UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Najciekawsze atrakcje Lublina. Co warto zobaczyć?

 
Najciekawsze atrakcje Lublina. Co warto zobaczyć?

Urokliwie uliczki starego miasta w Lublinie oczarują każdego. To miasto, które spodoba się szczególnie artystom - tutaj poezję i sztukę spotyka się dosłownie wszędzie: na schodach, ścianach kamienic i w starych oknach. Dodatkowo w Lublinie połączone zostały elementy pozornie niemożliwe do połączenia, takiej jak nowoczesny budynek Centrum Spotkania Kultur i łąka… na jego dachu. To miasto daje też okazję do historycznej refleksji, nie brakuje więc powodów, żeby odwiedzić Lublin i skorzystać z jego bazy hotelowej.

Stare Miasto w Lublinie to jedna z najbardziej osławionych starówek w Polsce. Nic dziwnego, bo jest to miejsce naprawdę warte zobaczenia. Wystarczy przekroczyć Bramę Grodzką, żeby zrozumieć, na czym polega fenomen Starego Miasta w Lublinie. Jednak zawsze można zejść też głębiej i… zwiedzić podziemny Lublin!
      
       Stare Miasto w Lublinie - perła architektury i miejsce dla sztuki

       Stare miasto to najstarsza i najbardziej malownicza część Lublina. Spacer jego uliczkami to uczta dla oczu: historyczna zabudowa wygląda efektownie, nawet jeśli w niektórych miejscach jest mocno zaniedbana. Tutaj jednak nic nie jest pozostawione przypadkowi. W oknach najbardziej zniszczonych kamienic można znaleźć malowidła i plakaty, które nadają tym budynkom wyjątkowy klimat. Podczas spaceru po starym mieście warto się uważnie rozglądać, bo możemy tu natrafić na poezję w najbardziej nietypowych miejscach: na ścianach, schodach czy słupach. Znajdziemy tu teksty najbardziej znanych poetów, w tym m.in. Marcina Świetlickiego.
       Smakoszom przypadnie do gustu fakt, że Lublin słynie z cebularza, który można zjeść tutaj dosłownie na każdym rogu (w okresie letnim, kiedy wystawione są stragany). Niezależnie od pory roku natomiast warto spojrzeć w górę, bo zawsze między ścianami kamienic znajdziemy rozwieszoną sztukę - czasem są to bożonarodzeniowe gwiazdy, a czasem balony w ciekawych kształtach.
       Na terenie starego miasta w Lublinie znajdują się liczne zabytki: brama Krakowska, brama Grodzka, dawny ratusz i Wieża Trynitarska, z której można podziwiać panoramę całego Lublina. Wystarczy, że wyjdziemy za granice starych murów miejskich, żeby naszym oczom ukazał się Zamek Królewski. Prowadzi do niego malownicza trasa, która pozwala w całości i z oddali docenić piękno starej budowli.
       Zanim jednak rozpoczniemy zwiedzanie, warto zadbać o idealne miejsce do wypoczynku, sprawdzając najlepsze oferty hoteli w Lublinie i w jego bliskich okolicach.
      

       Zamek Królewski

       Zamek w Lublinie to miejsce z ciekawą historią. Został zbudowany w XII wieku, ale był wielokrotnie przebudowywany, trudno więc doszukiwać się w nim pierwotnego wyglądu. Dodatkowo w XVII wieku w wyniku wojen zamek uległ całkowitemu zniszczeniu. Ocalały jedynie najstarsze budowle – kaplica i donżon. Obecnie jest to popularna atrakcja turystyczna, wcześniej jednak pełnił wyjątkowo nieprzyjemną rolę - w latach 1831–1954 wykorzystywany był jako więzienie. Dopiero w 1957 r. stał się siedzibą Muzeum Lubelskiego. Liczne i trudne przejścia nie odebrały jednak tej budowli wyjątkowego klimatu. Z okien zamku rozciąga się wspaniały widok na miasto. Zamek cieszy się największą popularnością wśród turystów w okresie letnim. Co jakiś czas organizowane są tu specjalne, edukacyjne i kulturalne wydarzenia.
       Muzeum na Zamku Królewskim czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10-18 (od maja do września) i w godz. 9- 17 (od października do kwietnia). Zwiedzanie kosztuje 30 zł (bilet normalny) i 23 zł (bilet ulgowy). W zbiorach muzealnych znajdują się przedmioty związane ze sztuką, archeologią, historią, etnografią, militariami i numizmatyką. Na terenie zamku znajduje się baszta, na którą wejście jest dodatkowo płatne (9 lub 7 zł).
      
