UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na ludowo i to nie raz!

 
Elbląg, Na ludowo i to nie raz!
(fot. Michał Skroboszewski)

W Centrum Spotkań Europejskich odbyły się warsztaty z tworzenia etnoilustracji. Poprowadziła je artystka plastyk Marcelina Mikułowska, na co dzień mieszkająca i tworząca w Jezioranach, twórczyni Fundacji Revita Warmia. Zobacz zdjęcia.

Warsztaty były jednym z działań projektu”Historia muzyką pisana” ,realizowanego przez CSE „Światowid” i dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Ideą projektu jest przywrócenie pamięci, zainteresowania oraz upowszechnianie wiedzy dotyczącej spuścizny polskiego i regionalnego dziedzictwa kultury ludowej.
     - Frekwencja na warsztatach była wyśmienita. Bardzo cieszymy się, że elblążanie, ale i nie tylko, zechcieli spędzić kilka godzin na kreowaniu ilustracji oddających ludowy charakter naszego regionu, że i dzisiaj sztuka ludowa potrafi wzbudzić takie zainteresowanie. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom warsztatów na przybycie i trud jakiego się podjęli – mówi Urszula Zajko- Olejniczak, koordynator projektu. - Jak się okazało była to również świetna zabawa, w której wzięli udział dorośli, młodzież i dzieci, amatorzy i profesjonaliści. My już wiemy, że powstały świetne prace, będzie je wkrótce można zobaczyć w przestrzeni miejskiej oraz w przygotowywanym regionalnym śpiewniku ludowym, który będą ilustrować. Śpiewnik dostępny będzie podczas potańcówki, którą poprowadzą kapele ludowe stworzone przez młode pokolenie muzyków pobierających nauki od ludowych mistrzów.
     - Tego się nie spodziewałam. Na warsztaty przyszło tyle ludzi, że ledwo mieściliśmy się w sali – mówi Marcelina Mikułowska, prowadząca warsztaty. - Po krótkim wprowadzeniu plastycznym co do tematów, techniki, jakimi posługiwali się dawni twórcy ludowi, uczestnicy zaczęli zabawę we współczesnych twórców naiwnych. Mieli do dyspozycji gumoleon, linoleum, dłuta i nożyczki oraz inspiracje graficzne i wiedzę merytoryczną z książek i albumów. Tworzyli ilustracje z życia codziennego, scenek małżeńskich, przekazania posagu czy tańców ludowych. Twórcy bawili się też symbolami ważnymi dla dawnej społeczności wiejskiej naszego regionu. Był i Kłobuk, kury, ptactwo, były zające symbolizujące zagrożenie pożarem, mamy też pracę symbolizującą Adama i Ewę, a nawet święte obrazki jak Chrystusa na krzyżu i Chrystusa zmartwychwstałego. Prace odbijane kolorowymi farbami ale w technice drukarskiej. Posłużą dalej jako materiał do wykonania ilustracji w technice cyfrowej.
     Kolejnymi projektowymi działaniami, upowszechniającymi kulturę ludową będzie „Tańcograjka” dla najmłodszych, w formie plenerowych warsztatów muzyczno-tanecznych opartych na polskiej kulturze i folklorze dziecięcym – muzyce, grach, zabawach, tańcach, pieśniach z wykorzystaniem starodawnych instrumentów. Do młodzieży i dorosłych skierowane będą warsztaty muzyczne polegające na nauce gry na instrumentach prostych, ale charakterystycznych; nauce ludowych sekwencji muzycznych, śpiewu ludowego oraz tańca. Wszelkie umiejętności będzie można zaprezentować podczas potańcówki, spędzić razem czas, potańczyć i pośpiewać. Bliższe informacje już wkrótce.
     

     Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Soczewki progresywne 390zł
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME