UWAGA!

Nastolatki, które zmieniają świat

 Elbląg, Laureaci konkursu "Ośmiu Wspaniałych"
Laureaci konkursu "Ośmiu Wspaniałych" (fot. Anna Dembińska)

Mają naście lat, przyjaciół, pasje, hobby. Uczą się ponadprzeciętnie. Ale wyróżnia ich co innego. Zamiast spędzać czas „bezproduktywnie”, pomagają w domach opieki, schronisku dla zwierząt, osobom starszym i niepełnosprawnym... „Ośmiu wspaniałych” nastolatków dziś (25 maja) odebrało w Młodzieżowym Domu Kultury pamiątkowe statuetki i wyróżnienia. Zobacz więcej zdjęć.

 - Konkurs „Ośmiu wspaniałych” to bohaterstwo, które wyraża się tym co jest podstawą humanitaryzmu, najwyższych wartości ludzkich – mówił Piotr Żuchowski, doradca prezydenta Elbląga ds. oświaty na dzisiejszej gali w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu.
       Już po raz dziewiętnasty Elbląg wyróżnił ośmiu nastolatków, którzy próbują zmienić świat na lokalną miarę. - Pomagamy starszym ludziom, zwierzętom – opowiada Patrycja Zielińska, jedna z „Ośmiu wspaniałych”.
       Patrycja o wolontariacie dowiedziała się w szkole. A kiedy wzięła udział w akcji „Kochaj, nie bij”, to już wiedziała, że wolontariat jest tym, co chce robić. - Rozdawaliśmy w bloku pluszaki, żeby uświadomić ludziom, że przemoc nie jest dobrym rozwiązaniem – opowiada Patrycja Zielińska.
       I dalej potoczyło się już samo: zbieranie karmy dla schroniska dla zwierząt w Elblągu, wizyty w domach opieki i pomoc starszym ludziom. Patrycja ostatni rok spędziła na przygotowaniach do egzaminu gimnazjalisty, ale prace wolontariusza zamierza kontynuować w szkole średniej.
       Maciej Warda miał sześć lat, kiedy mama zabrała go spotkania Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. - Tam poznałem starszych ludzi i zaczęła się taka delikatna pomoc: czytanie książek, robienie zakupów. W szkole poznałem niepełnosprawnego kolegę i stwierdziłem, że skoro pomagam starszym ludziom, to jemu też mogę pomóc – mówił Maciej Warda, również członek tegorocznej drużyny „Ośmiu wspaniałych”. - Dzięki niemu zacząłem chodzić do hospicjum, do osób niepełnosprawnych.
       Wolontariat to nie tylko (czasami ciężka) praca, ale także możliwość poznania nowych ludzi i zyskania doświadczenia. Dla wolontariuszy najważniejszy jest jednak uśmiech na twarzy i możliwość pomocy innym. - Od starszych ludzi można się dużo dowiedzieć na temat historii. Ci ludzie przeżyli Sybir, II wojnę światową i podczas zwykłych rozmów można się było nauczyć historii Polski – zdradził Maciej Warda.
       Ósemka Wspaniałych – nie ulega wątpliwości – to osoby nietuzinkowe. Ale, wbrew pozorom, wolontariat nie jest ich całym światem. - Teraz przygotowuję się do występu w „Skrzypku na dachu”, bo tańczę w teatrze w Elblągu – zdradził Maciej Warda.
       - W czasie wolnym lubię tańczyć, jeździć na rowerze, słuchać muzyki – dodała Patrycja Zielińska.
       - Oni potrafią tak sobie zorganizować czas, że pomimo że sami się rozwijają, to swoją wrażliwość, swoje serce potrafią dawać innemu człowiekowi – podsumował Piotr Żuchowski.
      
       Laureaci XIX edycji „Ośmiu wspaniałych” w Elblągu: Magdalena Dietrych, Cezary Miecielica, Anna Mościcka, Zuzanna Stepanów, Maciej Warda, Patrycja Zielińska, Magdalena Panek, Marta Olender. Wyróżnienie: Dominika Suchodolska.
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama