UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie bójcie się matmy

 
Elbląg, Nie bójcie się matmy
Nauczyciel Szymon Kaźmierowski stworzył stronę internetową, która ma pomóc uczniom zrozumieć matematykę (fot. Michał Skroboszewski)

Matematyka u wielu licealistów budzi przerażenie. Przed maturą szukanie wartości funkcji kwadratowej to jeden z koszmarów uczniowskich. Pomóc postanowił elbląski nauczyciel Szymon Kaźmierowski. Stworzył stronę internetową, by przekonać uczniów, że "nie taki diabeł straszny".

Szymon Kaźmierowski jest nauczycielem matematyki w IV Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Maturzyści tej szkoły napisali w maju egzamin dojrzałości z matematyki na poziomie podstawowym średnio na 42,3 proc. Aby zwiększyć umiejętności uczniów swojej szkoły, Szymon Kaźmierowski stworzył stronę internetową pomocną przy "wkuwaniu" i nadrabianiu zaległości.
     - Wyniki matury mamy takie, jakie mamy, są ludzie, którzy tego egzaminu nie zdają. Szukamy sposobów, żeby to polepszyć, pomóc uczniom w nauce – mówi Szymon Kaźmierowski, nauczyciel z IV LO w Elblągu, który stworzył stronę internetową, która może pomóc w nauce matematyki.
     Po kliknięciu www.matematyka4lo.pl na ekranie monitora wyświetla się strona graficznie przypominająca brudnopis licealisty. Sam pomysł jest prosty: komputer losuje zadanie z wybranego przez użytkownika działu, a uczeń bierze długopis oraz kartkę i je rozwiązuje. W razie trudności ma do dyspozycji wskazówki podawane przez komputer. Na końcu wystarczy wpisać rozwiązanie – komputer sam oceni jego poprawność. Warto zwrócić uwagę na to, że na stronie nie ma testu wyboru i użytkownik nie ma możliwości „strzelania” odpowiedzi. Po rozwiązaniu zadania otrzymuje następne z tej samej grupy, żeby utrwalić wiadomości.
     Problemów na maturze może być bez liku.
     - Podczas egzaminu maturalnego spotkałem się z zadaniem, w którym uczniowie mieli znaleźć wartość kąta, "dla którego cosinus alfa wynosi" i tu była podana wartość. Okazało się, że uczniowie wpisywali dane z błędnej kolumny w tablicach. Zdecydowałem się więc i tego typu zadania wstawić na stronę - tłumaczy matematyk.
     Sama strona przypomina brudnopis licealisty. Oprócz zadań można przeczytać wstęp teoretyczny do danego działu matematyki. Najważniejsze jest jednak rozwiązywanie zadań: im więcej, tym lepiej.
     - Chciałem, żeby program pytał o to samo na kilka różnych sposobów, żeby zmieniał szyk zdania. Tak, by użytkownik był przygotowany na różne pytania – wyjaśnia Szymon Kaźmierowski.
     Możliwości poprawienia swoich umiejętności przy pomocy komputera jest wiele. Jednym z popularniejszych jest Khan Academy, ale on też ma swoje wady.
     - Khan Academy to dobre narzędzie, ale dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej. Ci starsi stosunkowo szybko zorientują się, że zadania się powtarzają – mówi Szymon Kaźmierowski. - Problemem jest też dostosowanie tamtych zadań do systemu anglosaskiego: zadania typu "zamień stopy na jardy", które naszym maturzystom się nie przydadzą.
     Czy strona stworzona przez nauczyciela z IV LO przyda się maturzystom? Przekonamy się, kiedy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikuje wyniki przyszłorocznych matur. Ze strony skorzystać może każdy (nie tylko uczeń, i nie tylko IV LO), nie trzeba się logować, wystarczy wpisać adres i przygotować kartkę oraz długopis.
     Na razie strona oferuje tylko pomoc z matematyki, ale Szymon Kaźmierczak już planuje rozszerzenie materiału m.in. o chemię, fizykę, geografię.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wykonawstwo i remonty
Zabudowy w hostelu w Gdańsku
AMK Szkło ozdobne 8
Fronty mdf frezowane biały mat