Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Krzyże za wolność i solidarność

 
Elbląg, Krzyże za wolność i solidarność Uroczystość wręczenia Krzyży odbyła się w Ratuszu Staromiejskim (fot. Anna Dembińska)
Rek

Pochodzili z różnych miast, zakładów pracy. Byli w różnym wieku. Ale 35 lat temu podczas stanu wojennego zdali egzamin z patriotyzmu. Kilkanaście osób odebrało dziś w Elblągu z rąk wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusza Szpytmy Krzyże Wolności i Solidarności. Zobacz zdjęcia.

Początek lat 80. to nie był dla wielu Polaków łatwy okres. Po „karnawale Solidarności” przyszła smutna zima stanu wojennego. - Byłem dział działaczem „Solidarności” od początku, od 80. roku. Zakładałem Solidarność w Malborku na „Węźle Kolejowym”. W moim zakładzie do Solidarności zapisało się 90 procent załogi – wspominał Stanisław Kalinowski, jeden z udekorowanych dziś działaczy Solidarności.
     13 grudnia roku pamiętnego po Stanisława Kalinowskiego przyszli smutni panowie i do 18 marca 1982 r. był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Iławie. - Po wyjściu na wolność zająłem się działalnością podziemną: ulotki, zakładanie organizacji Tajnego Komitetu Kolejowego NSZZ „Solidarność – dodaje Stanisław Kalinowski.
     Potem następne represje: Przymusowa Rezerwa Wojskowa, cztery miesiące więzienia za działalność w stanie wojennym. Do 1989 r. malborski działacz zajmował się dalszą pracą w podziemnym związku. Dlaczego? - Byłem młodym człowiekiem, trochę wyniosłem z domu, który był konserwatywny, religijny. Zobaczyłem szansę zmiany, myślałem, że to będzie początek nowej rzeczywistości – wspominał Stanisław Kalinowski.
     To nie jedyny żywy świadek historii, który przyjechał dziś do Elbląga. - Na pierwszym Walnym Zebraniu „Solidarności” byłem delegatem z „Zamechu” - wspomina Ryszard Żukowski, jeden z dzisiejszych udekorowanych. Droga Ryszarda Żukowskiego do opozycji antykomunistycznej zaczęła się już w 1970 r., kiedy uczestniczył w tragicznym Grudniu w Elblągu. W Solidarności zajmował się m.in. kolportażem. 13 stycznia 1983 r. został internowany, zwolniony 27 lipca na mocy amnestii.
     - Kiedy podjąłem pracę w olsztyńskim „Stomilu”, zetknąłem się z ludźmi z Komitetu Obrony Robotników. I już w listopadzie SB posadziło mnie na 24 godziny za kolportaż nielegalnej bibuły – swoje początki wspomina Piotr Bączyk, kolejny odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

  (fot. Anna Dembińska) (fot. Anna Dembińska)


     Dziś 13 bohaterów tamtych czasów odebrało z rąk wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej Krzyże Wolności i Solidarności. Dwie osoby nie doczekały niestety tej chwili, i krzyże przyznano im pośmiertnie.
     - Tym większa chwała, że zdecydowaliście się na taką działalność, za którą tak wiele wam groziło. Państwo nie zaangażowaliście się po to, żeby otrzymać ordery i zaszczyty, tylko po to, żeby walczyć o niepodległą i demokratyczną Polskę - wiceprezes IPN Mateusz Szpytma dziękował odznaczonym.
     Krzyż Wolności i Solidarność ustanowił Sejm w 2010 r., jest nadawany działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.
     - To podsumowanie całej mojej działalności związkowej. Ale także wyróżnienie, podziękowanie, nagroda za czas internowania, aresztu tymczasowego. Późno, bo późno - 27 lat po odzyskaniu niepodległości, ale bardzo się cieszę, że to odznaczenie dostałem – mówił Stanisław Kalinowski.
     - Jestem dumny z siebie, że jednak uczestniczyłem w tym czasie i pozostawiłem po sobie ślad w historii – dodał Piotr Bączyk.
     
     Lista odznaczonych:
     
Piotr Bączyk
     Jerzy Binkowski
     Mirosław Andrzej Górski
     Zygmunt Grabowski
     Stanisław Kalinowski
     Tadeusz Mikułan
     Leszek Ignacy Naworski
     Kazimierz Franciszek Rochowicz
     Zbigniew Surowiec
     Marian Wojciechowski
     Ryszard Zaborowski
     Jan Zalewski
     Ryszard Żukowski
     Elżbieta Duszak (pośmiertnie)
     Andrzej Franciszek Stojek (pośmiertnie)

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • a o Tadziu zapomnieli?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 1
  (2016-12-20)
 • Dziękujemy za wolną Polskę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  (2016-12-20)
 • Im dalej od pamiętnych wydarzeń tym więcej zasłużonych kombatantów. To jest właśnie polskie piekło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  Spacerowicz(2016-12-20)
 • przecież nie ma już Polski, jeśli poseł wybrany demokratycznie przez naród nie jest wpuszczany do sejmu to nie można tego nazwać wolnym krajem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  (2016-12-20)
 • Prokurator Piotrowicz nie miał jakiś zasług
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  (2016-12-20)
 • Same osranice
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  Ssssss666(2016-12-20)
 • Koszula w paski i marynarka w paski, brak krawata!!!, ale mina jak u Bolka Wałęsy :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 5
  Magdalenkaa(2016-12-20)
 • Dziennikarz Pan Rafał Madajczak wymyślił absurdalnego mejla o zanikaniu sygnału TVP. Geniusze z TVP Info pokazali mejla na antenie. Pan Rafał Madajczak w celu ośmieszenia pisowskiej szczujni użył fejkowego konta i wysłał do TVP informację. Napisał, że na południu zawsze wyłączają sygnał na puentach polityków rządowych, kiedy już całkowicie mieli obnażyć opozycję. I co się stało? Ano TVPiC pokazała tą bzdurę na antenie ba ta wersja została też na antenie odczytana. Jaja jak berety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  brudnyjojo(2016-12-20)
 • Już wiem dlaczego towarzysze jednej z partii sejmowych chcą pozbyć się dziennikarzy to takie proste "Ja sam ileś razy dostałem na przykład kamerą w głowę - jarosław kaczyński, Sejm 16.12.2016 "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-12-20)
 • @Magdalenkaa - Wcale nie dziwię się towarzyszowi, że chciałby Pana Wałęsę wysłać do obozu koncentracyjnego, sponiewierać a potem zagazować i spalić. U zwolenników twojej partii to rzecz normalna i choć nazywają siebie "katolikami" na pewno nimi nie są (bo co mogę sądzić o ludziach, którzy swojego bliźniego chcieliby umieścić w KL). Dobrze, że Bereza Kartuska już poza granicami Polski. Na pewno kolega jako światły, inteligentny i praktykujący katolik wiesz, że w polskich więzieniach nie ma pasiaków. Więźniowie ubierani są drelichy koloru piaskowego, zielonego, niebieskiego lub czerwonego. No ale u was w partii nie ma żadnej świętości, wy nawet do próby upokorzenia człowieka KL wykorzystujecie, zresztą jak i trumny smoleńskie. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 3
  Polakkatolik(2016-12-20)
 • Miał. Wielokrotnie (narażając życie swoje i najbliższych) przynosił do więzienia pączki opozycjonistom. Tym samym ryzykował bardziej od tych co roznosili ulotki. Sam się tym chwalił.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  namaszczonyprzezmlaskacza(2016-12-20)
 • Miał, miał (nie przedrzeźniam kota kartofla, tak mi się tylko napisało)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2016-12-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 11
AMK Meble łazienkowe 5
Szafka RTV pod telewizor Cromer połysk 160 cm
Promocja RATY 0%