postaw humanitarnych w środowisku dziecięco-młodzieżowym".
     - Zajmują się promowaniem bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka, szkoleniami z zakresu pierwszej pomoc, przeciwdziałaniem uzależnieniom, popularyzacją honorowego krwiodawstwa - podczas dzisiejszej (19 października) uroczystości w Ratuszu Staromiejskim mówiła Lidia Czech z Oddziału Rejonowego PCK w Elblągu. 
     W roku szkolnym 2017/18 odbyło się kilka akcji charytatywnych:
     1. "Czerwonokrzyska gwiazdka"- zebrano środki finansowe oraz środki spożywcze na ponad 6400 zł; paczki żywnościowe wydano 180 osobom
     2. "Wielkanoc z PCK" - zebrano środki finansowe oraz artykuły spożywcze na ponad 3 tys. zł; paczki wydano 117 osobom
     3. "Wyprawka dla żaka" - zebrano środki finansowe i artykuły szkolne na 2900 zł; przygotowano wyprawki dla 81 uczniów
     4. "Gorączka złota" - zebrano 7500 zł; środki przeznaczono na dofinansowanie letniego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin.
     - Młodzież zdobywała umiejętności z zakresu ratownictwa przedmedycznego, a sprawdzała je na mistrzostwach pierwszej pomocy - kontynuowała Lidia Czech. - Wzięło w nich udział 10 szkół ponadpodstawowych z Elbląga i powiatu. Rejonowe mistrzostwa wygrał zespół I LO, drugie miejsce zajął ZSEiO, a trzecie Zespół Szkół w Pasłęku.
     Turniejem ratującym życie i to dosłownie był ten związany z krwiodawstwem: "Młoda krew ratuje życie". Wzięło w nim udział 7 szkół, a 214 uczniów łącznie oddało 198 litrów krwi.
     Najwięcej, bo ok. 100 litrów, dali sobie upuścić uczniowie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu. - To doskonałe uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - cieszyli się organizatorzy. 33 litry krwi oddali uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku, a 27 litrów Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu.
     - Rośnie nam kolejne pokolenie krwiodawców - cieszył się Marek Jarosz, prezes rejonowego oddziału  PCK w Elblągu. - Na co dzień walczę z zarażaniem, ale tu zachęcam do zainfekowania wrażliwością - przyznał wskazując na swoją funkcję szefa sanepidu.
     Dziś podziękowania wręczono także za udział w "Czerwonokrzyskiej gwiazdce" i "Wielkanocy z PCK" i otrzymały je szkoły: SP 16, SP 25, SP w Godkowie, ZSIŚiU, IV LO, ZSG.
     Nagrodę dla "Największego zbieracza złota" (chodzi o zbiórkę 1-,2-, 5-groszówek) odebrała Szkoła Podstawowa nr 16 (za ponad 1000 zł), na kolejnych miejscach uplasowały się SP 6 i SP 25.
     Wśród przedszkoli największym zbieraczem zostało okrzyknięte przedszkole nr 17 (281 zł), a dalej uplasowały się placówki nr 5 i 31. W sumie udało się zebrać 730 kilogramów "żółtych pieniążków", co dało kwotę 7500 zł.
     Uczniowie także kwestowali na szczytne cele i dzięki ich otwartości zebrano 9440 zł na pomoc dla najuboższych mieszkańców Elbląga i okolic. Za takie zaangażowanie nagrodzeni zostali uczniowie ZSIŚiU w Elblągu.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
Naszywki
Polar z haftem
Czapka z nadrukiem