Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na Cichej wrze

 
Elbląg, Na Cichej wrze W tej sprawie chodzi o teren rozciągający się za ślimakiem, tuż przy wjeździe do Parku Ekologicznego (fot. Czytelniczka)
Rek

- To jest ulica Cicha, może od razu zmieńmy jej nazwę na Usługową? - oburza się grupa mieszkańców Pasłęka, którzy protestują przeciwko planom władz miasta, chcących zmienić plan zagospodarowania przestrzennego atrakcyjnej części miasta, blisko Parku Ekologicznego. Dzisiaj można tu budować domki jednorodzinne, samorząd chce dopuścić wyższą i obszerniejszą zabudowę.

Emocje podczas dzisiejszego spotkania w Urzędzie Miasta i Gminy w Pasłęku momentami sięgały zenitu. Przyczyną była zapowiadana przez władze zmiana planu zagospodarowania przestrzennego atrakcyjnej części Pasłęka, przy ul. Cichej i Partyzantów (położonej w pobliżu Parku Ekologicznego, ulubionego miejsca wypoczynku pasłęczan). Na konsultacje społeczne w tej sprawie przyszła m.in. grupa okolicznych mieszkańców oraz przedstawiciele potencjalnych inwestorów.
     
     Mieszkańcy chcą mieć spokój
     
15 rodzin, którzy przy ul. Cichej i Partyzantów pobudowało domki jednorodzinne, nie chce się zgodzić, by gmina zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego, dopuszczając obok budowy domków, zabudowę wyższą i obszerniejszą oraz zwiększając możliwości inwestycji w działalność usługową na tym terenie. O zmianę planu wystąpił m.in. lokalny przedsiębiorca oraz pasłęcki szpital.
     - Z plotek dowiedzieliśmy się, że coś się w tej sprawie dzieje. Nikt nas wcześniej nie informował, że plan jest zmieniany, a już jest projekt uchwały w tej sprawie – mieli pretensje mieszkańcy.
     - Nic nie jest wykonywane w tajemnicy. Taka jest procedura, zgodna z przepisami, która została wszczęta już w 2015 roku, na wniosek inwestorów. Teraz jest właśnie etap wyłożenia planu do publicznego wglądu i mieszkańcy mają prawo zgłaszać swoje uwagi do projektu. Uwagi rozpatruje burmistrz, potem może nastąpić ponowne wyłożenie planu, a później dochodzi do uchwalenia – wyjaśniała architekt Katarzyna Łukowicz, autorka planu, która wygrała przetarg na jego opracowanie.
     - Kupowaliśmy te działki, wiedząc, że są one przeznaczone pod domki jednorodzinne. Teraz się okazuje, że chcecie dopuścić do budowy na tych terenach budynków dwukondygnacyjnych, z płaskimi dachami, podpiwniczeniami, dominującą działalnością usługową i to nawet do tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Pchacie ten pomysł na siłę, niezgodnie z zapisami studium, które mówi o tym, że te tereny muszą być zharmonizowane z otoczeniem i nawiązywać do istniejącej już zabudowy. A teraz ma być inaczej? – zarzucał Tadeusz Koroś, jeden z protestujących. - To jest ulica Cicha, blisko Parku Ekologicznego, obszar przeznaczony do rekreacji i wypoczynku. Jest tyle terenów w mieście pod usługę na przykład przy ul. Westerplatte, dlaczego tam nie proponujecie inwestorom budowy?
     - Boimy się, że dając takie możliwości w planie, stworzycie furtkę dla inwestorów, którzy zrobią z tej części miasta dzielnicę usługową. Może od razu zmieńmy nazwę ulicy Cichej na Usługową? - pytał Mariusz Adamczyk
     - Projekt planu jest godny ze studium, był uzgadniany z konserwatorem zabytków i nie miał on do niego zastrzeżeń – stwierdziła autorka planu.
     
     Inwestor: to nie będzie uciążliwe
     
Inwestorów, którzy mają skorzystać na zmianie planu, jest trzech. Jednym z nich jest pasłęcki przedsiębiorca, prowadzący sklep z częściami samochodowymi, który chce na działce objętej planem zbudować nową siedzibę firmy, a także pasłęcki szpital, który do 2019 roku użytkuje jedną z działek od starostwa powiatowego w Elblągu.
     - Prowadzę działalność od 15 lat na Starym Mieście, nikt się nie skarżył, że moja działalność jest uciążliwa. Chcemy przy Cichej zbudować nową lokalizację naszej firmy do 450 metrów kwadratowych powierzchni. Liczba pracowników się nie zmieni. Chcemy jedynie poprawić wizualizację naszej firmy i zwiększyć powierzchnię magazynową, bo w dotychczasowej lokalizacji jest nam za ciasno. I to wszystko. Budowla na mojej działce będzie stała plecami do waszych, będzie oddzielona pasem zieleni, nie będzie żadnej uciążliwości - uspokajał inwestor. - Gdybym tam powstał market, ruch byłby dwa razy większy.

