Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie bójcie się matmy

 
Elbląg, Nie bójcie się matmy Nauczyciel Szymon Kaźmierowski stworzył stronę internetową, która ma pomóc uczniom zrozumieć matematykę (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Matematyka u wielu licealistów budzi przerażenie. Przed maturą szukanie wartości funkcji kwadratowej to jeden z koszmarów uczniowskich. Pomóc postanowił elbląski nauczyciel Szymon Kaźmierowski. Stworzył stronę internetową, by przekonać uczniów, że "nie taki diabeł straszny".

Szymon Kaźmierowski jest nauczycielem matematyki w IV Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Maturzyści tej szkoły napisali w maju egzamin dojrzałości z matematyki na poziomie podstawowym średnio na 42,3 proc. Aby zwiększyć umiejętności uczniów swojej szkoły, Szymon Kaźmierowski stworzył stronę internetową pomocną przy "wkuwaniu" i nadrabianiu zaległości.
     - Wyniki matury mamy takie, jakie mamy, są ludzie, którzy tego egzaminu nie zdają. Szukamy sposobów, żeby to polepszyć, pomóc uczniom w nauce – mówi Szymon Kaźmierowski, nauczyciel z IV LO w Elblągu, który stworzył stronę internetową, która może pomóc w nauce matematyki.
     Po kliknięciu www.matematyka4lo.pl na ekranie monitora wyświetla się strona graficznie przypominająca brudnopis licealisty. Sam pomysł jest prosty: komputer losuje zadanie z wybranego przez użytkownika działu, a uczeń bierze długopis oraz kartkę i je rozwiązuje. W razie trudności ma do dyspozycji wskazówki podawane przez komputer. Na końcu wystarczy wpisać rozwiązanie – komputer sam oceni jego poprawność. Warto zwrócić uwagę na to, że na stronie nie ma testu wyboru i użytkownik nie ma możliwości „strzelania” odpowiedzi. Po rozwiązaniu zadania otrzymuje następne z tej samej grupy, żeby utrwalić wiadomości.
     Problemów na maturze może być bez liku.
     - Podczas egzaminu maturalnego spotkałem się z zadaniem, w którym uczniowie mieli znaleźć wartość kąta, "dla którego cosinus alfa wynosi" i tu była podana wartość. Okazało się, że uczniowie wpisywali dane z błędnej kolumny w tablicach. Zdecydowałem się więc i tego typu zadania wstawić na stronę - tłumaczy matematyk.
     Sama strona przypomina brudnopis licealisty. Oprócz zadań można przeczytać wstęp teoretyczny do danego działu matematyki. Najważniejsze jest jednak rozwiązywanie zadań: im więcej, tym lepiej.
     - Chciałem, żeby program pytał o to samo na kilka różnych sposobów, żeby zmieniał szyk zdania. Tak, by użytkownik był przygotowany na różne pytania – wyjaśnia Szymon Kaźmierowski.
     Możliwości poprawienia swoich umiejętności przy pomocy komputera jest wiele. Jednym z popularniejszych jest Khan Academy, ale on też ma swoje wady.
     - Khan Academy to dobre narzędzie, ale dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej. Ci starsi stosunkowo szybko zorientują się, że zadania się powtarzają – mówi Szymon Kaźmierowski. - Problemem jest też dostosowanie tamtych zadań do systemu anglosaskiego: zadania typu "zamień stopy na jardy", które naszym maturzystom się nie przydadzą.
     Czy strona stworzona przez nauczyciela z IV LO przyda się maturzystom? Przekonamy się, kiedy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikuje wyniki przyszłorocznych matur. Ze strony skorzystać może każdy (nie tylko uczeń, i nie tylko IV LO), nie trzeba się logować, wystarczy wpisać adres i przygotować kartkę oraz długopis.
     Na razie strona oferuje tylko pomoc z matematyki, ale Szymon Kaźmierczak już planuje rozszerzenie materiału m.in. o chemię, fizykę, geografię.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 12
Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 8
AMK Zabudowa baru