Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Międzynarodowy Dzień Wody

Każdego roku na świecie umiera prawie 2 miliony dzieci z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Nazywana niebieskim złotem woda jest niezbędna do życia. Bez niej po prostu życia by nie było. Dlatego hasło tegorocznych obchodów Dnia Wody brzmi: Wspólna Woda - Wspólne Szanse.

Światowy Dzień Wody ustanowiony został 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ideą obchodów ustanowionego na dzień 22 marca jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.
     Od kilku lat Polska Akcja Humanitarna prowadzi program budowy studni w krajach rozwijających się, celem którego jest zapewnienie wody pitnej ludności zamieszkującej m.in. na obszarze Sudanu Południowego. Jak pokazują przerażające statystyki, jedynie 25-30 proc. dzieci w tym kraju ma dostęp do edukacji, niecałe 40 proc. ma dostęp do wody pitnej, a śmiertelność kobiet przy porodach jest najwyższa na świecie (2037 zgonów na 100 000 porodów).
     
     Podłoże klęski humanitarnej w Sudanie
     W styczniu 2005 roku podpisana została umowa pokojowa, która zakończyła trwający 22 lata konflikt pomiędzy islamską północą i chrześcijańsko-animistycznym południem. Wraz z napływem powracających uchodźców z Ugandy, Kenii, Etiopii, Demokratycznej Republiki Konga (około 0.5 mln) oraz z pozostałych części kraju (około 4 mln) pojawił się problem ich reintegracji. Na tych, którzy zdecydowali się powrócić, nic nie czeka. Brakuje jakiejkolwiek infrastruktury, dostępu do wody pitnej, edukacji i opieki medycznej, co sprawia, że znaczna część z tych osób decyduje się na ponowne opuszczenie Południowego Sudanu. Od 2007 roku IOM i UNHCR apelują o zwiększenie funduszy na pomoc dla Południowego Sudanu w celu ułatwienia procesu reintegracji i odbudowy. Ilość czynnych pomp wodnych jest nieadekwatna do wzrastającej liczby ludności, co prowadzi do okresowych migracji oraz bardzo długich kolejek po wodę. Zdarza się, że studnie są eksploatowane 24 godziny na dobę, przez co często ulegają awariom. W hrabstwie Uror w prowincji Jonglei na jedną studnię przypada 10 000 mieszkańców. W hrabstwie Akobo w tej samej prowincji na jedną studnię przypada nawet 15 000 mieszkańców. Ludność czerpie wodę głównie ze stawów, kałuż i okresowych rzek, co ma negatywny wpływ na stan ich zdrowia i średnią długość życia, która nie przekracza 40 lat. Dodatkowo przeplatające się susze i powodzie spowodowały w przeciągu ostatnich kilku lat bardzo niskie plony, co znacznie pogorszyło sytuację w regionie w zakresie bezpieczeństwa żywieniowego. Niosąc pomoc, Polska Akcja Humanitarna postanowiła wybudować studnie wody pitnej dla miejscowej ludności. Lokalizację ujęć wody PAH wyznaczała we współpracy z lokalnymi władzami i starszyzną plemienną, chcąc tym samym mieć pewność, że każda ze studni powstanie w miejscu, gdzie woda jest najbardziej potrzebna. Następnie wykonano niezbędne badania geologiczne. Jakość wody dostarczanej przez studnie z pewnością przyczynia się do zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów w regionie miasta Bor. Bliskość ujęć jest korzystna szczególnie dla dzieci zamieszkujących wioski. Czas, który dotąd poświęcały na donoszenie naczyń z odległych źródeł, mogą poświęcać na edukację i zabawę.
     
     Podsumowanie dotychczasowych prac
     W styczniu 2008 roku w Sudanie Południowym Polska Akcja Humanitarna zakończyła realizację projektu budowy 11 ujęć wodnych w gminach Makuach i Kolnyang. Z każdej studni korzysta średnio 800-1000 osób dziennie. Dzięki studniom nie muszą już pić zanieczyszczonej wody z Nilu. Od momentu zakończenia projektu przeszkolone miejscowe komitety wodne przejęły odpowiedzialność za dalsze właściwe funkcjonowanie studni.
     Dotychczas, ze środków zgromadzonych dzięki Kampanii Wodnej, udało się wywiercić osiem studni w Południowym Sudanie i naprawić kolejnych dziesięć. W ramach innych projektów, realizowanych między innymi z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polska Akcja Humanitarna wybudowała lub naprawiła w tym regionie kolejnych 28 studni. Planowana jest budowa kolejnych ujęć wody pitnej, gdyż każda nowa studnia przyczynia się do rozwiązania kryzysu wodnego w tym kraju.
     
     Każdy może pomóc
     Pomóc w budowaniu studni można, kupując na przykład breloczek za 5 zł, koszulkę z logo akcji, „kroplę wody” za 7 zł lub inny gadżet w sklepiku internetowym Polskiej Akcji Humanitarnej pod adresem www.sppah.org.pl . Kampanię wodną można też wesprzeć, kupują nową wodę mineralną „Cisowianka” w butelkach o pojemności 0,33 l. Cena jednej butelki wynosi 1 zł. W promowanie tej formy pomocy zaangażowała się aktorka Agata Buzek, co można zobaczyć choćby w telewizyjnych spotach reklamowych.
     
     Źródło: PAH
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i oryginalne części Audi
Ubezpieczenia OC i AC
Serwis i oryginalne części Seat