Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz Parkowania Mistrz Parkowania

Kryzys społeczeństwa obywatelskiego?

Z badania zrealizowanego w listopadzie 2007 roku wynika, że w ostatnim roku tylko 14,2 proc., czyli ok. 4,27 mln dorosłych Polaków poświęciło swój czas na bezpłatną pracę na rzecz innych. To niemal 8 punktów procentowych mniej niż w 2006 roku. Omówienie badania przysłała nam Marta Gumkowska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor. Oto ono:

Czy oznacza to, że Polacy są coraz mniej aktywni? Czy nasze społeczeństwo obywatelskie, zamiast się rozwijać, jest coraz słabsze? Odpowiadając na te pytania, należy zachować ostrożność.
     Jest prawdą, że najnowsze wyniki badań wolontariatu wpisują się w niepokojące tendencje odnotowywane w badaniach organizacji pozarządowych - problem braku osób gotowych bezinteresownie angażować się w działania odczuwa co druga organizacja.
     Warto też pamiętać, że wolontariat nie jest jedynie pochodną prospołecznych postaw, ale także obiektywnych uwarunkowań gospodarczo-strukturalnych wyznaczających zachowania i strategie życiowe ludzi. Do takich uwarunkowań, potencjalnie związanych z ostatnimi trendami w rozwoju wolontariatu w Polsce, należą np. poprawiająca się sytuacja na rynku pracy czy intensywne procesy migracyjne. Może mieć to szczególne znaczenie w przypadku osób młodych (a to one najczęściej angażują się w wolontariat), którym łatwiej obecnie wejść na rynek pracy bez konieczności „zdobywania doświadczenia” w ramach wolontariatu.
     Odnotowany w badaniach z 2007 roku spadek poziomu wolontariatu może też, paradoksalnie, świadczyć o pewnym ugruntowaniu wiedzy Polaków na temat wolontariatu. W poprzednich latach zdarzało się, że przekazanie pieniędzy SMSem lub oddanie starych ubrań do PCK traktowane było przez badanych jak wolontariat. W 2007 roku tego typu odpowiedzi, świadczących o słabym rozumieniu istoty wolontariatu, było znacznie mniej.
     
     Wyniki badania z 2007 roku świadczą jednak także o pewnych zmianach na lepsze.
     Ile czasu pracują? W roku 2007 wolontariusze poświęcali na pracę społeczną nieznacznie więcej czasu niż w roku poprzednim. Ponad 5 godzin rocznie pracowało społecznie 80 proc. wolontariuszy (a więc ok. 8 proc. Polaków). Co drugi wolontariusz w tej grupie (40 proc.) poświęcił na pomoc organizacjom więcej niż 15 godzin rocznie, zaś co czwarty (20 proc.) ponad 50 godzin.
     Komu pomagają? Porównanie wyników badań z dwóch ostatnich lat pokazuje również, że w 2007 roku wolontariusze częściej niż w 2006 działali na rzecz więcej niż jednej organizacji. Wolontariusze najczęściej wspierają swoją pracą: organizacje i grupy działające w sferze edukacji i wychowania, organizacje i grupy pomagające najuboższym (choć odsetek wolontariuszy deklarujący wsparcie tego typu organizacjom jest mniejszy niż w 2006 roku), organizacje i ruchy religijne, parafialne.
     Dlaczego to robią? Najczęstszym powodem pracy społecznej są dla wolontariuszy ich moralne, religijne i polityczne przekonania (mówi o nich 61 proc. wolontariuszy). 35 proc. angażuje się w wolontariat, licząc na odwzajemnienie pomocy w przyszłości. 34 proc. podjęło pracę społeczną ze względu na zainteresowania i przyjemność z jej wykonywania. Na czwarte miejsce (z siódmego) przesunął się powód pracy społecznej, który świadczy o umacnianiu się wewnętrznych motywacji wolontariuszy - 23 proc. wolontariuszy pomaga, bo daje im to możliwość bycia z ludźmi, nawiązania kontaktów, pozwala pożytecznie wykorzystać czas.
     Kim są wolontariusze? Najwięcej wolontariuszy jest wśród osób z wyższym wykształceniem (generalnie można zaobserwować zależność - im wyższe wykształcenie, tym większa aktywność). Tak jak w poprzednich latach, w 2007 roku najczęściej w wolontariat angażowały się osoby młode, zwłaszcza te poniżej 18 roku życia (studenci i uczniowie).
     
     Inne badania aktywności obywatelskiej potwierdzają, że w działalność społeczną angażuje się nie więcej niż 15 proc. Polaków. Zgodnie z wynikami międzynarodowego badania European Social Survey z 2007 w działalność organizacji społecznych włączało się 13,6 proc. dorosłych obywateli. Badanie European Social Survey pozwala porównać Polskę z 17 innymi krajami Europy. Pod względem poziomu wolontariatu zajmujemy przedostatnie miejsce, za krajami naszego regionu, takimi jak Słowacja (18 proc. wolontariuszy) i Estonia (24 proc. wolontariuszy), a wyprzedzając tylko Bułgarię. Procent wolontariuszy jest w naszym kraju trzy razy mniejszy niż w Hiszpanii i pięć razy mniejszy niż w Norwegii - przodującej pod tym względem w Europie.
     Tak więc, niezależnie od tego, czy odnotowany w ostatnim roku spadek aktywności społecznej Polaków potraktujemy jak „poważny kryzys”, czy „chwilowe wahnięcie”, to różnica w stosunku do innych krajów europejskich będzie tylko taka, czy jesteśmy na drugim, czy trzecim miejscu od końca. Tak czy inaczej, mamy jeszcze sporo do nadgonienia.

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Domena funkcyjna .com.pl
Konto poczty elektronicznej