  Dzisiaj w pasłęckim urzędzie odbyły się konsultacje społeczne w sprawie planu (fot. RG) Dzisiaj w pasłęckim urzędzie odbyły się konsultacje społeczne w sprawie planu (fot. RG)


     - Nie wiemy jeszcze, co na działce użytkowanej od starostwa powiatowego do 2019 roku (jest na nim budynek po trafostacji – red.), będziemy chcieli stworzyć. Wiele zależy od regionalnego planu zabezpieczenia zdrowotnego i polityki zdrowotnej w kraju. Na pewno będą to usługi bezpłatne dla mieszkańców, sfinansowane przez NFZ – mówiła Iwona Chełchowska, prezes Szpitala Powiatowego w Pasłęku. - Mieliśmy plan, by utworzyć tam centrum rehabilitacji i fizjoterapii, ale powstanie ono jednak przy szpitalu, bo otrzymaliśmy zgodę konserwatora zabytków na wyburzenie jednego ze starych obiektów.
     Mieszkańcy mają czas do 28 lutego na zgłaszanie uwag do planu, ale o wiele wcześniej ma dojść do ich kolejnego spotkania z burmistrzem Pasłęka Wiesławem Śniecikowskim i inwestorami.
     - Czy możemy się tak umówić, że Państwo przygotujecie swoje stanowiska w sprawie poszczególnych zapisów planu. Na przykład tego nie przyjmiemy, tutaj możemy ustąpić o krok? - proponował burmistrz Śniecikowski.
     Mieszkańcy tę propozycję przyjęli, spotkanie z burmistrzem i inwestorami ma się odbyć w najbliższy poniedziałek , 12 lutego, w Urzędzie Miasta i Gminy.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Inwestorów, którzy mają skorzystać na zmianie planu, jest trzech. Jednym z nich jest pasłęcki przedsiębiorca (sklep z częściami samochodowymi) a także pasłęcki szpital. .. to dwóch. A kto trzeci ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  sibi(2018-02-07)
 • Tak nie może byc. żeby garstka mieszkanców narzucała pozostałym swoje racje. Chceż miec spokój. To wyprowadz sie za miasto. Dziękuje za uwagę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 5
  (2018-02-07)
 • Kasa kasa kasa. .. .jak nie wiadomo o co chodzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2018-02-07)
 • Mieszkańcy mają rację. Inwestor chce się rozwijać - spoko, to szanowana firma, ale to nie jest dobtre miejsce. Jeśli ktoś twierdzi, że nic się nie zmieni, to nie ogarnia lub pali głupa. Pierwsza z brzegu uciążliwość - zwiększony ruch aut, dostawczaków. Pewnie spadek wartości domów. Też bym miał stracha, ze dziś stanie hurtownia, za kilka lat kolejna zmiana w planie i dostawi się dyskont z wielkim parkingiem i powie się, że jest w porządku, bo plan pozwala, stoi już hurtownia, konserwator czegoś tam nie ma uwag i finito. "Mózgowi", który radzi wyprowadzić się za miasto można tylko powtórzyć, że ci ludzie budowali domu przy ulicy, która miała być i jeszcze jest w planie dzielniczką mieszkalną. Nawet jeśli ktoś w efekcie zmiany planu zdecyduje się znów ponieść koszty, wybudować dom np gdzieś w lesie, to nie ma żadnej gwarancji, że za 5 lat nie przyjdzie burmistrz i nie powie, że czeba zmienić kolejny plan i obok domu zamiast lasu stanie sklep z częściami do kombajnów do zbierania kur po wioskach, albo fabryczka gumowych kaczuszek. Albo kurnik. Jest dzielniczka przemysłowa na Westerplatte. Po cholerę upór, żeby zas. ywać kolejną i kolejną część miasta. Ludzie będą wyszukiwać coraz to nowe lokalizacje pod domy, aby mieszkać jak najdalej od centrum. I co? Miasto ze śmiesznie małą liczbą mieszkańców będzie się nieregularnie rozciągało i rozciągało, aż trzeba będzie puścić tramwaj z Grunwaldzkiej w Elblągu do Pasłęka. Metro do Braniewa. Zaczyna się od małych absurdów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  amniesiewydaje(2018-02-07)
 • dymanie ludzi przez władze niema konca czy to pis czy po. Ja mysle ze cwaniacy co maja zarobic zrobia i tak swoje jak zwykle w du.. dostana zwykli ludzie. Ale trzymam kciuki walczcie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  kriskris(2018-02-07)
 • pewnie jestes z władz miasta albo zazdroscisz ludzia ze maja fajne miejsce za miastem. to miasto wbija sie do nich bałwanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  kriskris(2018-02-07)
 • trzeci inwestor to tajemniczy janek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kriskris(2018-02-07)
 • Pani architekt tanio wygrała przetarg i nie miała czasu, ani ochoty przekonsultować swoich pomysłów z mieszkańcami. Miało być tanio i po myśli urzędu!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  zarejestrujsię(2018-02-07)
 • Paslek to ta poludniowo wchodnia rubiez elbaga?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Realista1(2018-02-07)
 • No i co niedowiarki? – mina zrzedła jak Inwestor dziś zamieścił wizualizację w artykule Cicha – sprostowanie: zamiast małego sklepu z częściami - siedziba FILII 500 m2 podobna do tej w Nidzicy – tylko że tam położona tuż przy głównej drodze wlotowej do miasta, z łatwym dojazdem, własnym parkingiem a nie zlokalizowana w obszarze domków jednorodzinnych! www.glospasleka.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2018-02-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ubezpieczenia OC i AC
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Serwis i oryginalne części Seat
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.