Piątek 26-04-2019, imieniny Marzeny, Marii
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Młodzi zabierają głos

 
Elbląg, Młodzi zabierają głos
Wczoraj w Ratuszu Staromiejskim odbyła się międzynarodowa konferencja nt. projektu (fot. AD)

To, że w młodości jest siła, pokazują członkowie Stowarzyszenia Elbląg Europa. Właśnie tu zrodził się pomysł na projekt, którego celem jest pobudzenie elbląskiej młodzieży do działania, uświadomienie, że demokracja bardzo jej dotyczy i niesie możliwość zmian otaczającej ją rzeczywistości.

Pomysłodawcą projektu pod hasłem „Europe of all citizens” jest Łukasz Sienkiewicz, nota bene, pasjonat fotografowania, laureat jednej z portelowych Fotek Miesiąca. Musiał swoją pasję na chwilę odstawić na bok. Obecnie pochłania go bowiem praca nad projektem. Projekt jest efektem pracy czternastu młodych ludzi, a na jego realizację udało się pozyskać niebagatelną kwotę 67 tys. euro: - Nasze Stowarzyszenie Elbląg Europa prowadzi na co dzień szereg działań adresowanych do młodych ludzi, jednak elbląska młodzież z nich nie korzysta, nie przychodzi do nas – mówi Łukasz Sienkiewicz. - Zastanawialiśmy się, dlaczego tak się dzieje? Organizujemy przecież projekty międzynarodowe, wymiany młodzieżowe, wolontariat europejski. Wszystko jest za darmo, na wyciągnięcie ręki, można zwiedzić kawałek świata i dużo się nauczyć. Jednak młodzież z tego nie korzysta.
     Celem stworzonego przez elblążan projektu stało się więc pobudzenie elbląskiej młodzieży do działania, uświadomienie, że demokracja jest zjawiskiem, które bardzo jej dotyczy, że także i młodzi mogą mieć wpływ na to, co się wokół nich dzieje. W ramach projektu jego autorzy już od czterech miesięcy przeprowadzają eurolekcje w elbląskich szkołach, organizują warsztaty dziennikarsko – fotograficzne i konsultacje społeczne: - W ramach pozyskanych pieniędzy postanowiliśmy zrobić w Elblągu coś kreatywnego – mówi koordynator projektu, Łukasz Sienkiewicz. - Prowadzimy tzw. eurolekcje w szkołach, by zachęcić młodzież do realizacji ich pomysłów. Z czasem mamy zamiar wyjść poza środowisko lokalne i działać w małych miejscowościach. Prowadzimy też warsztaty dziennikarsko – fotograficzne i konsultacje społeczne, podczas których młodzież dyskutuje o dotyczących ją problemach, wysnuwa wnioski, zastanawia się, jak coś zmienić. Organizujemy także kampanie społeczne, w ramach których zawieszamy zaprojektowane przez nas bilbordy i banery w autobusach komunikacji miejskiej, na budynkach czy sklepach. Banery te zawierają hasła mające zmusić młodzież, by zaczęła myśleć na własną rękę, a nie patrzyła, że ktoś zrobi coś za nią.
     Wczoraj (20 grudnia) w Ratuszu Staromiejskim w ramach projektu odbyła się międzynarodowa konferencja, której celem było uświadomienie młodzieży, jak ważny jest ich udział w mechanizmach demokracji, a przede wszystkim w życiu politycznym. W spotkaniu wzięli udział także goście z Rumunii, projektowi partnerzy elblążan: - Wybraliśmy Rumunię do współpracy, ponieważ kraj ten ma podobne problemy do nas, jego gospodarka jest na podobnym poziomie, w podobnym czasie weszliśmy także do UE – mówi koordynator projektu.
     Istotną rolę w uświadamianiu młodych ludzi, czym jest demokracja, odgrywa szkoła, która nie zawsze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczniów: - Polska edukacja serwuje uczniom suchą wiedzę – powiedział podczas konferencji przewodniczący Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, Jakub Radzewicz. - Na WOS-ie młodzież uczy się na pamięć wszystkich instytucji europejskich, tymczasem na zajęciach powinno uświadamiać się młodych ludzi, jak istotne jest to, by uczestniczyli w wyborach. Na lekcjach tych powinno się organizować debaty czy nauczyć młodzież publicznego przemawiania. Również w życiu szkolnym powinniśmy dopuszczać uczniów i ich rodziców do udziału w demokracji – dodał. - Ważne jest to, by także oni, oprócz osób zarządzających szkołą, mieli wpływ na podejmowanie pewnych decyzji.

 


     Podsumowaniem konferencji była debata, która oscylowała wokół spraw nurtujących młodzież. Zastanawiano się, co zrobić, by młodzież oddawała swój głos w wyborach, jak zmienić obraz polskiej polityki, by był on pozytywny, jak wpływać na modyfikację edukacyjnych programów nauczania, by były one bardziej konstruktywne i przekazywały treści przydatne w życiu, jak sprawić, by w agendach politycznych było miejsce na problemy dotyczące młodych ludzi.
     Spotkanie zwieńczył wernisaż fotografii „Mały-wielki bohater demokracji”. Na zdjęciach uwieczniono osoby, które na co dzień mają ogromny wpływ na kształtowanie demokracji w swoim lokalnym środowisku. Autorami prac są uczestnicy warsztatów fotograficznych organizowanych w ramach projektu.
     

Patronat nad wydarzeniem objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Skoro projekt jest skierowany do elblaskiej młodzieży, to czemu na zdjęciach sami wybrańcy a szersze grono młodzieży w Elblągu nic nie wiedziało? Nie idźcie ta droga co starzy wyjadacze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 9
  Młody40stolatek(2013-12-21)
 • A myślałem, ze konkurs POrelu "fotka miesiąca"jes dla amatorów a nie dla speców od fotografii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 6
  Wkurzony(2013-12-21)
 • Czy tego nie mozna było napisac prostym językiem nic nie zrozumiałem. Co za bełkot.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 6
  Idiota(2013-12-21)
 • Czemu młodzież nie korzysta? Bo robicie to dla kasy i dla siebie a nie dla idei. Proste?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 15
  StańczykElbląski(2013-12-21)
 • Serio? Dla kasy? Jakąkolwiek kasę z takiego projektu dostaje co najwyżej jego koordynator, bo wkłada w to kupę ciężkiej pracy. Cała reszta ludzi robi za free.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 6
  Fotografik(2013-12-22)
 • Zaproszonych na wydarzenie via Facebook było prawie 2000 ludzi. Przyszło niewielu, z czego sporo ludzi doszło później na wernisaż, który odbywał się o 17.Właśnie dlatego na zdjęciach są tylko "wybrańcy" bo większość zaproszonych miała to gdzieś :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 6
  Uczestnik(2013-12-22)
 • szersze grono nic nie wiedziało? zostało zaproszonych ponad 2.000 osób, głównie młodych. Jeżeli to jest 'NIC' to przepraszam i przyznaję rację.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 6
  elbląskamłodzież(2013-12-22)
 • Sranie w banie i czcze gadanie, gadania to mamy w kraju dosyć a Wy ( młodzi ) macie w polityce tyle do powiedzenia co Żyd w getcie, więcej Wam nie pozwolą, takimi spotkaniami dają Wam tylko iluzję, że coś możecie; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 10
  (2013-12-22)
 • Ano zastanówcie się młodzi, z czego wynika kompletny brak zainteresowania jak i wiedzy samorządowej zawiadywania i gospodarowania sferą miasta - brylują nadal stare pryki wyrosłe na naukach WUMLU i mirażach socjalizmu, którym się mai rychły powrót do korzeni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  AMalejużniekoniecznie(2013-12-22)
 • Popieram w 100 %
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 5
  (2013-12-22)
 • Młodzi ludzie nie chcą brać w tym udziału bo nie czują, że robią coś potrzebnego. Zaangażowani są, tak jak już ktoś wspomniał "wybrańcy". Wszędzie gdzie się pójdzie widać te same twarze, ze wszystkiego chcą tylko mieć jakieś profity. A główny koordynator projektu swoją osobą i podejściem do innych ludzi tylko zniechęca chętne i młode osoby, do zaangażowania w swoje działania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 11
  Antago(2013-12-22)
 • Na głównym zdjęciu - najbardziej cwana, egoistyczna i zniechęcająca postać. Ot dlaczego młodzież nie chce z wami współdziałać. Nie gadajcie, że nie macie z tego profitów bo ci którzy was znają wiedzą jak jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 9
  Mariachi(2013-12-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Szkło ozdobne 7
Szafka RTV pod telewizor Leo 152 cm wysoki połysk
AMK Zabudowa baru