Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na wiele nas jeszcze stać!

Elbląg, Na wiele nas jeszcze stać!

Podczas wczorajszej (15 grudnia) debaty na temat wdrażania „Wojewódzkiego programu na rzecz osób starszych” elbląscy seniorzy udowadniali na każdym kroku, że na wiele ich jeszcze stać. Na spotkaniu zostały poruszone najważniejsze kwestie dotyczące rozwiązywania problemów, z jakimi boryka się 20 tys. mieszkańców naszego miasta, bo tyle w Elblągu jest seniorów.

Uczestnicy debaty dyskutowali o dwóch aspektach programu, a mianowicie o Wojewódzkiej Radzie Seniorów oraz stworzeniu sieci placówek na rzecz ludzi starszych. Jednakże najistotniejszą kwestią pozostaje zmiana wizerunku seniorów w świadomości społecznej, a także walka ze stereotypem „starości intelektualnej”.
     Elbląski Uniwersytet III Wieku, kształcący ludzi starszych, a zarazem rozwijający ich zainteresowania, na które kiedyś nie mieli czasu, jest najlepszym dowodem na to, iż mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Podczas spotkania pojawił się ciekawy wątek dotyczący zmiany wizerunku ludzi w podeszłym wieku. – To proces długotrwały. Może nie pomoże to nam, ale chociaż nasze dzieci skorzystają i będą miały lepszą starość - powiedział jeden z uczestników spotkania.
     Warto jeszcze poruszyć palący problem dyskryminacji w służbie zdrowia czy przez pracodawców. Często ludzie w podeszłym wieku spotykają się z odmową przeprowadzenia operacji, gdyż nie kwalifikują się z powodu wieku, a w najlepszym razie zmuszeni są czekać nawet dwa lata, co w tym wieku jest raczej nieporozumieniem. Pojawiły się również głosy na temat trudności z dostępem do opieki rehabilitacyjnej, spowodowanych czasochłonną procedurą.
     Natomiast jeśli chodzi o znalezienie pracy, to stanowi to poważny problem, gdyż poszukiwani są młodzi ludzie. Pracodawcy pozostają głusi na argumenty seniorów w postaci bogatego doświadczenia, wielu przydatnych umiejętności i, co ważne, dyspozycyjności. - Kapitał ludzki ciągle marnowany - podsumował jeden z uczestników debaty. - Mamy w sobie duży, niespożyty potencjał i chęć dawania siebie innym - podkreśla słuchaczka Uniwersytetu III Wieku.
     
     Najważniejsze wnioski wypływające ze spotkania:
     - stworzenie oddziału geriatrycznego w naszym mieście, zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem osób w podeszłym wieku
     - rozbudowanie usług rehabilitacyjnych dla seniorów
     - konieczność organizowania spotkań dla przedstawicieli klubów seniora i organizacji kombatanckich w celu współpracy i wspierania wszelkich inicjatyw
     - stworzenie broszurki zawierającej pakiet kompleksowej informacji dla osób odchodzących na emeryturę, by znalazły pomysł na siebie (wolontariat, Uniwersytet III Wieku, osiedlowe kluby seniora czy innego typu aktywność)
     - włączenie się parafii jako wartościowego podmiotu wspomagającego aktywizowanie osób starszych
     - zapobieganie izolacji seniorów
     - przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat praw starszych pacjentów.
     
     Wśród uczestników debaty zabrakło przedstawicieli samorządu, co zostało podsumowane w następujący sposób: „Władze lekceważą nas, bo myślą, że będą wiecznie młodzi”.
Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Trudno nie lekcewarzyć jak krucyfiks musieli za bplecami powiesić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bol(2008-12-16)
 • Super! przydałoby się aby w Pasłęku też powstało jakieś koło seniora podobne jak jest w Elblągu. W Pasłęku też jest nas spora grupa, ale siedziny cichutko w pieleszach domowych i nie mamy gdzie się spotykAĆ, A I PRZYDAŁABY SIE ODWAŻNA OSOBA, KTÓRA BY NAS POPCHNEŁA DO DZIAŁANIA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PASŁĘCZANKA(2008-12-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Samochody używane HADM Gramatowski
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!