UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nauka historii poprzez zabawę

 
Elbląg, Do starcia doszło dziś na dziedzińcu elbląskiego muzeum
Do starcia doszło dziś na dziedzińcu elbląskiego muzeum (fot. Michał Skroboszewski)

Z okazji 154. rocznicy powstania styczniowego uczniowie elbląskich szkół podstawowych mogli czynnie wziąć udział w inscenizacji ostatniego i najbardziej krwawego starcia - bitwy pod Grochowiskami. Organizatorem plenerowego widowiska było Międzyszkolne Koło Historyczne. Zobacz więcej zdjęć.

Od początku roku w inscenizacjach bitew powstania styczniowego wzięło udział ponad 200 uczniów elbląskich szkół. To rekordowa ilość tego typu plenerowych widowisk w skali kraju. O ich poziom, realizm i zgodność z prawdą historyczną dbają członkowie Międzyszkolnego Koła Historycznego. Ubrani w kożuchy i czamary [męskie okrycie wierzchnie – red.], wyposażeni w kosy, szable, drągi i karabiny, trzymając w dłoniach biało-czerwoną flagę i sztandar z hasłem „W imię Boga za naszą i waszą wolność” sprawiają, że takie prezentowanie faktów jest ciekawsze niż na kartach podręczników. Nad całością czuwa pomysłodawca oraz organizator przedsięwzięcia elbląski historyk i nauczyciel – Piotr Imiołczyk.

 


       Dzisiaj (17 marca) na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego doszło do starcia między oddziałami składającymi z 54 powstańców a wojskami Imperium Rosyjskiego. Bitwa pod Grochowiskami odbyła się 18 marca 1863 roku i zakończyła się zwycięstwem Polaków, którymi dowodził Marian Langiewicz.
       Dzięki tego typu inscenizacjom uczniowie mogą lepiej poznać historię Polski i poprzez zabawę nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Patrząc dziś na uczniów elbląskich szkół podstawowych, mimo zimna i wiatru, można było wnioskować, że taka lekcja im się podobała.
      

Agnieszka Pawowicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Strony Elbląskie i zero informacji o tym w internecie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2017-03-17)
 • Dzieci uczcie się historii : znowu biegniecie z " motyką na księżyc". .. a w tym jak wszystkie przegranym powstaniu zginęło kilkadziesiąt tysięcy Polaków, 38 tyś zostało wysłanych na Sybir i 10 tyś wyemigrowało. .. To konsekwencja fatalnych rządów od czasów Potopu Szwedzkiego, gdzie małe państewko rozwaliło Polskę jak walec. .. do dzisiaj nie możemy podnieść się z tej klęski, a groźba jest większa, gdyż obecne rządy prowadzą do destrukcji Europy ( EU ). NIe dajcie sie omamaić rzeziami narodowymi. .. lepiej uczyć sie, pracować a nie wojować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 4
  (2017-03-17)
 • Kawałek dający do myślenia Basti "Non-Stop"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2017-03-17)
 • Kawałek dający do myślenia Basti "Non-Stop"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2017-03-17)
 • Piotr Imiołczyk uczy dzieci historii a nastepnym punktem będzie LGBT ? Facet jak dla mnie to dał ciała na tym proteście 8 marca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 7
  Powstania1831/1863(2017-03-17)
 • fajnie i super ale styczniowe to najbardziej głupie i manipulowanie przez ruskich powstanie, bez żadnych szans, ruscy dzięki niemu wyłapali wszystkich anty im Polaków, rozbili szlachtę w puch ekonomiczny, młodzi nie mogą się pchać w takie ustawki jak te powstanie trzeba ich uczyć mądrości politycznej, a robienia z siebie stada baranów do golenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  DJ j(2017-03-17)
 • nauka historii poprze za
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  nauka(2017-03-17)
 • robieni głupiego społeczeństwa poprzez pseudohistorie tak obecnie modne. .. to tylko w celu uśpienia reakcji ludzi na zawłaszczanie Polski przez, ,misieiczów, ,i resztę pisowski pociotków. .. za 6 miesięcy to dopiero będziecie mogli się wykazać na barykadach. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2017-03-17)
 • Czy wy wszyscy mądrale z postów wyżej wiecie co to jest historia i czy przeczytaliście ze zrozumieniem artykuł???? chyba nie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2017-03-17)
 • Obecnia u władzy kato - bolszewicka agentura dąży do tego, aby tak wylądało pospolite ruszenie oszłoma z MON niejakiego Macierwicza. Historia lubi się powtarzać, skończymy tak jak wtedy pod rosyjskim butem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  kicha(2017-03-17)
 • Pozdrawiam Pana imioła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Pop(2017-03-18)
 • Brawo. Więcej takich rzeczy!!!!! Historia to podstawa dla młodych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2017-03-18)
Reklama