UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kto ma pszczoły, ten ma miód

 
Elbląg, Tajemnice pszczół beda odkrywać elbląscy uczniowie
Tajemnice pszczół beda odkrywać elbląscy uczniowie (fot. Michał Skroboszewski, arch portEl.pl)

Ule przy szkołach – czemu nie? Taki plan mają elbląscy pszczelarze, którzy chcą zainteresować swoją pracą najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Jak zapewniają: pszczoły są bezpieczne i krzywdy nikomu nie zrobią.

Skąd się bierze miód? Jak żyją i co robią pszczoły? Tego będą mogli dowiedzieć się najmłodsi mieszkańcy naszego miasta podczas warsztatów, które przeprowadzą elbląscy pszczelarze dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych i „starszaków” z przedszkola.
       - Chcemy pokazać „życie pszczół”. Pokazać dzieciom jak ul wygląda w środku, w jaki sposób powstaje miód i co oprócz niego „produkują” pszczoły – mówił Andrzej Kosacki, jeden z elbląskich pszczelarzy.
       Pszczelarze planują przeprowadzić warsztaty w maju i w czerwcu w swoich pasiekach. Dodatkową atrakcją dla dzieci z pewnością będzie możliwość przebrania się w strój pszczelarza. W planach jest także postawienie domków dla pszczół przy kilku elbląskich placówkach edukacyjnych.
       - Przy których dokładnie, to będzie wiadomo po rozmowach z miejskimi urzędnikami. Muszą być zachowane zarówno względy bezpieczeństwa jak i względy pożytkowe, tak aby pszczoły miały gdzie pracować – mówi Andrzej Kosacki.
       Jak zapewnia pszczelarz ustawienie uli przy szkołach nie spowoduje wzrostu zagrożenia dla uczniów. Niejako „przy okazji” zwiększy się bioróżnorodność Elbląga. Obecnie w naszym mieście jest ok. 10 pasiek zlokalizowanych głównie na obrzeżach miasta.
       Obecnie projekt jest na etapie podpisywania umowy pomiędzy urzędem miejskim w Elblągu, a elbląskim kołem terenowym Związku Pszczelarzy. Miasto dofinansuje inicjatywę kwotą 10 tys. zł, w ramach której zostanie kupionych pięć uli, 10 kompletów odzieży ochronnej dla dzieci, 35 matek miodnych, które mają odbudować populację pszczół w Elblągu. Dodatkowo zostaną wydrukowane kalendarze i będą przeprowadzone zajęcia edukacyjne dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych oraz starszych przedszkolaków. Pszczelarze chcą tez wybudować trzy domki dla pszczół samotnic, które docelowo mają przekształcić się kolonie owadów zapylających w mieście. Ciekawostką jest fakt, że pszczoła samotnica nie posiada żądła, jest więc bardziej „bezpieczna” dla ludzi.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama