UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Królowa Anglii odpowiedziała na list

Elbląg, Królowa Anglii odpowiedziała na list

W lutym Szkoła Podstawowa nr 23 wysłała list z serdecznymi pozdrowieniami dla Jej Królewskiej Mości Królowej Anglii. W liście zawarto wiadomości o Elblągu oraz o powiązaniach historycznych pomiędzy Polską i Anglią. Królowa dowiedziała się, że angielscy kupcy mieli w Elblągu swoje przedstawicielstwa handlowe oraz składy towarów.  Ku uciesze uczniów i nauczycieli Królowa odpowiedziała na list.

Z Anglii sprowadzano do Elbląga wysokiej jakości sukno i wełnę, a na Wyspy eksportowano zboże oraz świerkowe drewno. Popularność polskiego świerka wykorzystywanego w angielskim szkutnictwie była tak duża, że drzewo to nazwano „spruce”, co jest zapożyczeniem z języka polskiego, ponieważ drewno sprowadzano z Prus Królewskich. Na skutek wielu wydarzeń historycznych wymiana handlowa uległa ograniczeniu, ale słowo ‘’spruce’’ w języku angielskim pozostało.
       Treścią listu była także informacja, że Szkoła Podstawowa nr 23 od 2006 roku realizuje projekty finansowane ze środków EU, które mają na celu wymianę kulturową z dziewięcioma szkołami w Europie. W ramach jednego z programów pn. „ W rajskim ogrodzie Europy” nauczyciele wraz z uczniami odwiedzili takie państwa jak: Łotwa, Włochy, Hiszpania, Grecja oraz Austria. Wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedzą byłoby niemożliwe, gdyby nie znajomość języka angielskiego, dlatego w naszej szkole dzieci uczą się go już od najmłodszych klas. Dzięki temu, uczestnicząc w projektach, mogą porozumiewać się ze swoimi rówieśnikami z zaprzyjaźnionych szkół europejskich. Dla nauczycieli projekty są cennym źródłem wiedzy, a dla naszych uczniów stanowią przykład zastosowania języka w sytuacjach dnia codziennego oraz dalszą zachętą do pracy nad opanowaniem mowy Szekspira.
       Jej Królewska Mość dowiedziała się także, że w naszej szkole organizowany jest również „Dzień języków obcych”, których celem jest przybliżenie kultury danego państwa. Uczniowie przygotowują stroje, piosenki, tańce, inscenizacje czy potrawy charakterystyczne dla określonego kraju. Każda klasa prezentuje wybrane przez siebie państwo. Wśród nich jest także Wielka Brytania.
       Odpowiedź z Windsoru nadeszła w kwietniu. Oto treść listu, który w imieniu Jej Królewskiej Mości przesłała Dama Dworu (Lady-in Waiting):
      
       Do pracowników i uczniów Szkoły Podstawowej nr 23:
       „Królowej życzeniem jest, abym w jej imieniu napisała i podziękowała Wam za list, książkę oraz broszurkę, która była dołączona do listu. To było bardzo uprzejme z Waszej strony poinformować Jej Królewską Mość o Waszym mieście Elblągu. Królowa była bardzo zainteresowana Waszą wymianą kulturową prowadzoną z innymi szkołami europejskimi w ramach realizowanych i koordynowanych projektów. Chcę jeszcze raz podziękować za Waszą kreatywność, troskę, jaką wykazujecie w dziedzinie edukacji młodych ludzi, tak jak to zostało przedstawionew liście." Podpisano Lady -in Waiting.
      
Szkoła Podstawowa nr 23 w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama