Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Międzynarodowy Dzień Niewidomych w „Słoneczku”

 
Elbląg, Międzynarodowy Dzień Niewidomych w „Słoneczku” fot. nadesłana
Rek

W środę, 4 listopada świetlica „Słoneczko”, działająca przy Szkole Podstawowej nr 8, świętowała Międzynarodowy Dzień Białej Laski oraz Międzynarodowy Dzień Niewidomych.

15 października od 1970 roku obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Białej Laski, natomiast 13 listopada od 1946 roku, w dzień urodzin Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych.
     Oba te święta mają na celu zwrócenie uwagi, że wśród społeczeństwa funkcjonują osoby niewidome i słabowidzące, które zmagają się z wieloma trudnościami – nie tylko natury infrastrukturalnej i technicznej, ale przede wszystkim społecznej.
     Mając na uwadze uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób niewidzących, wychowawczynie Świetlicy „Słoneczko”, zaprosiły panią Justynę Rogowską – osobę niewidomą, prezesa zarządu Fundacji „Niewidomi na Tandemach”.
     W świetlicy miały miejsce dwa spotkania: dla młodszych wychowanków oraz starszych. Podczas prezentacji pani Justyna zapytała dzieci, kim jest osoba niewidoma i w jaki sposób możemy ją poznać. Opowiedziała o swoich doświadczeniach. Pokazała w jaki sposób należy reagować, kiedy spotkamy na swojej drodze osobę niewidzącą i jak można jej pomóc. Uczniowie mieli okazję przeprowadzić panią przez salę świetlicy. Następnie prowadząca pokazała przedmioty, które w życiu codziennym ułatwiają jej funkcjonowanie. Dzieci mogły obejrzeć podręczniki napisane alfabetem Braille'a, książeczki z obrazkami dla osób niewidomych, tabliczkę do wykonywania działań matematycznych oraz specjalną maszynę do pisania. Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę napisane swoje imię alfabetem Braille'a. Wychowankowie mieli okazję dopytać gościa o rzeczy, które ich zaciekawiły.
     Na zakończenie dzieci obejrzały krótkie filmy pokazujące w jaki sposób działa Fundacja „Niewidomi na Tandemach”. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ uświadomiło uczniom, że osoby niewidome przy wsparciu osób widzących mogą prowadzić aktywny tryb życia uczestnicząc w rajdach rowerowych.
Marzena Skonieczna, wychowawca świetlicy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety dziecięce
Zdjęcia i plakaty w wielkim formacie
Fototapety do łazienki
Obrazy na alupanelu