Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mam czas rozmawiać o HIV i AIDS

Rek

Co roku w Polsce odnotowuje się ok. 1200 zakażeń HIV. Wśród zakażonych najwięcej jest osób do 30 lat, ale wzrasta też liczba osób powyżej 50. roku życia. O tym, jak rozmawiać o chorobie i profilaktyce, mówi kampania „Mam czas rozmawiać”, którą rozpoczęło niedawno Krajowe Centrum ds. AIDS. W Elblągu odbędzie się konkurs poświęcony tej tematyce.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2017 r. zakażenie HIV stwierdzono u 22.038 osób, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać.
     W piątek 17 listopada ruszyła kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać” (#mamczasrozmawiac) promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Rozmowa z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza o HIV/AIDS, której źródłem jest strona kampanii mamczasrozmawiac.aids.gov.pl.
     Jednym z celów kampanii jest zachęcenie jak największej liczby osób do wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV. W Polsce w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) - których działalność jest od wielu lat koordynowana przez Krajowe Centrum do spraw AIDS - można wykonać taki test bezpłatnie, anonimowo
     i bez skierowania. Punkty znajdują się w 26 miastach w Polsce. Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie http://aids.gov.pl/pkd.
     Kulminacja kampanii nastąpi w dniu 1 grudnia 2017 roku, w którym obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.
     Z inicjatywy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu, w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS, 1 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 14 w Elblągu przy ul. Mielczarskiego o godzinie 11, odbędzie się Powiatowy Konkurs Wiedzy
     o HIV/AIDS. Zadaniem konkursu jest popularyzacja rzetelnej wiedzy na temat HIV/AIDS wśród młodzieży, podniesienie świadomości społecznej dotyczącej profilaktyki oraz zachęcenie osób podejmujących ryzykowne zachowania do wykonywania testów w kierunku HIV.
Redakcja
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
Naszywki
Naszywka HERB ELBLĄGA
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki