Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miał być odlot, będzie szpital

 
Elbląg, Miał być odlot, będzie szpital
Nadkom. Marek Cieślak do uczniów: Macie teraz wiedzę, a co z nią zrobicie to już wasza sprawa (fot. AD)

"Sosnowe wzgórze", "Armagedon", "Shaman", "Hash" czy inne nie przeniosą w inny wymiar, nie spowodują, że problemy znikną, a świat będzie piękniejszy. Nie służą do przewidywania pogody na dzień następny, nie objawią również cząstki Boga, chociaż tak głoszą niektóre ulotki. Mogą za to wywołać wymioty, biegunkę, obniżyć samopoczucie i zatruć organizm. Eksperymentowanie z tzw. dopalaczami często kończy się w szpitalu. Czasami na ratunek jest za późno...

Ponad 200 uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu wzięło dziś (13 grudnia) udział w spotkaniu poświęconym narkotykom i dopalaczom. Policja wspólnie z sanepidem od listopada zrealizowała już 30 takich prelekcji w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Tematem poruszanym na zajęciach są skutki prawne i zdrowotne zażywania środków odurzających.
     Nadkom. Marek Cieślak mówił o tym, czym są narkotyki, jaka odpowiedzialność karna grozi za ich posiadanie i sprzedaż.
     - I nie jest ważne, czy znajdziemy przy tobie kilogram czy pół grama narkotyku. Odpowiedzialność za jego posiadanie i tak jest – mówił do młodych. - A czy wskazanie komuś miejsca, w którym można zaopatrzyć się w narkotyk, jest karalne? Pewnie, że tak. Można i za to "beknąć" - kontynuował nadkom. Marek Cieślak. - A każde wejście w konflikt z prawem zostawia ślad – podkreślał policjant. - Teraz nie myślicie o przyszłości, ale taka plama na życiorysie sprawia, że szanse na zdobycie pracy spadają.
     Młodzież mogła zobaczyć, jak wyglądają testery do wykrywania narkotyków w organizmie.
     Nadkom. Marek Cieślak mówił też o dopalaczach, czyli środkach zastępczych, które często przyjmują nazwy aromatyczne np. "Sosnowe wzgórze", niepokojące np. "Armagedon" lub mylnie kojarzące się z narkotykiem np. "Hash" czy "Crank". Etykieta z napisem "nie do spożycia" nie odstrasza młodych ludzi, którzy specyfiki palą, wąchają, połykają. W nadziei na "niezły odlot".
     - Przepisy nie zabraniają sprzedaży takich środków, jak płyn do mycia naczyń czy płyn do czyszczenia toalet. Są one tańsze od tzw. dopalaczy i też trujące. Czemu więc nikt ich nie spożywa – przewrotnie pytał uczniów. - Efekt byłby ten sam – zatrucie organizmu i pobyt w szpitalu.
     Dopalacze to środki nie do użytku. Ktoś młodym ludziom wmówił, że to coś dobrego i przyjemnego. Coś, co da im szansę odlotu – to już odpowiedź nadkom. Marka Cieślaka na pytanie dziennikarzy. - Takie spotkania, jak to dzisiejsze pokazują że młodzi doskonale orientują się w cenach, wiedzą jaki środek i w jaki sposób trzeba przyjąć pomimo ostrzeżeń producenta, że nie ponosi on odpowiedzialności za ćpanie kadzidełka czy wchłanianie podpałki do drewna. Nigdy się jednak nie przyznają, że sami próbowali dopalaczy – zauważa policjant. - Zawsze jest "ja nie brałem, ale mam kolegę, który próbował".
     Czy takie pogadanki prowadzone przez policjanta i przedstawiciela sanepidu trafiają do młodych ludzi?
     - To trudny przekaz – przyznaje Marek Jarosz, szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. - Oni myślą, że będą wiecznie młodzi i zdrowi. Perspektywa zawału czy zatrucia środkami toksycznymi – to dla nich trudne do pojęcia. Trzeba więc tych młodych ludzi trochę zszokować, wstrząsnąć nimi – stwierdza. - Są oczywiście cwaniacy, którzy nadal będą myśleli, że nikt im nie podskoczy. Są jednak i tacy, którzy zauważają, po przykładach, że w realu – nie w grze komputerowej – rozgrywają się dramaty, a czasami też tragedie. Widzą, że niezniszczalność jest tylko pozorna, że tzw. dopalacze są niebezpieczne.
     - To próba apelowania do rodzącej się w młodych ludziach dorosłości – mówi o pogadankach szef elbląskiego sanepidu. - Aby zaczęli dokonywać odpowiedzialnych wyborów.
     Na temat dopalaczy rozmowy prowadzone są także z rodzicami uczniów.
     - Nie ma chyba rodziców, którzy nawet nie otarli się o temat dopalaczy – twierdzi Marek Jarosz. - Jest przecież o tym głośno w mediach. Ale nam chodzi o wzbudzenie w nich zainteresowania własnym dzieckiem – kontynuuje. - Czy wiemy gdzie i z kim przebywa? Na co wydaje pieniądze? Co robi, gdy siedzi przed komputerem?
     Marek Jarosz przyznaje ze smutkiem, że wszystkich punktów, w których młodzi ludzie zaopatrują się w tzw. dopalacze nie uda się zlikwidować. W Elblągu problem dotyczy jednego sklepu, ale największym rynkiem jest Internet. - Dlatego trzeba zlikwidować popyt – stwierdza.
     W walce z "pachnącym domkiem" elbląski sanepid też nie ustaje.
     - Toczy się postępowanie prokuratorskie, ale tym razem w kontekście spowodowania zagrożenia zdrowia i życia poprzez wprowadzanie do obrotu środków zastępczych – wyjaśnia Marek Jarosz.

