Sobota 17-11-2018, imieniny Elżbiety, Samueli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Malinobranie 10.XI. Malinobranie 10.XI.

Nauka i praca osób z niepełnosprawnością intelektualną

W czwartek 6 grudnia o godz. 13.30 w Urzędzie Miasta (sala 301) rozpocznie się konferencja pt. „Nauka i praca osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Na konferencji Self-adwokaci z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu przedstawią raport na temat możliwości nauki i pracy osób niepełnosprawnych w Polsce.

Głos zabiorą niepełnosprawni uczestnicy z koła Self-adwokatów, przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Warszawie oraz przedstawiciel Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. Zostanie również odczytany List Otwarty do Prezydenta i Radnych Miasta Elbląga w sprawie mieszkalnictwa chronionego.
     Organizatorem konferencji jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowy Koło w Elblągu, współorganizatorem – Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.
     
     List Otwarty
     Szanowny Panie Prezydencie
     Zwracamy się z prośbą o rozpatrzenie niniejszej sprawy, która dotyczy naszej przyszłości.
     Jesteśmy grupą dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie, która mieszka z rodzicami. Nasi rodzice powoli odchodzą z tego świata, a my zostajemy sami i nie chcemy być ciężarem ani dla naszych rodzin, ani dla społeczeństwa. Wielu z nas może już mieszkać samodzielnie. Mieszkalnictwo chronione zabezpieczyłoby naszą niepewną przyszłość.
     Mamy nadzieję, że nasza sprawa zostanie rozpatrzona na najbliższej sesji Rady Miasta i że w wyniku naszych wspólnych starań także osoby niepełnosprawne będą miały zagwarantowane szanse na bezpieczne życie we własnym mieszkaniu.
     Podpisano: Self-adwokaci z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu
     
     Co to jest self-adwokatura?
     Self-adwokatura (self-advocacy) to bezpośrednie występowanie we własnym imieniu przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną - stają się one rzecznikami własnych spraw.
     Większość ludzi z niepełnosprawnością intelektualną nie jest słuchanych, sprawują oni niewielką kontrolę nad własnym życiem, nie są traktowani z szacunkiem. Często wynika to z niedoceniania ich umiejętności. Wielu członków rodzin i profesjonalistów nadal postrzega osoby z niepełnosprawnością intelektualną jak dzieci i nie pozwala im na swobodę w podejmowaniu decyzji, popełnianiu błędów i uczenia się sprawowania większej kontroli nad własnym życiem.
     Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wierzy, że większość ludzi z niepełnosprawnością intelektualną ma możliwości do tego, by uczestniczyć w życiu społecznym. W interesie wszystkich jest, by rozwijać ich umiejętności, aby nie pominąć ich pozytywnego wkładu w różnorodność naszego społeczeństwa.
     Krystyna Mrugalska
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych
Hosting WWW BIZNES
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)