UWAGA!

Lepsze warunki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznało 515 tysięcy 630 złotych na standaryzację placówek opiekuńczo-wychowawczych z Warmii i Mazur. Kwota ta stanowi nie więcej niż 50% wydatków na ten cel. Pozostałą muszą zapewnić powiaty.

W celu zapewnienia właściwych warunków opieki i wychowania wojewoda warmińsko-mazurski poparł starania samorządów zmierzające do zakończenia procedury standaryzacji. Aby to umożliwić, wystąpił o środki finansowe na dofinansowanie standaryzacji warunków bytowych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
       30 kwietnia, podczas spotkania z kadrą kierowniczą placówek, które nie osiągnęły standardów bytowych oraz standardów opieki i wychowania określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej, rozmawiano o najczęściej występujących trudnościach w osiąganiu tychże standardów.
       Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia, każda całodobowa placówka opiekuńczo-wychowawcza musi posiadać stałe zezwolenie na funkcjonowanie. Placówki, które nie osiągnęły standardów, otrzymały zezwolenie warunkowe na funkcjonowanie do 31 grudnia 2010 roku. Zezwolenie warunkowe oznacza, że placówka musi opracować i wdrożyć program naprawczy, dotyczący osiągnięcia brakujących standardów.
       Podczas spotkania przedstawiono również raport o stanie standaryzacji całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych w województwie, procedurę wydawania zezwoleń oraz ich cofania, a także stan realizacji programów naprawczych poszczególnych placówek.
       W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje trzydzieści siedem
       całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych. W jednej z nich, na wniosek organu prowadzącego, zostało zawieszone postępowanie o wydanie zezwolenia, zaś jedenaście posiada zezwolenie warunkowe na czas realizacji programu naprawczego z uwagi na nie spełnianie standardów, tj.: przekroczona liczba dzieci, jaka może przebywać w placówce (maksymalnie 30), warunki mieszkalne dzieci niezgodne z określonymi wytycznymi w rozporządzeniu, tj.: brak pomieszczenia do zajęć terapeutycznych i sportowych, pokoju dla dzieci chorych, odpowiedniej liczby pomieszczeń do wypoczynku, braki w wyposażeniu niektórych pomieszczeń, zbyt mała liczba wykwalifikowanych pracowników pedagogicznych.
      
Edyta Wrotek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • "zbyt mała liczba wykwalifikowanych pracowników pedagogicznych", właśnie, ich kwalifikacje, predyspozycje w wielu przypadkach są znikome, a wręcz żadne. Co już przerabialiśmy w Elblągu, czy wyciągnięto wnioski ?? Wątpię.
  • A czemu elbląski portal pisze o placówkach z warmii i mazur? Może jeszcze zaczną tu być publikowane artykuły o Syberii?
Reklama