Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Elbląg, Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

W 1992 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło dzień 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Według danych ONZ ponad 600 milionów ludzi, czyli około 10 procent populacji światowej, jest dotknięta różnymi formami inwalidztwa.

Niepełnosprawni żyją w odmiennych warunkach, mają jednak podobne doświadczenia - są dyskryminowani i wykluczani poza nawias społeczny, codziennie zmagają się ze swoimi ułomnościami. Bariery nie byłyby tak trudne do pokonania, gdyby każdy z nas choćby pomógł starszej pani chodzącej o kulach pomógł z zakupami… raz w tygodniu.
     Choć wydawać by się mogło, że świadomość problemów ludzi niepełnosprawnych oraz uruchamiania mechanizmów służących poprawie sytuacji tych osób i zapewnieniu im równych szans w naszym kraju dzięki takim organizacjom jak np. nasz elbląski ERKON jest coraz większa, wciąż pozostaje wiele w tej materii do zrobienia. Integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, o której mówi rezolucja 47/88 ONZ, wciąż pozostaje raczej w fazie bardziej życzeniowej. No, może politycy przypominają sobie o tej grupie przed wyborami, licząc na poparcie. Dobrze się przecież „prezentuje” taki czy inny polityk na zdjęciu z osobą niepełnosprawną itp. Poprawia to z pewnością wizerunek polityka, przysparza głosów, ale jak to się przekłada na późniejszą pracę choćby legislacyjną na rzecz niepełnosprawnych? Czy osoby takie rzeczywiście reprezentują interesy tej, przecież całkiem sporej grupy społeczeństwa?
     Powodów takiej sytuacji jest wiele. Jeszcze w niedalekiej przeszłości w naszym kraju osoby schorowane czy dotknięte kalectwem na skutek różnych wypadków losowych traktowano jak „niewidzialne”, a tym samym pozbawione jakiegokolwiek prawa do godnego życia oraz realizacji przerwanych, czasem nagle, planów i marzeń. Odmawiano niepełnosprawnym równego dostępu do podstawowych praw i wolności takich jak opieka zdrowotna, zatrudnienie, edukacja, głosowanie, uczestnictwo w życiu kulturalnym.
     Konsekwencją takiego traktowania było wykluczenie niepełnosprawnych z głównego nurtu społeczeństwa poprzez umieszczanie ich w specjalnych zakładach, szkołach i osobnych budynkach mieszkaniowych, zakładając, że ludzie chorzy nie będą w stanie radzić sobie w normalnym życiu. A przecież wypadek samochodowy czy nagła choroba może dotknąć każdego z nas! Może i dotyka kogoś z naszej rodziny.
     Toteż głównym zadaniem w polityce zarówno Unii Europejskiej jak i wielu państw na świecie stało się umożliwienie i zapewnienie osobom niepełnosprawnym aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym, zawodowym i kulturalnym przy jednoczesnym poszanowaniu i akceptacji ich odmienności. Pomocna w realizacji powyższych celów będzie z pewnością opracowana przy pomocy ONZ Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, która została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne NZ w 13 grudnia 2006 roku. Wejdzie ona w życie po ratyfikowaniu jej przez co najmniej 20 ze 192 krajów członkowskich. Konwencja ta jest pierwszym międzynarodowym traktatem w dziedzinie praw człowieka uchwalonym w XXI wieku, która wypełnia lukę w prawie międzynarodowym dotyczącym praw człowieka. Zapewnia ona obywatelskie i polityczne prawa, uczestnictwo w życiu społecznym, prawo do edukacji, opieki zdrowotnej, pracy i praw socjalnych. Jest też pierwszym traktatem, skupiającym się wyłącznie na osobach niepełnosprawnych, który przyznaje im wyraźne prawa, zwracając uwagę na cztery priorytety, które mają zapewnić równość osobom niepełnosprawnym w społeczeństwie. Są to: promocja praw osób niepełnosprawnych oraz poszanowanie ich godności; włączenie tematyki niepełnosprawności do wszystkich kwestii związanych z rozwojem społecznym i gospodarczym państw oraz możliwość swobodnego przemieszczania się w otoczeniu wolnym od barier dla osób niepełnosprawnych, do informacji i usług komunikacyjnych; wspieranie organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne poprzez „Dobrowolny Fundusz na Rzecz Osób Niepełnosprawnych” (UN Voluntary Found on Disability). Głównym celem Funduszu jest wspieranie organizacji pozarządowych w realizacji postanowień zawartych w Konwencji. Fundusz udziela wsparcia organizacjom, których działalność skierowana jest na podnoszenie świadomości w zakresie niepełnosprawności, wymianę doświadczeń oraz rozpowszechnianie technologii ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym.
     
     O niepełnosprawnych w Elblągu mówi Eliza Popławska-Jodko, dyrektor Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych:
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka HERB ELBLĄGA
POLO z HAFTEM