UWAGA!

Mieszkańcy wskażą, a uczniowie zaprojektują bezpieczne przestrzenie

 Elbląg, Wczoraj w ZST odbyło się  pierwsze spotkanie dotyczące programu "Bezpieczna przestrzeń"
Wczoraj w ZST odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące programu "Bezpieczna przestrzeń" (fot. KMP Elbląg)

Sześć razy łatwiej przewidzieć miejsce niekorzystnych zjawisk niż profil ich sprawcy. Ważna jest również więź sąsiedzka, której w dzisiejszych czasach po prostu nie ma. W swoim środowisku, na swoich osiedlach jesteśmy anonimowi, a to źle – tłumaczył mł. insp. dr inż. Andrzej Urban, prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i zachęcał do przeprojektowania terenów osiedlowych, szkolnych czy przedszkolnych w celu poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście. W Szczytnie to się już sprawdziło. Czas na Elbląg.

1 września 2011 r. w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Grottgera ruszyła innowacja pedagogiczna pn. „Bezpieczna przestrzeń jako innowacyjność w projektowaniu architektonicznym i urbanistycznym”. To również nazwa projektu realizowanego wspólnie z Komendą Miejską Policji w Elblągu, w którym będzie wykorzystywany m. in. potencjał mieszkańców, jako doradców.
       Na spotkaniach organizowanych przez administratorów terenów i budynków będą promowane i kształtowane tzw. bezpieczne przestrzenie poprzez szkolenie przedstawicieli administratorów w zakresie: monitoringu wizyjnego, bezpiecznej infrastruktury, metod technicznego zabezpieczenia mienia. Współpraca ta będzie realizowana przy współudziale lokalnych mediów. Na łamach portali internetowych (także portELu, który wspiera program), w miejscu komunikowania się z czytelnikami mogą oni zgłaszać tereny, budynki, których niekorzystnie zaplanowane otoczenie może stwarzać zagrożenie przestępczością.
       Uczniowie ZST, w ramach praktyk, bezpłatnie przeprojektują wskazane tereny. Z ich pracy będą mogli skorzystać właściciele czy zarządcy budynków.
       Wczoraj (3 listopada) w Zespole Szkół Technicznych odbyło się spotkanie, podczas którego omówione zostały szczegóły programu „Bezpieczna przestrzeń”. Wzięli w nim udział przedstawiciele KMP w Elblągu, zarządcy nieruchomości, prezesi spółdzielni mieszkaniowych, przedstawiciele Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego, radni, samorządowcy, a także dyrektorzy Instytutów PWSZ - uczelni, która również stanie się partnerem projektu.
       - Najważniejsze słowo dla policjanta to BEZPIECZEŃSTWO – mówił insp. Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu. - Dlatego prowadzimy działania „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczne ferie”, „Bezpieczna droga do szkoły” itp. Aby poprawić stan bezpieczeństwa w naszym mieście sięgamy także do doświadczeń innych. Szczególnie zainteresowały nas działania Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie dotyczące przeprojektowania przestrzeni – wskazał insp. Osik. - Funkcjonalność, estetyka – tak, ale przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców.
       - Zadaniem Policji jest profilaktyka, prewencja, zapobieganie. Znajdź przyczynę niekorzystnego zjawiska i ją usuń. To dotyczy także kształtowania przestrzeni – przekonywał mł. insp. dr inż. Andrzej Urban, prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. - Analizując zjawisko przestępczości bierzemy pod uwagę sprawcę, ofiarę i miejsce. A miejsce właśnie, sześć razy łatwiej przewidzieć niż profil sprawcy. Warto więc otworzyć przestrzenie i w ten sposób zadbać o własne bezpieczeństwo. Nie namawiam tu do masowej wycinki drzew – zaznaczył z uśmiechem. - Chodzi o mądre przeprojektowanie terenów.
       W Elblągu stroną projektową zajmą się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych.
       - Miasto nie jest do końca zaprojektowane tak, by było bezpiecznie. Nasze dzieci bawią się na osiedlach,w których nie ma infrastruktury do zabawy. Przedszkola też pozostawiają wiele do życzenia. I tu nie chodzi o to, by wytknąć błędy, bo kiedyś inaczej podchodzono do tych spraw. Teraz inaczej patrzymy, chcemy iść z duchem czasu. Stwierdziliśmy więc, że my, nauczyciele, w młodych ludziach będziemy wszczepili podstawową wiedzę, jak należy projektować, by nasze dzieci, nasze społeczeństwo było bezpieczne – wyjaśniała Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu. - To wyzwanie dla uczniów, nauczycieli, ale i dla architektów czy projektantów, z którymi na co dzień pracujemy.
       „Bezpieczna przestrzeń jako innowacyjność w projektowaniu architektonicznym i urbanistycznym” to innowacja pedagogiczna, która weszła w życie 1 września tego roku, a już są pierwsze sukcesy uczniów.
       - Na naszym terenie dokonaliśmy częściowych zmian – mówiła dyrektor Mierzejewska. - To pierwszy etap, a więc „otworzyliśmy” ścieżki, które prowadzą do szkoły, zmieniliśmy zagospodarowanie terenu związane z nasadzeniami, z zielenią. Otworzyliśmy się na zewnątrz, na społeczność lokalną, która okazała się bardzo pomocna. Wieczorem, gdy szkoła jest zamknięta, mieszkańcy okolicznych budynków obserwowali to, co działo się na naszym terenie. Wysokie drzewa i krzewy stwarzały okazję do załatwiania tu potrzeb fizjologicznych. Zlikwidowaliśmy „zasłonę” i problem zniknął – dodała.
       Uczniowie i nauczyciele mają plany zmian na kolejnych terenach.
       - Zaproponowaliśmy dyrektorom przedszkoli, że my -w ramach zajęć dodatkowych - wykonamy przebudowę placów zabaw – mówiła Hanna Mierzejewska. - Nasi uczniowie będą zdobywać w ten sposób wiedzę i doświadczenie. Sami wykonają pomiary, zaproponują zieleń i rozwiązania architektoniczne. Chodzi nam o naszych uczniów, ale z ich pracy skorzysta także miasto. Zgłosiło się pięć przedszkoli. Uczniowie będą uczestniczyć w etapie projektowania, zajmą się również nasadzeniami – zapewnia dyrektor ZST przy ul. Grottgera. - Dyrekcja przedszkoli zakupi rośliny, a my - w ramach zajęć - za darmo je zasadzimy.
       Partnerami szkoły w realizacji projektu „Bezpieczna przestrzeń” będą policjanci, Departament Urbanistyki i Architektury i Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu, a także: - Chcemy zaprosić do współpracy Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, myślę tu o studentach budownictwa – mówiła dyrektor Hanna Mierzejewska. - . Chcemy też poszukać partnerów w osobach prezesów spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości. Sami też szukamy takich terenów do przeprojektowania, ale o wskazanie miejsc prosimy także mieszkańców. Oni najlepiej wiedzą, co i gdzie powinno zostać zmienione dla poprawy bezpieczeństwa – stwierdziła.
      

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Taaa. ., uczniowie za free zrobią projekty a urzędasy z Deqartamentu Gospodarki Komunalnej i Planowania Przestrzennego zgarną kase i premie. Tak jedni wykorzystają nieletnich.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    "Biznes PO Elbląsku"(2011-11-04)
  • Masz ty człowieku pojęcie. ..
  • Gdzie można składać propozycje??? Mam niemal gotowy, bardzo dobry projekt. Szukam właśnie takiej inistjatywy. Sam mam dużo pomysłów, włacznie z tym jak można pozyskiwać środki na rozwiązywanie takich itp problemów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Struna(2011-11-05)
Reklama