UWAGA!

Mogą być cudownymi pracownikami, dajmy im szansę

 Elbląg, Bohaterowie sesji zdjęciowej Mieczysława Jaworskiego nie kryli zadowolenia
Bohaterowie sesji zdjęciowej Mieczysława Jaworskiego nie kryli zadowolenia (fot. Michał Skroboszewski)

- Praca jest najlepszą formą rehabilitacji, a osoby niepełnosprawne mogą być cudownymi pracownikami - mówiła Agnieszka Ochmańska, instruktor w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy ul. Saperów podczas wernisażu wystawy fotograficznej pt. „Metamorfozy - odsłona III. Praca". Na zdjęciach Mieczysława Jaworskiego widać, z jakim zaangażowaniem Dagmara, Agata, Dorota, Kamil, Michał i Adam oddają się zajęciom w jednym z elbląskich hoteli. Tę niezwykłą wystawę można oglądać w CSE Światowid. Zobacz zdjęcia.

Wystawa fotograficzna pt. "Metamorfozy - odsłona III. Praca" została otwarta dziś (25 listopada) i towarzyszy Międzynarodowym Spotkaniom Artystycznym.
       - Osoby z niepełnosprawnościami mogą działać na różnych polach, mogą wykonywać obowiązki zawodowe i często robią to lepiej od nas - mówiła Teresa Miłoszewska, organizator MSA w Światowidzie. - Mogą być cudownymi pracownikami.
       Tę cudowność i zaangażowanie uwiecznił na zdjęciach Mieczysław Jaworski. Przed jego obiektywem stanęli uczestnicy WTZ: Dagmara Domaszewicz, Agata Miętek, Dorota Dobrowolska, Kamil Grygo, Michał Weroński oraz Adam Wiśniewski, a sesję zrealizowano w jednym z elbląskich hoteli.
       - Piękne wnętrza, piękni modele - chwaliła Agnieszka Ochmańska z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu. - Osoby z niepełnosprawnością mogą być doskonałymi pracownikami. I niektórzy pracodawcy dają im szansę. Adam i Michał pracują w Kamionku Wielkim. Liczymy również na innych pracodawców. Stawiamy na wyrozumiałość, wzajemny szacunek i równość. To należy się niepełnosprawnym w życiu prywatnym, ale i zawodowym.

  Elbląg, Wystawa fotografii jest prezentowana w holu głównym CSE Światowid
Wystawa fotografii jest prezentowana w holu głównym CSE Światowid (fot. MS)


       Praca jest dla nich formą rehabilitacji. I z niej korzystają. WTZ chwali się, że jego byli uczestnicy są pracownikami m.in. w auto-myjni, pralni, stolarni oraz firm zajmujących się sprzątaniem czy pielęgnacją terenów zielonych.
       Wystawę pokazującą osobowość osób niepełnosprawnych, ich zaangażowanie w pracę, do której - jak zapewniają opiekunowie -  mają predyspozycje można oglądać w holu głównym Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
      
       Zobacz program Międzynarodowych Spotkań Artystycznych
      
      


      
      
      
       Patronem medialnym Międzynarodowych Spotkań Artystycznych jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
A

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Na "Czarnym Proteście" czyt. Proteście Ciemniaków Intelektualnych i Moralnych odmawialiście tym Ludziom prawo do Życia !!!
  • Może trzeba było na to wydarzenie zaprosić zwolenników mordowania nienarodzonych dzieci? Chociaż nie, przecież mordercy i tak nie mają sumienia.
  • Jak to dobrze, że w tym naszym "ciemnogrodzie" możemy jeszcze bez "obrażania uczuć" pokazywać osoby niepełnosprawne.
  • nie tym ludziom tylko mocno uszkodzonym płodom a to jest różnica ciemniaku.
  • A może by tak zapytać fachowca czyli pana posła Wilka wszak on dyrektorował zakładowi który zatrudniał niepełnosprawnych. Chętnie bym posłuchał co ma do powiedzenia i jakimi mądrościami zabłyśnie.
  • A może spójrzmy z innej strony... czy pracodawca zatrudni kelnerkę z zespolem downa czy woli zatrudnić ładna ZDROWĄ kobietę? C i co tak zabiegają o zatrudnienie osób z zespolem downa nich sami sobie zatrudnia. Pytanie... ile żyje człowiek z zespolem downa? Bo nigdy nie widziałam takiego dorosłego. Umierają młodo. I przestancie gadać o innych a tym bardziej markach gdy po badaniu przecierności wychodzi zespół downa i usuwają... po zostawcie to ich sumieniu. Wam nic do tego. Do dziś nie spotkałam kelnera/kelnerki z zespolem downa.. nie wiedziała bym jak rozmawiać z taką osobą. Mam 3 swoich dzieci i status. Ale jak bym się zachowała gdyby miała mnie obsługiwać taka kelnerka... no błagam. Niech żyją sobie. Ale nie wmawiać cie ze to szczęśliwe życie skoro nawet nie odzywają 30. Każde z nich umiera. To choroba i tyle.
  • A gdybym w przecierności karku usłyszała że dziecko jest obciążone wada genetyczna to bym usunęła (co jest dzisiaj zupełnie legalne). Nie chciałabym się męczyć z takim dzieckiem a później je pochować... nie ma nic gorszego niż pochowani własnego dziecka. Więc wolałabym od razu usunąć taki zarodek i nikomu nic do tego. Pytanie tylko do tych obrońców... który z was wychowa, zadba... a później pochowa. Bo dziwne naprawdę że nie mówi się o umieralnosci ludzi z zespolem downa. Umierają, bodajże po 20? 30? A pracodawca woli zatrudnić młoda zdrowa kelnerkę niż tego kogoś jako kelnera lub kelnerkę... taki sprzeciw??? Sam sobie zatrudniaj...
  • Zdjęcia uroczych istot nie odnowią ich losu... taka prawda. Gdybym ja miała zdiagnozowano raka- nie pchają bym się w media. A czym jest zespół downa jak nie wadą genetyczną- wyrokiem śmierci przed 25 czy 30... poza tym... Co dadzą zdjęcia kelnerów i kelnerek z tą chorobą... knajpa zarobi bo ludzie pójdą po prostu z litości. Knajpa zarobi na takich. A co później z tymi ludźmi? Pytanie- czy faktycznie taka obsługa przyniosła by zysk... woli się normalnego zdrowego kelnera czy takiego z zespołem downa? Mi to obojętne kto obsługuje mój stolik ale co z resztą ludzi??? Mogłoby się nie spodobać.
  • Znam towarzystwo od strony niesłyszących: ile osób zna język migowy? Ja uczyłem się języka migowego i nie znalazłem pracy związanej z tym językiem bo ktoś mnie "wygryzł" a co do innych niepełnosprawności to się nie wypowiem
Reklama