Niedziela 18-11-2018, imieniny Karoliny, Romana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Iść, czy nie iść? Iść, czy nie iść?

Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat

 
Elbląg, Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat fot. nadesłana
Rek

Dziś (6 marca) w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 w Elblągu odbył się Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata pn. „Kto ratuje jedno życie, ten jakby cały świat ratował”.

Nie można uczyć dzieci o procesach zachodzących we współczesnym świecie bez odniesienia do historii. Stąd też w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 w Elblągu opracowano projekt edukacji historyczno - regionalnej „Elbląg, Moja i Twoja historia”. Główne cele projektu to kształtowanie tożsamości narodowej, więzi z krajem ojczystym i współuczestnictwo w pielęgnowaniu tradycji, ale też rozwijanie kreatywnego uczestnictwa dzieci w wydarzeniach kulturalnych i społecznych, kształtowanie tożsamości pluralistycznej, uwzględniającej poczucie własnej odmienności i jednocześnie tolerancyjnej w stosunku do różnych kultur.
     Realizując założenia projektu dziś (6 marca) w Ośrodku miało miejsce spotkanie upamiętniające polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Uczniowie w zespołach przygotowali plakaty przedstawiające życiorysy wybranych Sprawiedliwych, następnie zaprezentowali je całej społeczności Ośrodka podczas uroczystości szkolnej. Plakaty zostały umocowane na szkolnym drzewie Sprawiedliwych – na wzór drzew oliwnych w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.
     Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych to święto obchodzone 6 marca a ustanowione w 2012 roku przez Parlament Europejski. Polacy są największą grupą wśród uhonorowanych - spośród nieco ponad 26 tysięcy osób, naszych rodaków jest 6620. W wśród nich: Irena Sendlerwowa, Zofia Kossak-Szczucka, Jan Karski, Marceli Godlewski, Mieczysław Fogg, Władysław Bartoszewski, Czesław Miłosz wraz z bratem Andrzejem, Maria Rogowska-Falska, Jan Żabiński z żoną Antoniną.
     Program Sprawiedliwi wśród Narodów Świata to wyrazów wdzięczności Państwa Izrael i narodu żydowskiego dla nie-Żydów, którzy narażali swoje życie, aby ratować Żydów podczas olokaustu. Misja programu została określona w prawie ustanawiającym Yad Vashem, a w 1963 r. Ludzie uznani za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata otrzymują specjalnie wybity medal z ich nazwiskiem, dyplom uznania oraz przywilej uwiecznienia ich nazwisk na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem, w Jerozolimie. Wcześniej sadzono drzewka oliwne i umieszczano przy nich tabliczkę z nazwiskiem Sprawiedliwego. Na medalu Sprawiedliwych jest wyryte żydowskie powiedzenie „Kto ratuje jedno życie, ten jakby cały świat ratował” (Miszna, Sanhedryn 4:5). Znaczenie tych słów widać najlepiej, gdy ocaleni przybywają na ceremonię nadania tytułu z dziećmi, wnukami, a dziś nawet prawnukami. Ratujący ocalili nie tylko życie osoby uratowanej, ale także całe rodziny, których nie byłoby, gdyby nie wysiłki Sprawiedliwych.
     Upamiętnianie tych niezwykłych osób to ogromna przyjemność i duma!
     Wydarzenia, które miały miejsce na świecie, w Polsce, w naszym mieście ukształtowały następujące po sobie pokolenia, kształtują nas i nasze dzieci. Zrozumienie, że jest się członkiem pewnej społeczności, że się ja tworzy i na nią wpływa, sprawia, że wzrasta poczucie odpowiedzialności, również tej historycznej.
     Ośrodek jest też realizatorem projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”, który realizuje zobowiązania wynikające z umowy między Rządem RP a Rządem Izraela o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Ponadto umożliwia, dzięki dwustronnej umowie między Instytutem Yad Vashem i Centralnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, doskonalenie nauczycieli w Polsce i Izraelu w zakresie edukacji i pamięci o Holokauście.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Konto poczty elektronicznej