Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miały ruszyć sumienie, a wywołały skandal

 
Elbląg, Miały ruszyć sumienie, a wywołały skandal fot. Witold Sadowski
Rek

Z jednej strony zdjęcia martwych, zakrwawionych płodów, z drugiej porównanie ich do ofiar wojen albo odnoszenie się do praw zwierząt. Tak wyglądają plakaty zawieszone na płocie kościoła przy ul. Robotniczej. Według fundacji, która je tam umieściła to odwoływanie się do sumienia, według mieszkańców - skandal. Zobacz zdjęcia plakatów.

Plakatów jest dziewięć, wszystkie wiszą na płocie należącym do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Robotniczej. Każdy jest, delikatnie mówiąc, kontrowersyjny - widoczne są na nich martwe, zakrwawione płody zestawione ze zdjęciami odnoszącymi się np. do czystek etnicznych w Jugosławii, do dzieci zabitych w Afryce albo do praw zwierząt.
     
     Fundacja wiesza, proboszcz wyraża zgodę
     Umieściła je tam Fundacja Pro Prawo do życia. Nie zrobiła tego samowolnie, ale uzyskała na to zgodę proboszcza parafii o. Piotra Wiśniewskiego z Zakonu Redemptorystów, który nie chce komentować treści przedstawionych na plakatach i odsyła do fundacji.
     - Zdjęcia są mocne, bo są prawdziwe. Chodzi o to, żeby działać i coś z tym zrobić, żeby dotrzeć do ludzkich serc i sumień – tak tłumaczy Ewa Penkalska z elbląskiego oddziału fundacji. – Dlaczego porównaliśmy to z wojną? Dlatego, że tam również giną dzieci, są mordowane, a aborcja to także morderstwo.
     Plakaty mają wisieć przez dwa tygodnie.
     
     Tu powinien być komentarz dorosłych
     - Myślę, że wpływ tych drastycznych zdjęć na psychikę dzieci może być różny. U części z nich te fotografie nie zrobią żadnego wrażenia emocjonalnego, u części  rozbudzi się jedynie ciekawość poznawcza, a u niektórych może wyzwolić stany lękowe. I własnie ta ostatnia grupa dzieci jest najbardziej narażona na konsekwencje takich widoków bo musimy pamiętać, że dzieci są zależne od dorosłych i na nich opierają swoje poczucie bezpieczeństwa, a widok zwłok nienarodzonych, malutkich dzieci może naruszać to poczucie bezpieczeństwa, bezpieczeństwa swojego zdrowia, życia, lęki o bezpieczeństwo swojego nienarodzonego, czy planowanego rodzeństwa - komentuje anonimowo psycholog z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. - Po drugie ważne jest czy przy oglądaniu takich zdjęć towarzyszy dziecku jakiś dorosły - mądry dorosły, kto może omówić z dzieckiem problematykę poruszaną na zdjęciach, kto odpowiednio skomentuje te fotografie. Małe dziecko nie rozumie znaczenia tych fotografii, widzi konkretny obraz, który może różnie odczytywać. Po trzecie istotna jest również kwestia dostępności wystawy - dzieci nawet w drodze ze szkoły mogą iść same pooglądać takie zdjęcia. A tego typu obrazki - jeżeli "muszą być pokazywane światu"- powinny być pokazywane za zgodą rodziców i z odpowiednim komentarzem mądrych dorosłych.
     
     To już nawet nie jest obrażanie uczuć religijnych
     Czy taka forma mówienia o aborcji ma szansę dotrzeć do serc i sumień elblążan? Niekoniecznie.
     - Coś takiego absolutnie nie powinno wisieć, a tym bardziej na kościelnym płocie. To sprawa każdej kobiety i jej sumienia, a nie kościoła – komentuje jedna z pań, która przyglądała się wystawie.
     - To po prostu skandal! - dodaje inna.
     - To jest moja parafia, ale ja tu więcej nie przyjdę. Te zdjęcia są po prostu okropne – mówi kolejna.
     - To już nawet nie jest obrażanie uczuć religijnych. To po prostu obraza ludzkich uczuć – dodaje jeden z przechodniów. - Rozmowa o aborcji jest potrzebna, ale na pewno nie w takiej formie.
     Na pięć zapytanych osób tylko jedna wzruszyła ramionami i powiedziała, że "skoro wisi to niech sobie wisi".
     
     To wykroczenie?
     Niektórzy natomiast od słów przeszli do czynów.
     - Zgłosiły się do nas dwie osoby, które powiadomiły policję o tym, że takie plakaty zostały rozwieszone. Teraz policja bada, czy popełniono wykroczenie – tłumaczy asp. Krzysztof Nowacki z KMP w Elblągu.
     I dodaje, że może za nie odpowiadać zarówno ten, który plakaty wywiesił, jak i ten, który na to pozwolił. Jeśli policja uzna, że doszło do wykroczenia winny może odpowiadać z art. 141 Kodeksu Wykroczeń - "Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych,podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany" albo z art. 51. § 1. - Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
     
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A co na psychika małych dzieci które to oglądną ?? Radzę omijać ten budynek jak jest się z dzieckiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  57 18
  (2014-03-18)
 • Psychika dzieci też mi coś, a w internecie pewnie pornusy oglądają i co ? Ja osobiście nie mam nic przeciwko tym plakatom. Prawda w oczy kole. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 78
  GoGoPowerRangers(2014-03-18)
 • zgadzam się. nikt tutaj o dzieciach nie myśli, ani o tych nienarodzonych ani o tych spacerujących czy idących do szkoły czy kościoła. Ta " manifestacja" ma na celu jedynie moherowy rozgłos i wypromowanie siebie. Może pani penkalska aspiruje do polityki i wystartuje w zbliżających się wyborach, w końcu niedaleko pada jabłko od jabłoni. Gdyby ta gromada moherów i zidiociałych lanserów myślała o nienarodzonych dzieciach, to w swojej obecnie pseudofundacji, zajeliby się pomaganiem kobietom w ciężkich, kryzysowych sytuacjach, kobieta biednym, mającym już gromadke dzieci, kobietom po gwałtach lub nastolatkom w ciaży, w końcu kobietom które udrodziły i na co dzień zmagają się z ogromnymi problemami wychowując chorę dziecko. Ta banda oszołomów nie ma pojęcia o wyżej wymienionych problemach normalnych rodzin i ludzkich dramatach. Antykoncepcja nie, aborcja nie, a pomocy znikąd. Mogę się załozyc o milion, ze żadna z tych bab nie była w hospicjum, gdzie leża dzieci z nieuleczalnymi chorobami, żadna nie wie jak to jest nie mieć na buty czy chleb dla piątki dzieci. One nadwyżki ze swojej emerytury przeznaczają na toruńska rozgłośnię. tyle w temacie, chociaż tak naprawdę to szkoda słów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  70 12
  matkatrojkidzieci(2014-03-18)
 • GoGoshit, jak prawda? cztero, piecio czy szeciolatki oglądają pornosy???!!! Wiesz jak zareagowała na to moja sześcioletnia córka? Jestes zwykłym polglowkiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  47 8
  (2014-03-18)
 • A moim zdanie am to bardzo dobrze że te plakaty wiszą. Trzeba nazywać rzeczy po imieniu a aborcja to mordrestwo z zimną krwią na niewinnym i bezbronnym dziecku. I to nie jest tylko spawa sumnienia kobiety, bo kobiety nie mają świadomości jak wygląda aborcja a dokładnie jak wygląda dziecko po aborcji. Jak zobaczą to może nie zdecydują się na aborcję. Dziesiejszy świat i ludzie nie lubią PRAWDY, dlatego się tak burzą na widok tych plakatów. Dzieciom też trzeba mówić prawdę i uświadamiać że zło jest złem, by potem nie dały sobie wcisnąć tego medialnego g. .. .Popatrzcie i rozważcie w sercach co jest dobre a co złe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31 66
  mimbarcikowscy(2014-03-18)
 • mimbar. .. na wszystko przychodzi czas, rozumiem ze swoim kilkuletnim dzieciom puszczasz na dobranoc horrory jak zarzynają ludzi??? co można pokazać 14latkowi, tego nie można pokazac 5latkowi. ale o tym wie tylko inteligentna osoba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  38 8
  (2014-03-18)
 • mimbar. .. jeszcze jedno, zgadzam się, to nie jest sprawa sumienia tylko kobiety. .. kobieta sama sobie dziecka marchewka nie zrobiła. zacznijmy od tego gdzie jest kochający, chcący dziecka tatuś który te dziecko swiadomie począł. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  36 4
  (2014-03-18)
 • Jacy ludzie są obłudni-popieracie zabijanie dzieci a obruszacie się na to jak to wyglada?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 22
  Dr.Wal(2014-03-18)
 • Gratuluje rodzicom którzy przyprowadzają tam dzieci do tego budynku. Moim zdaniem powinno odbierać się je im za narażanie zdrowia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 22
  kuplo(2014-03-18)
 • Widać parafia przy ul. Robotniczej rozkręciła biznesik i się reklamuje!wystarczy pewnie zapukać w przepastne drzwi i dogadać się o cenę wykonania aborcji w piwnicy ww. kościoła!co na to urząd skarbowy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 20
  parafianinhi,hi,hi(2014-03-18)
 • " największym niebezpieczeństwem zagrażającym pokojowi jest dzisiaj aborcja. Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie byśmy się nawzajem nie pozabijali?” legalną aborcję pierwszy wprowadził Lenin, tuż po nim Hitler. .. aborcja to nie jest zabieg, to morderstwo bezbronnego dziecka i przestańmy się oszukiwać!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 22
  (2014-03-18)
 • Obowiązujący kompromis aborcyjny jest i pozostanie jedynym rozsądnym rozwiązaniem w tej sprawie, choć zawsze znajdą się fanatycy katoliccy lub lewaccy chcący zburzyć status quo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 9
  (2014-03-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Polar z haftem
Czapka z nadrukiem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywki