Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Międzynarodowy Dzień Mediacji

Elbląg, Międzynarodowy Dzień Mediacji

W trzeci czwartek października rokrocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji. W ramach tych obchodów, Sąd Okręgowy i Sąd Rejonowy wraz z Elbląskim Centrum Mediacji organizuje w dniach 18 - 20 października dni otwarte.

W naszym codziennym życiu pojawiają się rozmaite konflikty. Z jednymi radzimy sobie sami, rozwiązanie innych zmusza nas do szukania pomocy na zewnątrz. Najczęściej stosowaną formą rozstrzygania sporów w Polsce jest sąd. Niestety bywa tak, że orzeczenia sądów są dalekie od naszych oczekiwań. Nie jesteśmy z nich zadowoleni, więc wykorzystujemy wszystkie możliwe środki odwoławcze, aby osiągnąć zamierzony cel. Proces taki trwa tygodnie, miesiące, a nawet lata. W tym czasie udowadniamy swoje racje, walcząc z drugą stroną sporu jak z przeciwnikiem. Ponosimy kolejne koszty, a efekt niekoniecznie jest taki jakiego byśmy oczekiwali. Niewiele osób wie, że oprócz drogi sądowej istnieje alternatywa w postaci mediacji.
     
     Czym jest mediacja?
     
Słowo „mediacja” pochodzi z greckiego medos, co oznacza - pośredniczący, neutralny, nie przynależny do żadnej ze stron. Rzymskie mediatio oznacza pośrednictwo.
     Mediacja to dobrowolny i poufny inny wobec drogi sądowej sposób rozwiązywania sporów pomiędzy stronami w obecności bezstronnej i neutralnej osoby trzeciej – mediatora.
     W mediacji zatem sami zainteresowani szukają najwłaściwszego rozwiązania, bez przeprowadzania postępowania dowodowego, czy walki na argumenty prawne swoich pełnomocników. Strony mają możliwość rozmawiania między sobą nie tylko o problemie, ale również o uczuciach i oczekiwaniach.
     Zasadniczym celem mediacji jest wypracowanie ugody satysfakcjonującej obie strony. Treść ugody jest wynikiem wzajemnych ustaleń pomiędzy stronami, nie zaś władczym rozstrzygnięciem sądu. Ugodę zawartą przed mediatorem, sąd na wniosek stron zatwierdza i ma ona moc prawną ugody zawartej przed sądem.
     Warto również wskazać, że mediacja to proces, w którym obowiązują takie zasady jak dobrowolność, bezstronność, neutralność, poufność, akceptowalność, bezinteresowność i fachowość.
     
     Jak skierować sprawę do mediacji?
     
Jeżeli jeszcze nie skierowałeś sprawy do sądu powinieneś:
     - udać się do najbliższego ośrodka mediacji. W Elblągu mediacje prowadzi Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej,
     - złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji. Ośrodki mediacyjne mają gotowe formularze, w których wskazujesz strony mediacji (dane kontaktowe), przedmiot mediacji,
     - wybrać mediatora z listy stałych mediatorów.
     Jeżeli twoją sprawą już zajął się sąd powinieneś:
     - Wystąpić z wnioskiem do sądu o skierowanie sprawy do mediacji.
     - Nie musisz wskazywać mediatora. Możesz zaakceptować mediatora wskazanego przez sąd w postanowieniu lub wybrać innego.
     
     Jakie korzyści daje mediacja?
     
Przede wszystkim daje możliwość współdecydowania przez strony o sposobie rozwiązania sporu. Do korzyści płynących z mediacji należy zaliczyć także:
     - poufność – posiedzenia sądu są jawne, poza przypadkami określonymi w ustawie. W mediacji uczestniczą tylko strony i mediator,
     - postępowanie mediacyjne jest szybsze. Nie ma skomplikowanego postępowania dowodowego. Strony współdecydują o terminach kolejnych spotkań,
     - spór pozostaje w rękach stron, nie zaś w gestii prawników walczących na argumenty prawne. Strony same negocjują w zakresie składanych propozycji prowadząc dialog,
     - możliwość poprawy relacji – rozmawiając strony dają sobie szansę wzajemnego zrozumienia motywów działania,
     - koncentracja na interesach i potrzebach stron – strony skupiają się na rzeczywistych oczekiwaniach, nie na terminach i dowodach,
     - niskie koszty,
     - możliwość uzyskania ugody zatwierdzonej przez sąd bez skomplikowanego postępowania sądowego,
     - mediacja nie zamyka drogi sądowej.
     
     W dniach 18 - 20 października w siedzibie Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej przy ul. Stefczyka 7-8/6 w godzinach od 10 do 16 dyżurować będą sędziowie Sądu Rejonowego oraz Stali Mediatorzy. W trakcie tych spotkań będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat postępowania mediacyjnego.
Anna Olszewska, prezez ECMiAS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED