Sobota 22-09-2018, imieniny Tomasza, Maurycego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Katedra widziana od drugiej strony rzeki Elbląg Katedra widziana od drugiej strony rzeki Elbląg

Milczenie nie zawsze jest złotem

 
Elbląg, Milczenie nie zawsze jest złotem Anna Łąpieś: - Statystycznie mutyzm wybiórczy dotyka 7 na 1000 dzieci w całej populacji (fot. Anna Dembińska)
Rek

Zarówno dziecko, jak i osoba dorosła z mutyzmem wybiórczym najczęściej swobodnie rozmawiają w domu, ale milczą lub nie rozmawiają swobodnie w przedszkolu, szkole czy innych miejscach. W naszym mieście zdiagnozowanych dzieci z tym zaburzeniem jest kilkadziesiąt, ale Anna Łąpieś z Polskiego Towarzystwa Mutyzmu Wybiórczego uważa, że problem ten dotyczy większej liczby elblążan.

Marta Kowalczyk: - Czy wiadomo ile dzieci z mutyzmem jest w Elblągu?
     Anna Łąpieś: - Zdiagnozowanych jest obecnie około 40 dzieci. Statystycznie mutyzm wybiórczy dotyka 7 na 1000 dzieci w całej populacji, przy czym częściej dotyczy jednak dziewczynek.
     
     - Jak rozpoznać i zdiagnozować mutyzm wybiórczy? Kto w naszym mieście podejmuje się opieki medycznej nad dziećmi?
     - Diagnostyką zajmuje się pani doktor Anna Ananicz. 100-procentową diagnozę może postawić tylko lekarz psychiatra. Pewnym ułatwieniem dla rodziców zastanawiających się, czy problem dotyczy ich dziecka, są arkusze obserwacji dostępne na stronie internetowej stowarzyszenia . Tam, każdy rodzic może sam wstępnie rozeznać, czy problem z komunikacją w określonych obszarach dotyczy jego dziecka i czy potrzebne jest w związku z tym jakieś wsparcie.
     
     - Wśród czynników wywołujących to zaburzenie wymieniane są: separacja od rodziców, utrata bliskiej osoby i inne negatywne doświadczenia dziecka np. zgubienie się w sklepie, częste przeprowadzki i migracja oraz prześladowanie i inne negatywne reakcje ze strony otoczenia. A z pani doświadczenia, co jest najczęstszą okolicznością wystąpienia mutyzmu u dzieci w naszym mieście?
     - Wymienione przez panią zaburzenia bardziej dotyczą mutyzmu traumatycznego, na przykład sytuacji, kiedy dziecko było molestowane seksualnie. Po takim przeżyciu zamyka się w sobie i milczy. W mutyzmie wybiórczym bardziej decydują czynniki genetyczne i dopiero w dalszej perspektywie środowiskowe. Takie dziecko ma trudności z odpowiadaniem na pytania typu „co cię boli” u lekarza. Są dzieci, które rozmawiają tylko rodzicami i rodzeństwem, a na przykład z dziadkami już nie.
     
     - W ramach Polskiego Towarzystwa Mutyzmu Wybiórczego prowadzi pani grupę wsparcia dla rodziców dzieci z tym zaburzeniem. Jaki rodzaj terapii jest stosowany, by zachęcić dzieci do mówienia?
     - Stosowana jest terapia małych kroków, oparta na technikach behawiorystycznych. Stopniowo oswajamy dziecko z mówieniem, udajemy się razem do miejsc, gdzie dziecko doświadcza tych stanów lękowych, które jakby „blokują gardło”, uniemożliwiają rozmowę z określonymi, można powiedzieć „wybranymi” osobami. Warto tu zauważyć, że mutyzm wybiórczy ma różne postaci od stanu lekkiego do ciężkiego, gdzie dziecko właściwie nie mówi.
     
     - Czy z zajęć dla grupy, którą Pani prowadzi mogą korzystać zainteresowani bezpłatnie? Gdzie i jak często te spotkania się odbywają?
     
- Tak, zajęcia dla rodziców odbywają się bezpłatnie raz w miesiącu. Takie spotkanie może trwać 4-5 godzin. Obecnie z takiego poradnictwa korzysta w Elblągu 26 osób. Zainteresowani rodzice mogą kontaktować się ze mną pod numerem telefonu 513-524-305.
     
     - Poradniki zalecają, by unikać kontaktu wzrokowego, nie zmuszać takich dzieci do mówienia, nie zawstydzać ich i nie karać za milczenie. Co można zrobić w sytuacji, gdy dziecko z mutyzmem wybiórczym w ogóle nie odzywa się do nauczycieli, rówieśników lub mówi tylko do wybranych osób? Jak reagować?

     - Najlepiej zaakceptować to. Powiedzieć dziecku, że będzie mówić, czy odpowiadać na pytania, kiedy będzie gotowe. Zdjęcie presji na mówienie i zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa to podstawa. W związku z tym, że październik jest miesiącem świadomości mutyzmu, dla wszystkich zainteresowanych przeprowadzimy 20 października specjalistyczne warsztaty, które umożliwią lepsze rozeznanie problemu dotyczącego mówienia dzieci. Na to spotkanie zaprosiliśmy osoby dorosłe zmagające się z mutyzmem wybiórczym.
     
     - Jakie potrzeby mają dzieci z mutyzmem wybiórczym?

     - Co ważne, mutyzm sam nie przechodzi. Niestety ewoluuje w inne zaburzenia takie jak fobia społeczna, czy depresje. Dlatego konieczna jest terapia w miejscach, gdzie dziecko, które wcześniej mówiło, nie jest w stanie się komunikować albo uwstecznia się i zamiast mówić, zaczyna pokazywać palem lub gestykulować. Czasem takim miejscem może być przychodnia, plac zabaw, sklep, restauracja - tam, gdzie pojawiają się lęki. Czasem po kilku spotkaniach, dziecko w danym miejscu, zaczyna normalnie mówić i funkcjonować.
     
     - Czy te dzieci chodzą normalnie do szkoły, czy korzystają np. z edukacji w domu?
     - Potrzebują kontaktu z rówieśnikami. Chodzą normalnie do szkół, czasem do klas integracyjnych. Jedna dziewczynka w naszym mieście jest obecnie w edukacji domowej. Osoby zainteresowane funkcjonowaniem dzieci z mutyzmem wybiórczym w szkole i w społeczeństwie zapraszam do udziału w październikowych warsztatach.
     
     - Dziękuję za rozmowę.

rozmawiała Marta Kowalczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Płyn Hayne