  Uczniowie mogli zobaczyć m.in. jak wyglądają testery do wykrywania narkotyków w organizmie (fot. AD)
Uczniowie mogli zobaczyć m.in. jak wyglądają testery do wykrywania narkotyków w organizmie (fot. AD)


     
     Dopalacze oferta śmierci

     To wspólna kampania policji i sanepidu. Od listopada odbyło się 30 spotkań w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w których wzięły udział 732 osoby. Celem tych działań jest podnoszenie świadomości prawnej i zdrowotnej w kwestiach związanych z zażywaniem środków odurzających i dopalaczy. Dzięki funduszom ze Starostwa Powiatowego w Elblągu, policjanci wspólnie z funkcjonariuszami elbląskiej Straży Granicznej i sanepidem, stworzyli 5 tysięcy ulotek, które sukcesywnie trafiają do placówek oświatowych, urzędów, a co najważniejsze - do rodziców i dzieci. Informują o tym, gdzie szukać pomocy, ale i wiadomości nt. dopalaczy. Przeczytaj też.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • dmt. dmt !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  (2013-12-13)
 • prorpaganda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 6
  (2013-12-13)
 • Największa oferta śmierci to tytoń, uzależnia, ludzie nie potrafią tego rzucić, powoduje raka, miażdżyca choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, choroba wrzodowa, dyspepsja, impotencja. Czemu nie walczy się z tym niebezpiecznym zjawiskiem, uzaleznionych jest przecież o wiele więcej niż dopalaczami ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  klemensw(2013-12-14)
 • Nikotyna to silnie uzależniająca substancja. Nikotyna jest dość silną neurotoksyną, przewyższającą toksycznością wiele nielegalnych narkotyków[potrzebne źródło]. Stosuje się ją m. in. w mieszankach z innymi związkami jako środek owadobójczy. W większych dawkach powoduje trwałe zablokowanie działania układu nerwowego, gdyż wiąże się ona trwale z receptorami nikotynowymi w komórkach nerwowych zaburzając ich metabolizm. Pojawia się uczucie lekkości, następnie zmiana percepcji, zmiana postrzegania otoczenia, światłowstręt, zmęczenie, brak energii, uczucie oderwania od rzeczywistości, myślotok, wymioty, biegunka, występuje zamroczenie pola widzenia i pojawić się mogą halucynacje – zazwyczaj czarno-białe "wizjonerskie" obrazy. W ekstremalnie wysokich dawkach następuje utrata przytomności, drgawki i zgon.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  tarost(2013-12-14)
 • "Tematem poruszanym na zajęciach są skutki prawne. .. " HEHEHE dobre, ale jakie skutki prawne jak to legalnie funkcjonuje:)?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  Gall(2013-12-14)
 • Jest bezpieczne pod warunkiem ze się popija uryna. Najlepsza jest 2 dniowa. Przechowywać w szklanych opakowaniach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  aleksander(2013-12-15)
 • otóż skutki prawne są :) nie mówiliśmy tylko o dopalaczach, ale ogólnie o narkotykach :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  uczennicaZSG(2013-12-16)
 • Tylko że ja po zapaleniu papierosa nie mam wrażenia, że gonią mnie smoki, nie mam ochoty skakać z balkonu i mogę bez żadnych problemów prowadzić auto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-12-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Zebra
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Jezioro
Fototapeta lateksowa 360x150 cm - Zwierzątka
Fototapeta z ludźmi