UWAGA!

Miejsc w szkołach nie zabraknie

 Elbląg, III Liceum Ogólnokształcące przeprowadziło się na ul. Browarną
III Liceum Ogólnokształcące przeprowadziło się na ul. Browarną (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Przekonuje elbląski ratusz. W roku szkolnym 2019/2020 ósme klasy podstawówki i trzecie klasy gimnazjum w Elblągu opuści 1907 absolwentów. W jakich kierunkach będą mogli się kształcić? Szczegóły poznamy w lutym przyszłego roku.

Rok szkolny 2018/19 będzie trudny dla oświaty. We wrześniu do pierwszych klas liceów, techników i branżówek pójdą absolwenci podstawówek i ostatni rocznik gimnazjów.
- W elbląskich szkołach w czerwcu 2019 roku gimnazjum skończy 892 uczniów, a klasy ósme szkół podstawowych 1015 uczniów – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
W Elblągu czeka na nich 2960 miejsc. Dodatkowe miejsca są przeznaczone dla uczniów podstawówek i gimnazjum spoza Elbląga.
- Dotychczasowe wyniki rekrutacji wskazują, iż wśród wszystkich uczniów przyjętych do klas pierwszych elbląskich szkół ponadgimnazjalnych absolwenci gimnazjów spoza Elbląga stanowili ok. 30-40 proc. - wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.
W jakich kierunkach będą się kształcić? Tego na razie nie wiadomo. Dokładna oferta edukacyjna będzie znana do końca lutego. Ratusz planuje utworzenie 101 oddziałów klas pierwszych.

Co wiemy?
Nowe szkoły na razie nie powstaną. Rada Miejska ubiegłej kadencji zmieniła już ustrój szkolny (oddziały gimnazjalne zostały włączone do liceów, a niektóre szkoły zmieniły swoją siedzibę). Od 1 września 2020 r. prawdopodobnie powstaną szkoły branżowe II stopnia. Jakie? Odpowiedź ratusza jest dość enigmatyczna. - W zależności od potrzeb i zainteresowania tym etapem kształcenia wśród absolwentów szkół branżowych I stopnia – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.
Nie wiadomo jeszcze, w jakich kierunkach będą mogli się kształcić absolwenci podstawówek i gimnazjów. Przypomnijmy, że uczniowie obu typów szkół mieli inną podstawę programową i muszą iść do innych typów szkół. Przykładowo: absolwent gimnazjum pójdzie do trzyletniego liceum, a jego kolega, który skończył ósmą klasę szkoły podstawowej będzie mógł wybierać z ofert liceów czteroletnich. W związku z tym w murach np. II Liceum Ogólnokształcącego będą de facto funkcjonować dwie szkoły: trzyletnie liceum dla absolwentów gimnazjów (które naturalnie skończy swoją działalność za trzy lata, kiedy ostatni rocznik dzisiejszych gimnazjalistów zakończy etap obowiązkowej edukacji) oraz czteroletnie liceum dla absolwentów podstawówek. Analogicznie wygląda kwestia techników (odpowiednio cztero- i pięcioletnich).
- Przygotowaliśmy 1450 miejsc dla absolwentów gimnazjów i 1510 dla kończących szkołę podstawową – informuje pracownik biura prasowego ratusza.
Nieoficjalnie wiadomo, że urzędnicy chcą wzmocnić kształcenie zawodowe.
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Tyle co do mnie docieralo I dociera to Reforma szkolnictwa to totalny babol I miejsc dla wszystkich nie starczy,a dodatkowo przed koncem roku I przed maturami Broniarzyk zarzadzi strajk I bedzie ogolnopolski bajzel Garbusiarz Cullis at
  • Nie no owszem miejsc w szkolach nie zabraknie, ale wieksza polowa tych ludzi wyjedzie pozniej na studia do innego miasta bo niestety wyzsze szkoly u nas w miescie to porazka
  • do szkoły? po co? przecież do pobierania 500+ w przyszłości wystarczy urodzić dzieci, więc teraz lepiej iść peta zapalić niż się uczyć. ..
  • ale nauczycieli i owszem
  • Wez sie zastanow co ty piszesz. Zycie z 500plus to by byla wegetacja. Nie wiem ile tych dzieci musialbys narobic zeby z tego zyc jak krol nie przeznaczajac ani grosza na dzieciaka.
  • Elbląg to stan umysłu
  • Przepełnione klasy, nauka na dwie zmiany, dzieci nadal dżwigają ciężkie tornistry. A oni tego nie zauwazją. Wam worki z 50 kg ziemniaków na plecy i noście.
  • Brak sal gimnastycznych przy każdej szkole, brak bieżni by dzieci biegały. A potem gadanie że dzieci tyją.
  • Niektóre mamuśki nie patrzą na to w tej kategorii, dopóki faceta w d*** nie kopnie, ciągnie siano z niego aż się skończy, żyją na kocią łapę, urodzi, ojciec oficjalnie nigdzie nie pracuje, więc ona dodatkowo na każde dziecko bierze alimenty od państwa, dodatek opiekuńczy niekiedy, rodzinne, etc. .. mają gdzieś to wszystko. Dostają też świadczenia rzeczowe w postaci ubrań, środków czystości, żywności w ramach pomocy w UE, dopłat do ogrzewania lub opał, dopłat do mieszkania, wyprawki szkolne obecnie, książki są darmowe w szkole więc kupować nie trzeba. Więc tak jak niektóre mają przychówek pięciorga dzieci to samego 500+ masz 2500zł + dodatki, dziećmi i tak zajmuje się zwykle babcia, więc i też da im jeść. .. czysta patologia
  • Gdańsk, Pruszcz i okolice tgo jeden wielki plac budowy nowych miejsc pracy, a w tej dziurze od 30 lat nie pojawil sie ani jedne powazny inwestor. Najlepiej zaorajcie te wszystkie szkolki i zaproponujcie mlodziezy bon mieszkaniowy na zamieszkanie w Gdansku.
  • Ot, myślał, myślał i wymyślił. Geniusz dosłownie, błysk intelektu, no to teraz czas wykształcenie uzupełnić zaczynając od średniego i później studia I i II stopnia, doktorat, habilitacja i profesura.
  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hanki Sawickiej. Nawet fajne czasy. ;)
Reklama