       Podziemny Lublin
       Podziemne trasy w Polsce to nie tylko Osówka i kopalnia Wieliczka. To także Lublin, czyli ok. 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca bezpośrednio pod Starym Miastem. Niewiele osób spacerujących starówką zdaje sobie sprawę, jak wspaniała atrakcja znajduje się pod ich stopami. Trasa ta została otwarta niedawno, bo dopiero w 2006 r. Składają się na nią korytarze i sale rozłożone na trzech kondygnacjach, czyli na głębokości od 9 do 12 metrów. Trasa podziemnego Lublina zaczyna się w trybunale Koronnym i kończy się w kamienicy przy placu Po Farze. Ta nietypowa atrakcja powstała z połączenia staromiejskich piwnic, które kiedyś pełniły funkcję składów kupieckich.
       Spacer trasą podziemną to niezapomniane przeżycie i świetna lekcja historii, należy jednak pamiętać, że nie jest to odpowiednia atrakcja dla osób z klaustrofobią. Niekiedy ciasne przejścia u takich osób mogą wywołać atak paniki. Lubelska Trasa Podziemna czynna jest przez cały rok siedem dni w tygodniu, wyjątkiem są święta i dni państwowo wolne od pracy. Zwiedzanie kosztuje 12 zł (bilet normalny) i 10 zł (bilet ulgowy).
      
       Muzeum Wsi Lubelskiej
       Muzeum Wsi Lubelskiej to znajdujący się blisko centrum Lublina skansen, który gromadzi zabytki architektoniczne i zbiory etnograficzne z terenów całej Lubelszczyzny. Przybliża historię regionu, pełniąc funkcję turystyczno-edukacyjną. Skansen założono w 1960 r. Z powodu dużej różnorodności regionalnej obiekt podzielono na siedem sektorów, udostępnionych zwiedzającym: Wyżynę Lubelską, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże, sektor dworski i miasteczkowy.
       Skansen to atrakcja, którą można zwiedzać przez cały dzień. Okazjonalnie są tu organizowane różnego rodzaju wydarzenia. Można tu poczuć prawdziwy, stary klimat wsi lubelskiej spacerując pośród starych chałup, często spotykając zwierzęta gospodarskie. Warto zwrócić uwagę na znajdujący się na terenie skansenu drewniany kościół oraz ogromny wiatrak. Ze względu na swój sielankowy charakter skansen pozwala na pełen relaks bez wyjazdu z miasta. Wejście na teren muzeum kosztuje 12 zł (bilet normalny) i 6 zł (bilet ulgowy). Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie mieści się przy al. Warszawskiej 96, przy trasie Lublin–Warszawa.
      
       Państwowe Muzeum na Majdanku
       Państwowe Muzeum na Majdanku to miejsce dla ludzi o mocnych nerwach. O ile większość lokacji w Lublinie można określić ciekawymi atrakcjami, o tyle Majdanek zasługuje na miano ponurej lekcji historii. To muzeum, które skłania do refleksji nad człowieczeństwem, jednak nie powinno się go omijać ze względu na jego smutny charakter. Muzeum powstało w listopadzie 1944 r. w miejscu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Majdanek jako obóz funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r. Początkowo osadzano tu mężczyzn, w tym od stycznia 1943 r. polskich więźniów politycznych. Od października 1942 r. zaczął tam funkcjonować obóz dla kobiet.
       Więźniom podczas pobytu w obozie towarzyszyły głód, strach, katorżnicza praca, choroby i śmierć. Osadzeni na Majdaku byli całkowcie odzierani z godności i człowieczeństwa. Dlatego misją muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej.
       Muzeum czynne jest w godz. 9-18 (w sezonie wiosennym, od kwietnia do października) i w godz. 9-16 (w sezonie zimowym, od listopada do marca). W poniedziałki obiekt jest nieczynny (za to udostępnione do zwiedzania są: teren i obiekty historyczne), a ostatnie wejście do Muzeum na godzinę przed zamknięciem. Zwiedzanie indywidualne trwa 1,5 h, a zwiedzanie z przewodnikiem 2,5 h. Wejście na teren Majdanka jest bezpłatne.
      

       ----- materiał płatny -----
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl